zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

7 rituálů ajurvédy, které udrží vaše tělo zdravé a v dokonalé rovnováze

7 rituálů ajurvédy, které udrží vaše tělo zdravé a v dokonalé rovnováze
Autor: iStock 7 rituálů ajurvédy, které udrží vaše tělo zdravé a v dokonalé rovnováze
Anna Kopečková , Vydáno: 07.05.2020
Situace posledních týdnů z nás vysává energii a pomalu ztrácíme životní rovnováhu. Přitom ta je pro naše zdraví, psychickou kondici a v konečném důsledku i kvalitu nebo délku života naprosto zásadní. Seznamte se se sedmi rituály ajurvédy, které dostanou vaše tělo do rovnováhy.

reklama

Co je ajurvéda?

Nejdříve si představme, co to ajurvéda vůbec je. Jedná se o celostní léčebný systém, který pochází od indických mudrců a zcela se odlišuje od jiných přístupů k péči o zdraví. „Ajurvéda je jedním z nejdokonalejších a nejsilnějších zdravotních systémů. Dokáže rozvíjet naše vědomí a tělo, a to především díky vzájemné harmonii a rovnováze,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová. Ajurvéda podporuje náš vnitřní klid a velkou roli v tomto učení hraje i strava. „Terapie ajurvédou si dokáže poradit se stresem a úzkostí, nachlazením, nemocemi, a dokonce i projevy artritidy. Nicméně aby byla terapie ajurvédou úspěšná, musí si člověk osvojit některé každodenní rituály,“ tvrdí Věra Vojtěchová.

Rituál č. 1 – vstávejte za úsvitu

Při dodržování rituálu brzkého spánku pro vás nebude problém (zvlášť během jarních a letních měsíců) vstávat s východem slunce. „Pokud se probouzíte až po východu slunce, podle ajurvédy to může vest k ucpávání komunikačních kanálů nečistotami. Ucpané komunikační kanály negativně ovlivňují naši mysl i tělo. Nejčastěji se to projevuje špatnou náladou a ospalostí během celého dne,“ říká Věra Vojtěchová.

Rituál č. 2 – aktivujte metabolismus

Dalším každodenním rituálem podle ajurvédy je vypít po probuzení sklenici čisté neperlivé vody, která aktivujete orgány a ty pak budou po celý den správně fungovat. „Voda by měla být vlažná a před jejím vypitím je vhodné alespoň lehce protáhnout tělo. Čistá voda nalačno podporuje snadnější pohyb střev, což je pozitivní, ale v některých případech to může vyvolat i průjem, zvlášť u lidí s onemocněním střev či jinými zažívacími problémy,“ upozorňuje Vojtěchová. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete si ji ochutit šťávou z čerstvého citronu, limetky, případně si do vody nakrájet okurku nebo čerstvý zázvor.

Rituál č. 3 – vyprázdněte svoje střeva

Tento rituál má spojitost s předchozím rituálem, kdy voda nalačno povzbuzuje naše střeva. To je důležité proto, že podle ajurvédy bychom měli střeva vyprázdnit co nejdříve po probuzení, protože čím déle fungujeme přes den bez správného pohybu střev, tím více času působí v našem těle toxiny. „Kvůli spěchu a stresu, které mnozí z nás ráno zažívají, mnohdy na ranní vyprázdnění střev nedojde, což může z dlouhodobého hlediska vést až k nepříjemným zdravotním potížím, či dokonce chronickým onemocněním. Náš trávicí trakt je klíčovým faktorem, pokud jde o zdraví a pocit pohody. Zrovna tak bychom měli denně sledovat kvalitu, konzistenci i pach naší stolice. Ta totiž vypovídá o nerovnováze v těle, která je pak příčinou našich nemocí,“ tvrdí Věra Vojtěchová.

Zajímavost: Věděli jste, že správně by stolice měla mít konzistenci jako zralý banán? Má i přirozený pach. Tvrdé a menší bobky jsou podle ajurvédy příznakem zvýšené váty v těle. V takovém případě dopřejte svému zažívání teplou vařenou stravu s dostatkem přírodních olejů a do své ranní sklenice teplé vody přidejte 2–3 sušené švestky. Jestli je zápach kyselejší a exkrementy řídké, jde o zvýšení pitty. Měli byste se zklidnit a dopřát si před spaním převařené čerstvé mléko s medem. Pokud je vaše stolice těžká a klesá dolů, je to známkou zvýšené kaphy. Zkuste zařadit do svého života více pohybu a omezujte cukr i živočišné tuky. Vhodné jsou očistné techniky. Pokud jste zcela zdrávi, zkuste alespoň krátký půst.

Rituál č. 4 – vyplachujte svoje ústa

Většina z nás si ráno po probuzení oplachuje tváře vodou, abychom se cítili svěžeji. Málokdo si ale uvědomuje, že jde o jednu z ajurvédských technik, která má dokonce vlastní název – Shat Kriya. „Jedním z důležitých ajurvédských diagnostických ukazatelů je náš jazyk. Důležitá je jeho správná očista. K tomu se používá nejčastěji škrabka na jazyk, která eliminuje toxiny, které tělo zejména během noci na jazyk vyplaví. Čím je povlak silnější, tím více je naše tělo zatížené a pravděpodobnost onemocnění je vyšší. Odstraněním těchto toxinů si pomáháme ke zdravému trávení i chuti k jídlu, detoxikujeme organismus, odstraňujeme nepříjemný zápach z úst a navíc se podle ajurvédy uvolní i potlačované emoce, které v nás často vyvolávají deprese. K čištění zubů jsou vhodnější bylinné zubní pasty,“ doporučuje Věra Vojtěchová. Celkové zdraví a duševní pohodu podporují také relaxační koupele.

Vyplázněte na sebe každý den před zrcadlem jazyk, ať víte, jak vypadá

5 nepříjemností, které mohou nastat, když si nečistíte jazyk

Rituál č. 5 – pár minut cvičte a meditujte

Nedílnou součástí ajurvédy je praktikování jógy, pranájámy (vědomé dýchání) a meditace. „Snažte se každé ráno vyčlenit si pár minut na protažení a provedení základních pozic jógy. Poté by mělo následovat dechové cvičení a zakončete to meditací, která vás nabudí do nového dne,“ radí zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová. Kromě meditačního cvičení můžete čas od času zařazovat teplé olejové masáže, které pomáhají uvolnit svaly, hydratují pokožku a v neposlední řadě zklidňují tělo a mysl.

Ideální ranní protažení představuje sestava pozdravu slunce, ale ne každý je hned po ránu připravený k takovému dynamickému cvičení. Zkuste tedy jemnější varianty ranní rozcvičky, která protáhne celé vaše tělo a připraví vás ideálně do nového dne. Jednotlivé cviky najdete na konci článku.

Rituál č. 6 – jezte třikrát denně

Naprosto klíčovým prvkem v ajurvédě je strava. Podle ajurvédy bychom měli jíst tři jídla denně, přičemž oběd by měl být největší. „Sice je pravda, že ajurvédské stravování je založeno na třech jídlech za den, ale není to dogma. Zaměřte se především na správné stravování a vyhledávejte kvalitní potraviny, které dodají vašemu tělu potřebné živiny a které odpovídají vaší denní zátěži. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, měli byste nechat mezi jednotlivými jídly rozestup šest hodin, během kterých dovolte tělu, aby důkladně zpracovalo předchozí stravu. Nezatěžujte jej mezichody a to nejlépe ani ovocem či kávou. Velikost obědové porce by vám měla vejít do dlaní. Všechny chody je důležité zkonzumovat v průběhu jedné hodiny,“ tvrdí Věra Vojtěchová a připomíná, že ajurvéda se nezabývá pouze stravováním. „Jedná se o celý přírodní systém, přičemž hlavním posláním ajurvédy je naučit nás žít v souladu s přírodou a vlastní individualitou tak, abychom prožili co nejdelší a nejspokojenější život,“ uzavírá Věra Vojtěchová.

Zajímavost:  Podle ajurvédy jsme doslova to, co jíme. Společně s potravou a kaloriemi přijímáme také pránu (životní energii) potravin, které konzumujeme. Tato energie se stává naší součástí a ovlivňuje nás.

Jídlo podle ajurvédy: Ke kterému ze tří typů patříte a co vám nejvíc prospívá?

Jídlo podle ajurvédy: Ke kterému ze tří typů patříte a co vám nejvíc prospívá?

Rituál č. 7 – choďte dříve spát

Chcete-li si udržet co nejlepší zdraví, choďte spát před desátou večer, protože podle ajurvédy se tělo očišťuje a obnovuje mezi desátou večer a druhou ráno. „Hodinu před tím, než si půjdete lehnout, odložte chytrý telefon, tablet či laptop. V ideálním případě byste neměli trávit čas ani u televizní obrazovky. Všechna tato zařízení totiž vyzařují škodlivou energii, kterou si s sebou odnášíte do postele,“ varuje Věra Vojtěchová.

Ranní rozcvička, která dokonale protáhne vaše tělo

Protažení
Autor: Dům jógy Protažení

Ráno se po probuzení protáhněte a pokuste se přiblížit nejprve koleno pravé nohy k trupu, pak levé nohy a nakonec přitáhněte obě kolena. V každé pozici zůstávejte na 6 nádechů a výdechů a dejte pozor na zaklánění hlavy. Jemně masírujete vnitřní orgány, probudíte peristaltiku tlustého střeva a protáhnete vaše bedra a kyčle.

Rotace
Autor: Dům jógy Rotace

Necháme nohy pokrčené, ruce v upažení a s nádechem posíláme kolena doprava a hlavu doleva v jemné torzi. S výdechem se vrátíme na středovou osu a s nádechem provedeme cvik na opačnou stranu. Opakujeme 5–10krát a pohyb vedeme velmi pomalu, plynule a soustředěně, pozor na jakoukoliv bolest v oblasti páteře! Stimulujeme tak celá záda, uvolňujeme meziobratlové svaly, masírujeme vnitřní orgány a zprůchodníme proudění energie v těle.  

Protažení horní části těla
Autor: Dům jógy Protažení horní části těla

Přejdeme do sedu, přitáhneme pravou patu k hrázi a levou nohu protáhneme šikmo ven z těla. Položíme levou dlaň k pravé natažené noze a pravou ruku zvedneme do vzpažení. S nádechem jdeme pomalu do malého úklonu k levé noze, vytahujeme se stále do délky a sledujeme dech v pravé otevřené straně těla. Zůstaneme na 2–3 nádechy a pak se k levé noze přetočíme celým tělem. Ruce položíme na zem (kdo může až na chodidlo) a protahujeme se za hlavou. Pozor, není cílem pokládat hlavu ke koleni, naopak nechte záda pokud možno rovná. Cvik krásně protahuje svalové řetězce po celé zadní straně těla, ale také uvolní hrudní koš a bedra. Otevírá plíce a mezižeberní svaly, dodává pocit radosti a stimuluje celé tělo. To samé zopakujeme i na druhou stranu.

Stimulace zad
Autor: Dům jógy Stimulace zad

Zůstaneme ve zkříženém sedu a jemně doprotáhneme záda v kočce v sedu. S nádechem se vytahujeme dopředu za prsní kostí a s výdechem vyhrbíme záda a bedra na opačnou stranu. Pokračujeme 8–10krát za sebou. Cvik stimuluje celá záda a harmonizuje průchod energie kanálem šušumny v naší páteři.

reklama

Související témata: ajurvéda , ayurvéda , rituál , životní rovnováha , zdravé cvičení , jóga , pozdrav slunci , pití vody nalačno , čištění jazyka , meditace

reklama

Přečtěte si také

reklama