Zdraví a nemoci

5. května 2017 07:30

Anna Kopečková

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s průjmem?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Průjem je porucha zažívání, jejíž projevy jsou spojeny s častým vyprazdňováním řídké stolice. Její definice je spojena s neformovanou stolicí více než 3× za den, případně vodnatou stolicí s překotným vyprázdněním a s přetrvávajícím nutkáním. Střevem denně proteče asi 9 litrů tekutiny, z toho jsou 2 litry normálním perorálním příjmem, 7 litrů vzniká sekrecí slinných žláz, žaludku, jater, pankreatu, žluči a střevního sekretu. Tekutina je z 90 % zpětně vstřebávána v tenkém a z 8 % v tlustém střevě, takže denní obsah vody ve stolici je pouze 100–200 ml tekutin.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s průjmem?

Průjem v rovině duševní znamená náš strach a to, že něco odmítáme. Stále se snažíme před něčím utéci a schovat se. Tělo se tak zbavuje nepotřebného. Připadáme si zneužívaní a přetížení. Takovému člověku se například špatně hospodaří s penězi, takže si je neudrží. Může cítit opuštěnost a strach. Největší strach pramení z toho, že člověk věci nezvládne a nakonec vše vzdá.

Průjem je výsledek chaotického jednání a myšlenek. Naše jednání nám přináší strach. Jedná se především o jednání s druhými lidmi, těmi, kteří nám nějakým způsobem ublížili. Oslabujeme tak své tenké střevo a potrava se špatně vstřebává. Ničivá tíseň stahuje hrdlo a rozšiřuje střevo. Úzkost je také spojena se stresem. Pokud prožíváme stres, například před zkouškou, je to náš strach, který se ihned objeví ve formě průjmu. Také náhlé fyzické problémy, které pocítíme na svém těle, nám mohou přinést strach a tělo se okamžitě snaží vyprázdnit.

Položte si následující otázky:

Rozdáváte klid ostatním, ale sami ho nemáte? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Máte často stres? Trpíte strachem?

S otcem mé dcery jsme měli velké hádky a přemýšleli jsme o rozchodu. Dcera však byla malá, a tak jsme se snažili vztah udržet. Oba, tedy především já jsem věděla, že to je neudržitelný vztah a že se stejně v budoucnosti rozejdeme. Celou situaci jsem špatně trávila a obávala se budoucnosti. Denně jsem se trápila a vlastně jen přežívala. Pak dcera dostala střevní virózu a nemohla se zbavit průjmu. Vlastně průjem měla často už od narození. Po nějaké době jsme ji vyléčili, ale já stále přetrvávala ve špatném vztahu a jí se průjem do pár dní vrátil. Přišel však ve velmi silné formě, a to i ve spojitosti se zvracením. Nebyl jí ani rok a její stav byl opravdu vážný. Večer jsme s ní byli na pohotovosti, odkud nás poslali domů, abychom přišli ráno. Dcera celou noc naříkala, zvracela a měla průjem, už jen po jedné lžičce vody. Když jsme ráno dojeli k naší obvodní doktorce, okamžitě nás poslala do nemocnice, protože dcera už byla ve vážném stavu. Okamžitě ji dali na kapačky a já s ní zůstala týden v nemocnici. Tam jsem si uvědomila, že dcera pouze přejala mé trápení a její stav byl následkem našeho nevydařeného vztahu. S jejím otcem jsem se rozešla a od té doby už dcera průjem neměla. Jsme přesvědčená, že pokud bych svou situaci ve vztahu vyřešila podstatně dříve, nemusela naše dcera prožít tak šílený zážitek.

Jak k nám problémy promlouvají?

Průjmem.

Jak si vyléčit problémy s průjmem?

Přestaňte se rozdávat druhým. Pomáhat, a přitom sami nepociťovat radost. S průjmem odchází z těla i mnoho dobrých látek, odchází tak láska z našeho těla. Průjem může znamenat i slabou chuť žít. Uvědomte si, co můžete změnit sami a co nemůžete ovlivnit. Pracujte na sebelásce a na svých nedostatcích.

Na fyzické úrovni jsou vhodným prostředkem na zastavení průjmu sušené borůvky. Sníst pár sušených borůvek většinou postačí k tomu, aby se průjem zastavil.

Afirmace pro léčbu: „Přijímám a vylučuji naprosto normálně a smiřuji se s osudem.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.