Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

7 banálních zlozvyků, které vám ničí zdraví

Nošení úzkých džín, používání stále stejného krému, chození do posilovny několikrát týdně... Některé činnosti, které děláme, vypadají na první pohled nevinně, ale mohou nám způsobit nepříjemné potíže.
Vydáno: 16.08.2018
Banální zlozvyky, které vám ničí zdraví
Autor: istock.com Banální zlozvyky, které vám ničí zdraví
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Emoční jedení

Dát si řádek čokolády nebo jeden kousek dortíku na pocuchané nervy je celkem normální. Ale házet do sebe páté přes deváté, abyste odplavili trable nebo zahnali stres, či dělat večerní a noční nájezdy na ledničku, to už v pořádku není. Poté, co se vám po konzumaci cukru, který vyvolá produkci endorfinu, od úzkosti a bolesti uleví, nastoupí pocity viny a stud. Noční jedení kromě kil navíc a problémů s trávením způsobuje také pálení žáhy a potíže se žaludkem. „Udržet se ve stabilní náladě můžete za pomoci vyvážené porce zdravých tuků a na vlákninu bohatých sacharidů. Právě ty totiž zvedají hladinu serotoninu a tím zlepšují naši náladu. A aby nedošlo k prudkému vzestupu hladiny cukru v krvi, je nutné k sacharidům přidat tuky,“ říká hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Náprava: Pokud vás před spaním chytne mlsná, zaměřte svou pozornost na jinou činnost. Vhodná je například krátká procházka nebo meditační cvičení, sprcha nebo koupel či luštění křížovek.

Kousání nehtů

Okusování nehtů a okolní kůžičky vede jednak ke vzniku záděrek a drobných trhlinek v okolí nehtového lůžka, způsobit však může také poškození struktury nehtu a v neposlední řadě může být i příčinou infekcí. Pod nehty a na bříšcích prstů se vyskytuje řada bakterií, které se při okusování přenesou do organismu.

Náprava: Jelikož je kousání nehtů většinou příznakem nervozity nebo potlačovaného vzteku, měli byste si v klidu sednout a zeptat se sami sebe, co vás trápí. Když odhalíte problém a začnete jej řešit, zmírní se i nutkání okousávat si nehty. A pokud ne, existují speciální hořké laky na nehty.

Snížená chuť na sex

Sex je nejen velmi důležitou přísadou partnerského vztahu, ale působí také jako přirozený stimul imunity. Za sexuální apatií mohou vězet psychické problémy, hormonální nerovnováha, užívání některých léků, ale také podvýživa, nebo naopak obezita či jiné závažnější nemoci – například cukrovka nebo nádorové onemocnění žlázy s vnitřní sekrecí (hypofýzy).

Právě nedostatek sebedůvěry stojí na pomyslné první příčce, proč mají ženy problémy se sexuálním prožitkem. A není divu, jejich tělo prochází v průběhu života velkými změnami způsobenými hlavně těhotenstvím nebo těžkým porodem. „Ať už jde o těžký porod, nebo třeba rakovinu prsu, takové zásahy do ženského těla mohou úplně zničit sexuální život v jakémkoli věku. Rekonstrukci prsu provádíme nejčastěji po ablaci, tedy odstranění prsou při zhoubném nádoru, nebo po úrazech při dopravních nehodách apod. Ženy bez prsou se mohou uzavřít zcela do sebe. Vnímají to i jako konec společenského, soukromého a sexuálního života. Plastika pochvy, nejmladší obor plastické chirurgie, řeší v mnoha případech vaginální potíže vzniklé při těžkém porodu, špatným zahojením nastřihnuté hráze nebo působením věku. A nejde jen o vzhled, ale v některých případech řeší chirurgové také nedostatečnou pevnost tkání pánevního dna nebo bolestivé deformace genitálií po úraze či po porodu. Snížená elasticita podslizničního vaziva neobtěžuje ženu jen v oblasti neuspokojivého sexuálního prožitku, ale může být také příčinou zánětů pochvy či močové trubice,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Hubert Topinka, primář oddělení plastické chirurgie Lékařského domu na Praze 7. Jestliže u vás či partnera sexuální touha nadále klesá, návštěvu lékaře určitě neodkládejte.

Náprava: Pokud netrpíte vaginální suchostí, ke které dochází v období menopauzy a kterou lze poměrně snadno vyřešit speciálními mastmi nebo čípky, navštivte svého gynekologa.

Stále stejný sport

Pravidelné cvičení je fajn a pro organismus čítá mnoho benefitů. Pokud však provozujete stále ty samé cviky, vaše svaly se tomu po čase přizpůsobí a přestanou růst. A podobně to bude i s vaší fyzickou kondicí. Neuvidíte žádný posun a cvičení vás přestane bavit. „Ideální je kombinovat aerobní cvičení s posilovací částí. I zde je nejdůležitější říci, že je potřeba procvičovat a zpevňovat celé tělo. Není dobré zaměřovat trénink pouze na jednu partii. Zpočátku je dobré přidávat aktivitu a zátěž postupně. Začít s aerobním cvičením v kratším intervalu, ale častěji do týdne. A k tomu přidávat jednotlivé posilovací cviky,“ vysvětluje hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours Markéta Brožová a dodává, že základem je posilování CORE, tzv. středu těla.

Náprava: Sportu, který doteď provozujete, se věnujte i nadále, ale vystřídejte ho i s jinými pohybovými aktivitami. Na výběr jich je víc než dost. Obecně se doporučuje střídat posilovací sporty s vytrvalostními a začleňovat protahovací a relaxační cviky.

Skinny džíny

Extrémně vypasované džíny jsou sice trendy, ale jestli je budete nosit každý den, vaše močové cesty a nervy prostupující stehny z nich dvakrát nadšené nebudou. Neurologové tvrdí, že v upnutých kalhotách nemůže krev správně proudit, a díky tomu může dojít k brnění a necitlivosti v končetinách a ke vzniku onemocnění zvanému meralgia paresthetica, česky nemoc brnícího stehna.

Náprava: Nošení skinny džínů se vzdávat nemusíte. Jen je neoblékejte denně. Prostřídávejte je například k legínami, volnějšími kalhotami nebo sukněmi.

Noha přes nohu

Pokud patříte mezi jedince, kteří jen co se v práci nebo v restauraci posadí ke stolu, automaticky dají nohu přes nohu, pak vězte, že vaše páteř a kyčelní klouby trpí. Křížení nohou vede k zešikmení zatížené strany pánve a následně ke vzniku skoliózy. Negativní dopad má tento posed i na dolní končetiny. Dochází ke krácení svalů, přetěžování kloubů, a to nejen kyčelního, ale i kolenního a kotníkového. Tato poloha způsobuje také horší proudění krve z dolních končetin a v důsledku toho mohou vznikat křečové žíly.

Náprava: Pořiďte si domů a pokud vám to šéf umožní, tak také do práce, velký nafukovací gymnastický míč a seďte na něm. Zabráníte tak křížení nohou a podstatně snížíte riziko bolesti zad a páteře.

Používání zastaralých krémů

Naše babičky uctívaly Indulonu a jí podobné krémy a používaly je takřka na všechno. Na mazání rukou, suchých loktů nebo chodidel tyto přípravky klidně používejte, protože jsou mastné a pokožku výborně hydratují. Na pleť si však vybírejte přípravky nové (modernější), s obsahem kyseliny hyaluronové, antioxidantů a dalších složek, určené pro váš typ pleti. „Právě třeba kyselina hyaluronová na sebe totiž dokáže vázat vodu a pleť tak dostatečně hydratovat a napínat. Po třicátém roku se již moc netvoří, takže je třeba začít zavodňovat. Výborné jsou tablety nebo maska s kyselinou hyaluronovou, která se nesmývá a výborně hydratuje,“ doporučuje Petra Řehořková, zakladatelka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic, s tím, že s většími vráskami si poradí lékař, který je kyselinou hyaluronovou vypodloží a vypne. Pokud se budete i nadále držet zastaralých nebo nekvalitních krémů, riskujete vyšší tvorbu mazu nebo pupínků či předčasné stárnutí pleti.

Náprava: Nejste-li si jistá svým typem pleti, navštivte dermatologa nebo kosmetičku, kteří vám s výběrem správného krému poradí a poskytnou vám i další cenné rady.

Nepoužívání dentální nitě

Správná dentální hygiena, do které se řadí i čištění zubů dentální nití, pomáhá předcházet vzniku zubních kazů a zánětů dásní. Studie zveřejněná v časopisu Circulation však také naznačuje, že vyšší koncentrace bakterií v ústech může souviset s vyšším rizikem mozkové mrtvice a infarktu. Příčinou je zkornatění krčních tepen, které způsobuje onemocnění a záněty dásní, a kterými krev nemůže správně proudit.

Náprava: Věnujte ústní hygieně dostatek času denně. Kromě klasického kartáčku se naučte používat také ústní vodu a dentální nitě nebo mezizubní kartáčky. Jednou za půl roku navštivte dentální hygienistku a nechte si zuby odborně vyčistit.

Článek je zařazen v: křečové žíly, zlozvyky, kousání nehtů, emoční jedení, chuť na sex
Reklama