6 nenápadných příznaků srdečního záchvatu u žen: Neberte je na lehkou váhu!

Někdy nemoc klepe na dveře zlehka, že ji skoro nepoznáte. Riziko infarktu by přitom neměla podceňovat žádná z nás! Dejte si pozor i na poměrně „nevinné” první příznaky, že se něco děje!

Kardiovaskulární nemoci postihují přibližně 44 miliónů dospělých žen v USA. Každoročně způsobují jedno ze tří úmrtí u žen a přibližně každých 80 sekund zemře jedna žena. Tolik poměrně aktuální zaoceánská statistika! V Česku jsou čísla samozřejmě nižší, ale pouze vzhledem k množství populace. Infarkty a kardiovaskulární nemoci zabíjejí ženy mohutně i u nás a bohužel stále častěji!

Šokující je, že podle řady lékařů muži odhalí srdeční problémy rychleji a lépe než ženy. Možná se chlapi více pozorují nebo s možností infarktu zkrátka podvědomě více počítají než ženy. V každém případě infarkt rozhodně není jen mužská záležitost a není radno podceňovat varování těla.

Zatímco skoro každý z nás ví nebo tuší o tom, jaké jsou příznaky srdečního záchvatu – tlak v hrudi, bolest dolů po levé ruce – existují další poměrně nenápadné příznaky, které by mohly naznačovat, že se infarkt blíží!

Jaké jsou tedy nejčastější příznaky srdečního záchvatu u žen? Pokud se u vás některý objeví, co nejdříve se dostaňte na nejbližší pohotovost.

1. Pocit velkého tlaku na hrudi

Když slyšíte o srdečních záchvatech, představujete si nějakou náhlou tíživou bolest na hrudi. To se skutečně stane, když se přeruší přívod krve do srdce. Když tato těžká bolest na hrudníku začne, je nezbytné, abyste se co nejrychleji dostala na pohotovost, protože srdeční svaly umírají každou minutou. Ani pokud bolest odejde, nejste v bezpečí. Pocit bolestivého stlačení totiž trvá několik minut, zmizí a pak se znovu objeví.

2. Horní část těla se divně blokuje

Hrudník není jediným místem, kde byste pocítila bolesti nebo napětí během infarktu. Příznaky se mohou objevit také v levé paži, čelisti a dokonce i v zádech. Lidé často popisují tyto pocity jako neobvyklý tlak, bolestivost nebo těsnost. Tyto atypické příznaky mohou být jen mírné a mohou trvat od několika dnů do několika týdnů, aniž byste je brala příliš vážně. Ale měla byste! Pokud se vám děje něco nepřirozeného v horní polovině těla, utíkejte k lékaři. Může vám to doslova zachránit život.

3. Zlobí vás trávicí systém

Častokrát mohou být nevolnost, zvracení a bolesti břicha u žen příznaky srdečního záchvatu. Žena může mít pocit, že je jen vynervovaná nebo má nějakou virózu, ale ve skutečnosti se stahují mračna nad srdeční krajinou.

4. Vaše dýchání je mělké

Neschopnost se pořádně nadechnout, to je další běžný příznak srdečního záchvatu u žen. Je to ukazatel toho, že se něco děje s vaším srdcem nebo plícemi, takže je na čase, abyste situaci zkontrolovala u svého doktora.

5. Hodně se potíte

Náhodné silné pocení, které není spojené s teplem nebo hormonálními změnami, je velkým varováním kardiovaskulární epizody! Pokud se normálně příliš nepotíte a náhle se začnete bez příčiny koupat ve vlastním potu, je něco špatně. Samozřejmě to může být přechod, nové léky nebo něco jiného, ale nechte se vyšetřit, ve vašem těle se odehrává něco jinak, než je obvyklé.

6. Jste delší dobu vyčerpaná

Určitě víte, jaké to je být unavená, nebo dokonce vyčerpaná, ale stejně jako jiné jemné známky srdečního záchvatu u žen je to jiné než obvykle. Ženy jsou intuitivní bytosti a zaznamenají nové nuance svého stavu. Prostě poznáte, že se něco děje jinak. Pokud máte pocit, že vaše únava je jiného charakteru, zkuste to nebrat na lehkou váhu a nechte se vyšetřit odborníkem.

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.