Bolest břicha: Co ji může způsobit a co vám rychle uleví?
Bolesti žaludku nebo střev jsou jednou z potíží, jejichž příčinou může být naprosto cokoliv, počínaje pikantním mexickým jídlem a konče rakovinou tlustého střeva. Pokud ale nejde o nic vážného a dlouhodobého, můžete se s bolestí vypořádat v pohodlí domova. Co vám pomůže?
Pokud máte akutní bolesti břicha, určitě zajeďte na pohotovost. Při chronických problémech se návštěvě lékaře také nevyhnete, protože je potřeba zjistit příčinu. Co se ovšem dělat v případech, kdy vás jednou za čas břicho bolí tak, že to není nic hrozného, ale znepříjemňuje vám to život? Řešením může být některá z následujících strategií. Mějte na paměti, že se jejich volba odvíjí od příčiny bolesti.
Žaludek bolí proto, že jste ve stresu
Řešení: Běžte na procházku
Není neobvyklé, že vás pobolívá břicho tehdy, když vás čeká důležitá prezentace nebo zkouška, případně jakákoliv jiná stresující situace. Vztah mezi střevem a mozkem je velmi silný. Pokud se stresujete, nervové buňky ve vašem trávicím traktu se stávají více přecitlivělé, proto můžete pociťovat nepříjemné křeče nebo bolest. Nemusí být snadné se od toho odpoutat, ale měla by vám pomoci procházka, nějaká další fyzická aktivita (např. tanec, jóga, běh), popovídání s přítelkyní nebo nějaké uvolňující dechové cvičení.
Příčinou je zácpa
Řešení: Koupejte se v Epsomské soli
Pokud cítíte bolest v dolní části břicha, pravděpodobně vás postihla zácpa. Lidé, kteří bojují s chronickou zácpou, na to často užívají doplňky obsahující hořčík. Nicméně následující prostředek může být také účinný. Přidejte si do koupele 1,5 šálku soli Epsom. Tím se začne uvolňovat vaše mysl, což velmi úzce souvisí se stavem vašeho trávení. Jinou možností je třít si Epsomskou solí mokré břicho. Tato sloučenina působí jako osmotické projímadlo, proto čerpá do střev tekutinu, které napomáhá vytlačit ven obsah vašich útrob.
Trápí vás křeče
Řešení: Relaxujte s nahřívací dečkou a mátovým čajem
Přírodním prostředkem působícím proti křečím je máta peprná, která uvolňuje střeva a napomáhá zastavit křeče. Můžete si z ní uvařit čaj nebo užívat kapsle plněné mátovým olejem. Preferujete-li raději čaj, připravte si ho z čerstvých lístků, které jenom zalejete horkou vodou.
Jinou účinnou metodou je nahřívací dečka, případně láhev. Stačí si ji přiložit na břícho zhruba na 20 minut. Tím se zvýší průtok krve do žaludku, což může přispět k uvolnění svalů způsobujících nepříjemné křeče.
TIP: Jestliže nemáte nahřívací dečku nebo láhev, použijte varný sáček s rýží. Nechte ho asi minutu ohřát v mikrovlnné troubě, pak ho opatrně (je horký!) vyjměte ven, zabalte ho do ručníku a přiložte tento balíček na 20 minut na oblast kolem žaludku.
Postihla vás nevolnost
Řešení: Žvýkejte zázvor
Pozitivní účinky zázvoru na nevolnost jsou známé po staletí a také prověřené výzkumy. Zázvor si můžete dopřávat v několika formách. V bonbonech, kapslích nebo v čajových sáčcích. Nejlépe uděláte, když si dáte čerstvý zázvor, protože je opravdu těžké určit, kolik ho vůbec je ve výše zmiňovaných produktech. Často je totiž zázvor nahrazovaný pouhým aromatem.
Uřízněte si kousek čerstvého, syrového kořene zázvoru a chvilku ho žvýkejte. Případně si vezměte malé množství čerstvého zázvoru (nakrájeného nebo nastrouhaného), zalijte ho horkou vodou a vyrobte si tak vlastní čaj. Pokud máte rádi smoothie, můžete do něj přidat drcený zázvor. Skvělým tipem na tento zdravý nápoj je kombinace zázvoru, špenátu, banánu, hrušky, kurkumy a jogurtu.
Postihlo vás pálení žáhy nebo plynatost
Řešení: Zvolte vhodný lék
Existuje spousta volně prodejných léků, mezi nimiž můžete vybírat, ale ne každý je určený k okamžité úlevě. Některé z nich musíte užít ještě předtím, než vás začne něco trápit. Zeptejte se proto lékárníka, co by vám poradil na akutní pálení žáhy (bolest horní části břicha) nebo plynatost. Raději mějte tyto doporučené přípravky ve své lékárničce. Nezaberou moc místa a nikdy nevíte, kdy se vám nebo vašim blízkým budou hodit.
Máte-li průjem
Řešení: Pijte vybrané nápoje a větší množství než obvykle
Průjem je většinou způsoben patogenem, který musí z těla ven. Zbavíte se ho díky vyššímu příjmu tekutin. Tím, že budete dobře zavodnění, pomůžete odvrátit dehydrataci, častý nežádoucí účinek průjmu. Kromě toho, že budete doplňovat tekutiny, vyplatí se přijmout také glukózu a minerály. S tím vám pomůže tento jednoduchý nápoj, který si snadno připravíte doma. Ve 4 šálcích vody rozmíchejte 1 čajovou lžičku cukru a špetku soli. Pokud máte problém to vypít, zkuste si zacpat nos. Díky tomu neucítíte jeho chuť.
Nevíte, co je příčinou bolesti
Řešení: Dejte si masáž
Umístěte si jednu ruku na místo bolesti, druhou položte na hřbet té první. Začněte krouživými pohyby a lehkým tlakem jemnou masáž. Opakujte zhruba 10x až 20x. Zaměřte se na prodýchávání této bolestivé oblasti. Nadechujte se nosem, a to na 3 doby (počítejte si do 3), na 3 doby zadržte dech a poté vydechněte na 4 doby ústy. Zvýšené okysličení může zvýšit průtok krve a ulevit od bolesti.
Jestliže vám tento trik nepomůže, zaujměte jogínskou pozici, apanásanu. Položte se na záda a přitáhněte kolena k hrudníku. Nohy jsou zhruba na úrovni srdce. „Prodýchávejte“ pozici, jemně přitahujte stehna k sobě. Pokud vám je to příjemné, mohou párkrát ruce zakroužit zcela uvolněnýma a bezvládnýma nohama na obě strany.
Když by vám nic nepomohlo a bolesti by vás provázely několikrát za měsíc, navštivte raději lékaře. Může se jednat o poruchu trávení, potravinovou alergii, případně nevhodné stravovací návyky. Vždycky je dobré vědět, že se nejedná o nic vážného.
-šp-