Bolí vás v krku? Naučte se správně dělat Priessnitzův zábal
Po zimě oslabený organismus je živnou půdou pro nachlazení a bolesti v krku. Než se rozběhnete pro další antibiotika, zkuste starý dobrý a účinný Priessnitzův zábal krku!
Pamatujete? Také vám ho jistě dělala maminka, když jste byli malí. Studený mokrý kapesník, na to pořádný kus igelitu a teplá šála. Nikdo z nás to neměl moc rád, ale fungoval!
Priessnitzův zábal je ale malá domácí věda a musí se dělat správně!
Kdo byl Priessnitz?
“Vynálezcem” tohoto obkladu je Vinzenz Priessnitz, slavný zakladatel vodoléčby, dnes hydroterapie. Procedury spojené s vodou a zábaly se díky němu staly populární v celé tehdejší Evropě a dodnes je s klidem doporučují lékaři. O tom, že nejde o nějakou bláznivou “babskou radu”, se už dávno přesvědčila moderní věda, která má o účinnosti zábalu důkazy.
Vincenz sledoval přírodu a vypráví se, že myšlenka vodoléčby ho napadla, když pozoroval zraněnou srnu, jak se chodí omývat. Dokonce si sám pomocí studených obkladů vyléčil poraněnou ruku. Zlom nastal, když ho přejel vůz a zle zraněný Vincenz vyléčil sám sebe právě pomocí působení vody a obkladů. Místo doživotního mrzáka se stal uznávaným léčitelem!
Ale neměl na růžích ustláno. Studovaní lékaři proti Priessnitzovi vedli doslova válku, i u soudů. Jeho skvělou pověst to ale nezničilo, vyléčených pacientů přibývalo. Když se mezi ně zařadil i nemocný arcivévoda Antonín ve Vídni, měl Priessnitz vyhráno.
Jak to funguje?
Celé kouzlo Priessnitzova obkladu spočívá ve střídání rozdílných teplot na postižené místo a díky tomu i zúžení a rozšíření cév. Studený zapařovací obklad se přikládá lokálně na povrch těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, pak dochází ke zvýšení teploty, roztažení cév a k lokálnímu přehřátí. Tento postup vede ke zlepšení prokrveného místa a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle.
Naučte se dělat slavný Priessnitzův obklad správně, což znamená i opravdu účinně.
Jak připravit Priessnitzův obklad:
- Potřebujte tenčí látku (kapesník, utěrku), kterou namočíte do studené vody.
- Pořádně studenou vodu vyždímejte!
- První, studenou vrstvu přikládejte těsně na kůži a rychle, aby nedošlo ke zbytečnému prochladnutí nemocného.
- Látka by měla na tělo dobře přilnout, aby se nikde nevytvářely vzduchové kapsy.
- Poté přiložte po celé délce první vrstvy igelit. Priessnitz plastový obal jistě po ruce neměl, ale k zapařování je opravdu neocenitelný!
- Jako vnější vrstvu použijeme teplý flanelový šátek nebo jinou podobnou látku, která by měla být tak dlouhá a široká, aby bavlněný obklad zcela zakryla a asi dva centimetry na každé straně přesahovala.
- Aby studený zábal fungoval, je potřeba dostatečné prohřátí nemocného. Pokud to tělo nezvládne samo, je zapotřebí ho pořádně zahřát. Použijte ohřívací dečku, teplou deku, ohřívací láhev nebo suchou masáž.
- Obklad by se měl sundat po dvou, nejdéle však po třech hodinách!
Obklad můžeme přikládat na krk, dolní končetiny, kotníky, hrudník, ale i na celé tělo. Pomáhá totiž také při horečce, suchém kašli, revmatismu nebo při regeneraci svalů a kloubů!
-KU-