Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Chcete podpořit imunitu? Zapomeňte na citrusy!

Konec zimy a začátek jara jsou obvykle pro lidský organismus a imunitní systém velkou zatěžkávací zkouškou. A tak se preventivně ládujeme pomeranči, mandarinkami a pijeme čaj s citronem a na ty nejúčinnější, často velmi levné přírodní posilovače imunity úplně zapomínáme.
Vydáno: 28.01.2016
Příroda vám v každém ročním období dá přesně to, co potřebujete. To ostatní je jen něco navíc.
Autor: Thinkstock Příroda vám v každém ročním období dá přesně to, co potřebujete. To ostatní je jen něco navíc.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Domácí je nejlepší

„Výživa významně přispívá k zachování zdravé imunitní ochrany. Když v potravě dlouhodobě chybí určité minerální látky anebo vitamíny, silně se snižuje schopnost imunitního systému a náchylnost k infekcím u postiženého stoupá,“ potvrzuje imunolog MUDr. Dušan Hríb.

Zároveň však upozorňuje, že základem dobré imunity je sezonní jídelníček. „Vytváří vazbu mezi lidským organismem a jeho okolím. Konzumace čistě sezonních produktů nám bez problémů zabezpečí dostatek vitamínů, minerálů a živin, protože z přírody máme v každém roční období k dispozici právě to, co nejvíce potřebujeme. Exotické ovoce, které obvykle v zimě kupujeme, abychom měli dostatek vitamínu C, například citrusy, ananas nebo kiwi, náš organismus v zimě tolik nepotřebuje. Je lepší, když jsou malým zpestřením, ale ne hlavním zdrojem vitamínů. Ty bychom měli čerpat hlavně z přirozených domácích, sezonních potravin.“

Pokud jdete do sauny, neměli byste v ní sedět a balit se do ručníku nebo prostěradla

Horko, nebo mráz: Co víc posílí vaši imunitu?

 

Antibiotika ze spíže

Jako skvělá antibiotika nám preventivně dobře poslouží cibule a česnek. Žádná jiná zelenina se jim nevyrovná ve schopnosti bojovat s viry a bakteriemi. Samozřejmě není ideální, když jsme sice zdraví, ale lidé se od nás odvracejí, protože cibulový či česnekový odér z nás udělá postrachy kanceláře. Proto pan doktor Hríb dodává, že není nutné konzumovat extra velké dávky. „Obvykle stačí, když cibuli a česnek používáme při přípravě jídla, ale opět takového, které je typické pro naši zeměpisnou šířku a délku. Případně si z cibule můžeme uvařit čaj, dobré látky v něm se neznehodnotí.“

Každý stroužek je zásobárnou zdraví

16 pozitivních účinků česneku, o kterých jste možná nevěděli

 

Hráči z lesa

Nejmenovali jsme však ještě jednoho velmi dobře známého hráče v týmu obranyschopnosti: houby. „Obsahují beta glucan, který je prokazatelně schopný optimalizovat funkci našeho imunitního systému,“ vysvětluje Adrian Doboly z trnavské farmaceutické společnosti Natures. Už v 60. letech minulého století se uskutečnilo mnoho studií, které u různých druhů hub potvrdily protirakovinné účinky. Beta glucan se osvědčil u lidí s častým výskytem infekčních onemocnění, s alergiemi a oslabenou imunitou.

hliva ustricna Foto: Hlíva ústřičná                                                                                        Foto: Shutterstock

 

Významným zdrojem beta glukanu je u nás například hlíva ústřičná. Kdo si z ní neudělal zásoby na zimu nebo nevěděl, jak moc je užitečná, nemusí čekat do další sezony. Díky výživovým doplňkům z lékárny můžeme doplnit to, čeho se nám nedostává. Ale abychom zůstali věrní lokálním produktům, měli bychom žádat výrobky, které jsou z hlívy vypěstované v Čechách či na Slovensku. Nezapomeňte vybírat pouze z přípravků, u kterých byl beta glukan extrahován pomocí mikronizace, díky této metodě je účinek na organismus daleko vyšší.

 

Vítězem je céčko

Každý vitamín je pro správné fungovaní organismu důležitý, protože každý má na starosti něco jiného. Podobně jako když v hodinovém strojku hapruje jedno kolečko, mají problém i ostatní, také v našem těle, když pořádně nefunguje jeden z mnoha fyziologických procesů, nemohou dobře a plnohodnotně fungovat ani ostatní. Pokud tedy nemáte v těle potřebné množství jednoho vitamínu, dochází k nedostatečnému fungování i u ostatních vitamínů.

V zimním období je třeba doplnit zejména vitamín C. Navzdory očekávání ho mají nejméně již vzpomínané citrusy – a to proto, že se sbírají ještě nedozrálé, aby cestou ke spotřebiteli neshnily. Chcete-li mít dostatek céčka, jezte obyčejné zelí, červené nebo bílé. Skvělé je čerstvé i vařené, ale nakládané zelí má ještě extra bonus. „Kyselé zelí obsahuje i bakterie mléčného kvašení, které se označují jako probiotika. Jsou to kmeny buněk, které v žaludku a střevech ´vyrábějí´ přírodní antibiotika,“ vysvětluje Dušan Hríb. Právě ty umí zatočit s viry a bakteriemi, produkují sloučeniny omezující množení kvasinek a syntetizují vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro tvorbu některých protilátek. Mezi další významné domácí zdroje vitamínu C patří rakytník a šípky.

Silná trojka

Kromě vitamínů potřebujeme po zimě i minerály a stopové prvky. A to především následující trojici:

ŽELEZO: Pomáhá fagocytům, jejichž úlohou v těle je poznat a zničit cizorodé látky. Nedostatek železa zvyšuje náchylnost na infekce. Větší množství železa najdeme v čočce, cizrně, beraních rozích, v bílých fazolích, mase, prosu, rybách a v celozrnných výrobcích.

 

ZINEK: Také přispívá k aktivaci fagocytů, čímž podporuje produkci protilátek. Potraviny bohaté na zinek jsou čočka, bílé fazole, maso a celozrnné výrobky.

 

SELEN: Podporuje enzymy, které jsou důležité k odbourávání škodlivých látek, například těžkých kovů. Přirozeným a sezonním zdrojem jsou houby, maso a ryby.

Článek je zařazen v: imunita, přírodní antibiotika, nejlepší zdroje vitamínů
Reklama