Jídlo podle ajurvédy: Ke kterému ze tří typů patříte a co vám nejvíc prospívá?
Ve světě, kde na nás diety útočí ze všech stran, můžeme zcela ztratit vztah ke svému tělu. Držíme půsty, hlídáme kalorie, lepek a máme na uzdě sacharidy. Ale až se jednou ohlédneme za životem, spatříme ho jen jako sérii dietních ne/úspěchů? Zkuste najít jinou cestu – s ajurvédou.
Ajurvéda znamená „věda života” a je považována za nejstarší systém medicíny na světě. Nemusíte se zrovna ponořit do východních filozofií, ale možná přijmete několik moudrých rad, které ajurvéda nabízí. Jíst podle ajurvédy znamená přehodnotit svůj vztah ke stravování a uvědomit si, jak jídlo dokáže vyladit nebo rozklížit vaše tělo i duši.
Některé ze zásad stravování podle ajurvédy vás nevědomky učila už vaše maminka, když říkala: „V klidu se najez, sedni si k tomu, u jídla se nečte a nedívá na televizi." Nebo: „Po jídle si odpočiň, ať ti slehne."
Svatá pravda. Zásady stravování s ajurvédou nejsou pouze o tom, co a kdy jíte, ale i jak jídlo přijímáte. Asi tušíte, že bageta slupnutá za volantem během dopravní špičky nebude to pravé ořechové. Jíst bychom měli v maximálním klidu a příjemném prostředí, bez stresu. Zkuste i v práci alespoň občas obědvat bez zapnutého počítače nebo telefonování.
Ajurvéda není dieta
Dietářství a ajurvéda dohromady moc nejdou. Pravidla ajurvédy praví, že pro přirozenou štíhlost musíme posílit trávení, optimalizovat metabolismus a podporovat odbourávání zásob, ale právě diety často rozhodí spalování. Žaludek a střeva dostávají omezené množství potravin a zpomalují svoji aktivitu, stejně jako se utlumuje i produkce žaludečních a žlučníkových trávicích šťáv.
V čem se ajurvéda se západními redukčními pravidly shoduje, je nezbytnost pohybu. Naprosto zásadní je ale rozpoznat přirozenou konstituci člověka a přizpůsobit jí celé stravování.
Ajurvéda je sice plná příkazů a zákazů, ale když se rozpoznáte v některém ze tří základních typů a daný jídelníček vezmete za svůj, vyladíte své tělo k nepoznání.
Váta, Pitta a Kapha – kam patříte vy?
Typ Váta
Pokud jste štíhlá, křehká, rychlá, energická a aktivní, budete typ Váta. Charakteristický je také přerušovaný spánek, náladovost a sklon k přepínání se. Váta typům prospívá pravidelný denní a stravovací režim, dostatek kvalitních tepelně upravovaných jídel, jako jsou zapékané a dušené pokrmy, teplé dezerty a tekutiny. Z chutí jsou pro Váta jedince vhodné slaná, kyselá a sladká a tyto typy mohou jíst i větší množství kvalitního masa a mléčných výrobků. Naopak by měli jíst méně čerstvého ovoce a zeleniny, které ochlazují už tak studený typ organismu. Vátám udělá dobře i zázvor, máslo, kuřecí vývar nebo mandle a rýže.
Typ Pitta
Střední postava, dobrá fyzická kondice a metabolismus, načervenalá kůže s pihami, častý pocit hladu. Poznáváte se? Pak budete typ Pitta. Prokazujete pronikavou inteligenci i vysoké ambice, ale někdy se rychle rozčílíte a jste podráždění. Někteří jedinci typu Pitta mají sklony k přejídání se nebo návykovým látkám. U Pitty je potřeba vyvažovat vzruchy a stres odpočinkem a pravidelností. Klíčem k tělesné pohodě je pravidelná, ale střídmá strava složená z ovoce, zeleniny a obecně vegetariánská jídla. Spousta zeleniny, semínek, luštěnin a málo ostrých a zadělávaných pokrmů – to je ajurvédský model stravování pro Pittu.
Typ Kapha
Kapha by se dala charakterizovat jako klidná síla. Stálá energie, tolerance k okolí, pomalé tempo, ale dobrá výdrž. Typ Kaphy je fyzicky silný, ale snadno nabírá na hmotnosti, má chladnou, často mastnou kůži a dobře spí. Kapha se sice pomaleji učí, o to déle si vše pamatuje. Podle ajurvédy potřebuje lehkou stravu a pravidelný pohyb. Jestli se poznáváte v tomto tělesném typu, zcela vynechte mléko, máslo a sladkosti a omezte maso. Ukládání tuků u Kapha typů podporuje příjem studených nápojů a konzumace tučných a smažených jídel. Nevhodné jsou sýry, zmrzliny, jogurty a jídla s nadbytkem cukrů a polysacharidů. Dobře vám udělají luštěniny, ovoce, listová zelenina, pohanka, sójové mléko nebo artyčoky.
Desatero doporučení ajurvédy pro hubnutí:
- Jezte, máte-li hlad
- Omezte sladké, slané a kyselé chutě
- Dejte si ostré, hořké a stahující chutě
- Omezte mléko a mléčné produkty
- Pijte horkou vodu s medem a citronem
- Pokud jíte maso, preferujte bílé
- Používejte koření, které podpoří trávení
- Fyzicky i duševně pracujte
- Oběd je hlavní jídlo dne
- Po jídle dodržte klidový režim
-ku-