Bolí vás v krku? Naučte se správně dělat Priessnitzův zábal

Po zimě oslabený organismus je živnou půdou pro nachlazení a bolesti v krku. Než se rozběhnete pro další antibiotika, zkuste starý dobrý a účinný Priessnitzův zábal krku!

Pamatujete? Také vám ho jistě dělala maminka, když jste byli malí. Studený mokrý kapesník, na to pořádný kus igelitu a teplá šála. Nikdo z nás to neměl moc rád, ale fungoval!

Priessnitzův zábal je ale malá domácí věda a musí se dělat správně!

Kdo byl Priessnitz?

“Vynálezcem” tohoto obkladu je Vinzenz Priessnitz, slavný zakladatel vodoléčby, dnes hydroterapie. Procedury spojené s vodou a zábaly se díky němu staly populární v celé tehdejší Evropě a dodnes je s klidem doporučují lékaři. O tom, že nejde o nějakou bláznivou “babskou radu”, se už dávno přesvědčila moderní věda, která má o účinnosti zábalu důkazy.

Vincenz sledoval přírodu a vypráví se, že myšlenka vodoléčby ho napadla, když pozoroval zraněnou srnu, jak se chodí omývat. Dokonce si sám pomocí studených obkladů vyléčil poraněnou ruku. Zlom nastal, když ho přejel vůz a zle zraněný Vincenz vyléčil sám sebe právě pomocí působení vody a obkladů. Místo doživotního mrzáka se stal uznávaným léčitelem!

Ale neměl na růžích ustláno. Studovaní lékaři proti Priessnitzovi vedli doslova válku, i u soudů. Jeho skvělou pověst to ale nezničilo, vyléčených pacientů přibývalo. Když se mezi ně zařadil i nemocný arcivévoda Antonín ve Vídni, měl Priessnitz vyhráno.

Jak to funguje?

Celé kouzlo Priessnitzova obkladu spočívá ve střídání rozdílných teplot na postižené místo a díky tomu i zúžení a rozšíření cév. Studený zapařovací obklad se přikládá lokálně na povrch těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, pak dochází ke zvýšení teploty, roztažení cév a k lokálnímu přehřátí. Tento postup vede ke zlepšení prokrveného místa a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle.

Naučte se dělat slavný Priessnitzův obklad správně, což znamená i opravdu účinně.

Jak připravit Priessnitzův obklad:

  1. Potřebujte tenčí látku (kapesník, utěrku), kterou namočíte do studené vody.
  2. Pořádně studenou vodu vyždímejte!
  3. První, studenou vrstvu přikládejte těsně na kůži a rychle, aby nedošlo ke zbytečnému prochladnutí nemocného.
  4. Látka by měla na tělo dobře přilnout, aby se nikde nevytvářely vzduchové kapsy.
  5. Poté přiložte po celé délce první vrstvy igelit. Priessnitz plastový obal jistě po ruce neměl, ale k zapařování je opravdu neocenitelný!
  6. Jako vnější vrstvu použijeme teplý flanelový šátek nebo jinou podobnou látku, která by měla být tak dlouhá a široká, aby bavlněný obklad zcela zakryla a asi dva centimetry na každé straně přesahovala.
  7. Aby studený zábal fungoval, je potřeba dostatečné prohřátí nemocného. Pokud to tělo nezvládne samo, je zapotřebí ho pořádně zahřát. Použijte ohřívací dečku, teplou deku, ohřívací láhev nebo suchou masáž.
  8. Obklad by se měl sundat po dvou, nejdéle však po třech hodinách!

Obklad můžeme přikládat na krk, dolní končetiny, kotníky, hrudník, ale i na celé tělo. Pomáhá totiž také při horečce, suchém kašli, revmatismu nebo při regeneraci svalů a kloubů!

-KU-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.