Bojíte se otravy houbami? Známe první pomoc
Houby rostou jako o život a lesy jsou plné nejen zkušených houbařů, ale i houbařů amatérů. Navíc krásně voňavé houby svádějí k tomu, abychom si z nich udělali smaženici nebo jinou pochoutku, i když si možná nejsme jisti, zda jsou opravdu všechny jedlé víckrát než jen jednou….
Je vlhko a leckdo neodolá víkendovému houbařskému výletu. Pokud na houby vyrazíte opravdu jen svátečně, vemte si s sebou raději i někoho zkušenějšího.
Kdo se má ve všech houbách vyznat?
I když už existují různé aplikace, které vám pomohou určit, o jakou houbu jde, je dobré řídit se i radou České mykologické společnosti určenou všem houbařským amatérům: „Neučte se dlouhý seznam jedlých hub, naučte se hlavně ty smrtelně jedovaté!“
Při případných trávicích obtížích samozřejmě záleží na tom, kolik hub jsme snědli a i na tom, jestli vážíme padesát kilo nebo dvakrát tolik. Pravdou také je, že každá houba v sobě může mít různé množství jedu, opravdu záleží na jednotlivém kousku.
Podívejte se na houby, kterým je dobré se v lese vyhnout:
Co vám hrozí v případě otravy?
Potkat vás může spousta nepříjemností: od žaludeční nevolnosti přes průjem, psychické potíže až po ochrnutí a smrt, která je téměř jistá po požití muchomůrky zelené. Otrav se v Česku objevuje asi kolem 400 případů ročně.
Pozor si dejte na muchomůrku tygrovanou a zelenou. Na loukách na vás může zaútočit žampion zápašný.
Základní pravidla pro houbařovo přežití:
- Sbírejte jen to, co znáte!
- Přerostlé a nahnilé houby nechte být!
- Nesbírejte ani příliš mladé houbičky, u nich hůř poznáte druh!
- Nesbírejte ani houby v blízkosti silnic nebo v průmyslových oblastech. Houby do sebe totiž vstřebávají veškerou chemickou kontaminaci.
- Pokud vám někdo nabízí houby a nemáte jistotu, že je to zkušený houbař, berte si od něj jen celé houby, u kterých bezpečně poznáte, o jaký jde druh a zda jsou jedlé.
- I jedlé houby vám mohou způsobit zdravotní potíže, pokud je necháte zapařit (například když je sbíráte do igelitové tašky) nebo je nedostatečně tepelně upravíte. Vařit byste je měli alespoň 20 minut, v případě smažení stačí 10 minut.
Příznaky otravy houbami:
- Nevolnost, nucení na zvracení
- Závratě
- Zrychlený nebo zpomalený tep
- Celková apatie a ochablost
- Křeče
Co dělat, když je vám špatně?
Pokud máte podezření na otravu houbami, zapomeňte na babské rady typu vypít hodně mléka. Neztrácejte čas a okamžitě zavolejte rychlou záchrannou službu. Pokud možno se snažte vyvolat zvracení tím, že vypijete vlažnou slanou vodu. Důležité je pít hodně tekutin. Jako první pomoc se také doporučuje sníst co nejvíce živočišného uhlí (10–20 tablet) a zapít ho velkou dávkou čaje (alespoň půl litru). Zajistěte zbytky hub, třeba i ze zvratků. Pomůže to k rychlejšímu určení hub a k včasné léčbě.
Příznaky otravy se nemusí projevit hned
Jedovaté houby mohou být velice chutné. To, že vám není ihned po konzumaci špatně, neznamená, že je vše v pořádku. U některých hub je působení jedu dlouhodobější – například v případě pavučince plyšového se první příznaky otravy mohou objevit dokonce až po třech týdnech, přičemž játra a ledviny vám po celou tu dobu pomalu ničí.
Pokud máte rádi les a houby, ale nevyznáte se v nich, je možná lepší obojí rozdělit: do lesa si jít jen na procházku a pro houby se raději vydat do supermarketu.
-mot-