Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Bezpečnost na sjezdovce: Umíte poskytnout první pomoc?

Na českých horách se podle údajů horské služby ročně stane zhruba 6 tisíc úrazů.
Vydáno: 08.01.2016, Anna Kopečková
Lyžaři jezdí stále rychleji a často i zbytečně riskují
Lyžaři jezdí stále rychleji a často i zbytečně riskují Autor: profimedia.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Mezi nejčastější patří natažené nebo přetržené vazy v kolenním kloubu, zlomeniny končetin, zranění ramene a různé pohmožděniny. Zvláště nebezpečné jsou úrazy páteře, které si mohou vyžádat trvalé následky. To samé platí i pro úrazy hlavy, kterých v Česku každoročně přibývá. Nejhorší zranění pak bývají po vzájemných srážkách lyžařů,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

 

Hlava, páteř, kolena

Na lyže se nevyplácí jezdit bez sportovních chráničů a přilby. Lyžování bez helmy je nezodpovědné. Chrání totiž nejen před lehkými úrazy, ale i před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků. Navíc je již dlouhá léta dokázáno, že použitím přilby lze předejít až 85 procentům těžkých úrazů.

„Přibalte si na hory také páteřní pás, ať už jste sjezdoví lyžaři nebo snowboardisté. Budete chráněni před zraněními páteře – vymknutím nebo zlomeninami. Některé chrániče mohou navíc bránit i před zraněním klíčních kostí a žeber," vysvětluje lékařka.

Ochranu si zaslouží také kolena, což se vyplatí zejména u snowboardingu, kde může dojít po prudkém pádu k přetržení kolenních vazů. K rizikovým partiím paří také ramenní klouby a předloktí.

 

profimedia-0182299251 Foto:                                                                                                                          Foto: profimedia.cz

 

Správná první pomoc při úrazu na sjezdovce

Úrazů na sjezdovkách přibývá především z důvodu rostoucího počtu lyžařů a také moderního vybavení, které umožňuje jezdit na svahu vyšší rychlostí. Pokud se stanete účastníkem nehody, je potřeba vědět, jak poskytnout první pomoc, a co nejrychleji zavolat horskou službu nebo rychlou záchrannou službu. Snažte se zajistit bezpečnost nejen raněného, ale i ostatních lidí na sjezdovce. Křičte, volejte, mávejte oblečením, aby se ostatní lyžaři raněnému včas vyhnuli. O úrazu by se co nejrychleji měla dozvědět také obsluha vleku, která může varovat ostatní lyžaře, přivolat Horskou službu a případně zastavit provoz na sjezdovce.

 

Proboha, co mám dělat?

Jestliže vyhodnotíte, že se nejedná o zranění páteře ani o bezvědomí, pokuste se dostat zraněného ze sjezdovky. Pokud si nejste jistí, raději se zraněným nehýbejte a snažte se zjistit, jaká má zranění a jejich rozsah. Zkontrolujte, zda lyžař dýchá, zda krvácí a jak silně nebo jestli je v bezvědomí. Pak zkontrolujte hybnost ve všech jeho končetinách. 

Je-li zraněný v bezvědomí (nereaguje na oslovení, zatřesení, štípnutí), nechte ho ležet v té poloze, ve které jste ho našli a stále kontrolujte dech a pulz. Pokud nedýchá, je nutné ihned zahájit umělé dýchání. Snažte se s hlavou pokud možno nehýbat a hlavně ji nezaklánět (z důvodu možného poranění páteře). V případě vymizení pulzu zahajte okamžitě resuscitaci – stlačujte střed hrudníku do hloubky nejméně 5 cm frekvencí 100–120 stlačení za minutu.

„Pokud máte podezření na zlomeninu či poškození vazivových tkání kloubů končetin, snažte se minimalizovat bolest zraněného jejím znehybněním. Ruku můžete například zavěsit do šály, nohu zase fixovat k druhé končetině ve dvou místech – u kotníků a nad kolenem,“ radí MUDr. Tomanová.

Krvácení se snažte zastavit přímým stlačením krvácející rány nebo přiložením nějakého krytí. Poslouží vám cokoli máte po ruce, například kapesník nebo šála.

Anketa

Uměli byste poskytnout první pomoc při úrazu lyžaře?

 

 

 

 

 

Článek je zařazen v: zranění, lyžování, sjezdovka, lyžař, zlomená noha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama