Blahodárná rašelina: Pomáhá na revma, kožní i střevní potíže

Rašelinu vnímá hodně lidí jako zahradní hnojivo, aniž by si uvědomili, jak velký význam má pro lidské zdraví. Její využití je navíc mnohostranné, má různou konzistenci, dá se dokonce pít! A obzvlášť na podzim a v zimě zábal z rašeliny nádherně prohřeje klouby a svaly.

Mnohostranné využití

Tepelné účinky rašeliny ocení pacienti s revmatickými chorobami včetně artrózy, nemocemi zad či nervových zakončení, při urologických a gynekologických potížích. Přispívá také ke zlepšení činnosti zažívacího traktu. Je schopna minimalizovat či odstraňovat kožní problémy včetně akné a ekzémů, má vliv i na lupénku. A v neposlední řadě pozitivně ovlivňuje imunitní systém, což je neocenitelné v boji proti virovým a bakteriálním nákazám, které v tomto období nejvíc řádí. Navíc má smysl i při doplňování potřebných minerálů do organismu. Díky absenci vedlejších účinků je vhodná pro děti a seniory, ale měli by se jí raději vyvarovat pacienti po mozkových příhodách, s onkologickým a srdečně cévním onemocněním, i těhotné ženy.

Pití „bahna"

Samostatnou kapitolu tvoří pitná rašelina, kterou lze volně sehnat v lékárnách. Slouží jako pomocný přípravek při zánětech střev a dalších potížích. Navíc doplňuje potřebné minerály a živiny a může se díky ní zlepšit i celkový zdravotní stav. Na její užívání se názory různí, včetně extrémního, kdy by se měla pít denně po celý rok. Určitě je na místě konzultace s praktickým lékařem, ne pro každého je totiž vhodná. A pro mnoho lidí víceméně zbytečná, i když neuškodí.

Sláva císaři!

Blahodárné účinky rašeliny na lidský organismus jsou známy po dlouhá staletí. My se můžeme pochlubit, že Františkovy Lázně jsou první slatinné lázně na světě. Jejich zakladatel, doktor Bernhard Adler totiž zjistil, že zdejší voda obsahuje minerály a živiny, které tvoří rašelinu. Ta vznikala v okolí z blízkých slatinišť. Za věhlas vděčí lázně císaři Františku I., po něm jsou i pojmenovány. Ten nařídil výstavbu léčebných sanatorií na geology vytipovaných místech a vybudování infrastruktury. Po dokončení v roce 1793 je prohlásil za město. Dnes se většina dění odehrává v Lázeňské klinice. Ta je propojena s populárním a k večeru veřejně přístupným Aquaforem a hotelem Pawlik. Tam je možné absolvovat všechny léčebné kúry bez opuštění areálu, což se hodí hlavně při nevlídném počasí a dešti. Hotel Pawlik je oblíbený i díky výtečné gastronomii. I když je luxusní, přijímá pacienty na doporučení pojišťovny, což je zajisté lákavá informace. Návštěvníkům prospívá i minerální voda ze dvou veřejných pramenů, Františkova a Luisina.

Rašelina, nebo slatina?

Jak rašelinových zábal probíhá? Na místa, která jsou lékaři vytipována jako zdroj problémů, se přikládá vytvarovaná černá polotuhá hmota různé velikosti. Vypadá všechno, jen ne vábně, navíc lehce páchne bahnem. Vydává ale velice příjemné teplo (60 °C), tělo se navíc překryje vyhřátou poduškou a je zabaleno do prostěradla, což způsobí pocení. Procedura trvá odhadem tak půl hodiny, následuje důkladné osprchování těla od nečistot a pak odpočinek ve vedlejší kabině. V případě Františkových Lázní nejde o klasickou rašelinu, která vznikala tisíce let hromaděním, kvašením i různými druhy rozkladných procesů, ale o slatinu (mokřad), která je zásobena podpovrchovou vodou přinášející minerály a živiny. Kromě toho obsahuje třísloviny, vosky, enzymy a velmi prospěšnou kyselinu huminovou.

Rašelinové koupele pro zdraví i krásu

Kromě zábalů, které mají vynikající léčivý efekt na naše tělo a jejich účinky jsou prověřeny generacemi, existují také rašelinové koupele. I když je nabízí víc lázní, nejznámější jsou asi ty v Třeboni. Navíc zdejší zdroje pocházejí z pozdních čtvrtohor, pro lázeňské účely se těží od roku 1883, kdy byly založeny Bertiny lázně. Metoda koupele je zaměřena na celé tělo a je vhodná, na rozdíl od zábalu působícího lokálně, i jako celotělová kosmetická procedura. Postup spočívá v tom, že se rašelina rozpustí v teplé vodě a v ní (obvykle ve vaně) pacient 15 až 20 minut leží. Poté následuje opět odpočinek na lůžku pod dekou. Během koupele nastávají v těle důležité látkové výměny. Rašelina se výborně vstřebává do pokožky, vyživuje ji, obnovuje a prokrvuje. Má vynikající antibakteriální a detoxikační vlastnosti.

Není rašelina, jako rašelina

Je nutno dodat, že zdaleka ne každá rašelina je vhodná k léčebným účelům. Musí mít potřebné chemické i fyzikální vlastnosti. Tuzemské rašeliny patří mezi nejlepší v Evropě. Podléhají přísným pravidelným kontrolám, a to už od ložiska přírodního zdroje přes provozní, kontrolní a komplexní analýzy peloidu. I když se v lékárnách prodávají rašelinové produkty, jejich efekt je spíš nízký. Má být totiž součástí léčivého plánu stanoveného lékařem na základě konkrétních obtíží. Navíc pozitivní účinek lázní je daný i dalšími procedurami – a ty doma dělat nemůžeme. Navíc každý ze zmíněných dvou způsobů aplikace má jiný význam. Zábaly se přikládají na určité místo, kde se teplo koncentruje a intenzivně působí na menší plochu, takže bývá účinnější na konkrétní problém. Celotělové koupele složí k léčbě, ale také k relaxaci a zlepšení pokožky.

Autor: Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.