Češi mají velmi málo selenu. Je to i váš případ?

Lámou se vám nehty? Třepí se vám konečky vlasů? Vypadávají vám hodně vlasy? Tyto a mnoho dalších potíží může být spojených s metabolismem a s činností vaší štítné žlázy. Už se ale málo ví, že jedním z nejdůležitějších prvků pro zajištění řádné činnosti štítné žlázy je selen.

Selen je přírodní látka, kterou naše tělo potřebuje pro udržování zdraví ve stopovém (tedy velmi malém) množství. A právě na selenu jsou závislé bílkoviny, které jsou zapojeny do různých tělesných funkcí od imunitní obrany po plodnost či boj se záněty. „V devadesátých letech soustavný výzkum tato zjištění potvrdil a prokázal, že obyvatelé ČR trpí skutečně dosti významným nedostatkem tohoto důležitého prvku,“ říká jeden z předních českých odborníků v oblasti stopových prvků RNDr. Jan Kvíčala, CSc. z Endokrinologického ústavu v Praze. To může narušit vaši imunitu, snížit ochranu proti oxidačnímu stresu či zvýšit riziko propuknutí určitých chorob. Také to může ovlivnit hormonální regulaci vašeho těla a urychlit proces stárnutí.

Máme téměř o třetinu méně selenu

Pro představu, nedávná zpráva uvedla hodnotu selenu nad 120 ug/l jako optimální pro snížení úmrtnosti na kardiovaskulární a maligní onemocnění. „Průměrný příjem selenu u dospělých se sice zvýšil na 43 ug/l na den, ale stále nedosahuje doporučených minimálních příjmů jiných států a navíc ho nedosahují všechny skupiny obyvatel,“ varuje Kvíčala a pokračuje: „Z tohoto hlediska jsou na tom nejhůře senioři, u nichž se příjem a stav selenu snižuje. Analýzami jejich stravy byl určen příjem selenu na průměrných 22 ug/den, což je velmi nízká hodnota zejména s ohledem na to, že jde o skupinu obyvatel s nejvyšším výskytem kardiovaskulárních a maligních onemocnění.“

Další rizikové skupiny

Další skupinou, která by mohla být výrazně ohrožena nedostatkem, jsou těhotné a kojící ženy. Ty potřebují zvýšený příjem selenu pro vyživení rychle se vyvíjejícího dítěte, přičemž dostatečné množství selenu prakticky nelze získat pouze z naší běžné stravy. Rovněž těžce pracující a vrcholoví sportovci by měli mít zvýšený příjem selenu, v těchto případech spojený s vyšší tělesnou zátěží. Vyšším rizikem nedostatečného příjmu selenu trpí také vegetariáni nebo kuřáci.

Kvalitní strava nestačí

Důvodem nízkých hladin selenu v celé české populaci je podle odborníka to, že ho naše strava obsahuje málo. Obecně platí, že nejvydatnějšími zdroji selenu jsou mořské ryby, mořské řasy, ledviny, maso, vejce, para ořechy, po nich následují celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, sójové boby, sezamová semínka, kokosové ořechy a nejchudším zdrojem je ovoce a zelenina. Obsah selenu v potravě závisí na mnoha faktorech, z nichž nejvýznamnější je koncentrace selenu v půdě. A právě to je problém, protože u nás je v půdě selenu nedostatek a potraviny se zvýšeným obsahem selenu nejsou na trhu běžné a už se ani nedovážejí. Proto nezbývá než užívat doplňky stravy. Díky užívání formou doplňku stravy se stav selenu lepší již za několik týdnů. „Je však důležité, abychom se zaměřili na vstřebatelnost produktu, který si vybíráme,“ dodává Kvíčala.

TIPY:

Bioaktivní Selen+Zinek

Obsahuje patentovaný SelenoPrecise – čistý, organicky vázaný selen na kvasnice se zinkem. Díky vitamínům A, C, E a B6 je docíleno vyšší vstřebatelnosti selenu. Všechny obsažené látky mají vlastnosti, díky kterým přispívají k ochraně DNA, bílkovin a krevních tuků před oxidačním poškozením. Přispívá k růstu vlasů a nehtů, k normální acidobazické rovnováze v těle, správnému fungování štítné žlázy, tvorbě spermií a plodnosti, snižuje únavu.

PHARMA NORD, cena: 299 Kč/ 60 tablet

Selen forte

Obsahuje selen a vitamín E. Bez lepku, laktózy, konzervačních látek a syntetických barviv.

NATURVITA, cena 59 Kč/ 60 tablet

Selen Aktiv

Organického původu, pro imunitu, zdravé vlasy a nehty.

WALMARK, cena 110 Kč/ 30 tablet

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 6. 2024

Berani, možná budete muset dnes přitvrdit. Neodepisujte někoho automaticky kvůli činu, který považujete za urážlivý. Dovolte ostatním mít svůj názor a respektujte jejich právo jej otevřeně vyjádřit. Zachovejte si otevřenou mysl a nesuďte. Zachovejte si diplomatický přístup a nechte si své kritické myšlenky pro sebe. Nemyslete si o druhých méně, abyste se sami cítili lépe.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.