Hledáte spolehlivou antikoncepci bez hormonů? Zkuste nehormonální nitroděložní tělísko

Nehormonální nitroděložní tělíska jsou moderním antikoncepčním řešením v případě, že nechcete nebo nemůžete užívat hormonální antikoncepci. Zavádí se podle typu obvykle na 5 let, čímž se stávají bezstarostným a zároveň vysoce spolehlivým druhem dlouhodobé ochrany.

S více jak 160 miliony spokojených uživatelek po celém světě se jedná o jeden z nejrozšířenějších druhů antikoncepce, a to především díky svému dlouhotrvajícímu efektu, největší spolehlivosti mezi nehormonálními formami antikoncepce a výrazné finanční úspoře oproti jiným reverzibilním metodám ochrany. „Nitroděložní tělíska jsou považována za nejspolehlivější formy antikoncepce dle výpočtu jejich účinnosti (tzv. pearl index)“, říká o jejich spolehlivosti gynekolog MUDr. Vladimír Slavík.

Mimo spolehlivost a cenovou výhodnost se mezi klady této metody řadí jistě i to, že tělísko lze využít také u kojících matek, mladistvých a nerodiček. Nehormonální nitroděložní tělísko do těla neuvolňuje estrogeny, jako je tomu u kombinované hormonální antikoncepce, je tak pro kojící ženy (a potažmo i děti přijímající mateřské mléko) neškodné. Nehormonální tělíska působí lokálně a nemají žádný vliv na hormonální profil uživatelky. V případě, že se žena rozhodne opět otěhotnět, není problém tělísko vyjmout.

Jak tělísko vypadá?

Tělísko je tvořené speciálním plastovým raménkem o velikosti několika málo milimetrů a z části ovinuté měděným drátkem. Zavádí se do děložní dutiny a k aplikaci je zapotřebí navštívit gynekologa. Ten také po prohlídce určí vhodný typ tělíska tak, aby nejlépe vyhovoval potřebám pacientky. Nitroděložní tělíska od různých výrobců se mohou lišit tvarem i velikostí a každá pacientka potřebuje něco jiného.

Jak to vlastně funguje?

Antikoncepční vlastnosti tělíska fungují na principu mechanického zabránění početí, proto není nutné užívat hormony. Samotné tělísko se zavádí do děložní dutiny, kde fyzicky brání uhnízdění oplodněného vajíčka. Tělísko na děložní sliznici vytváří tzv. sterilní zánět, který je provázen přítomností velkého množství bílých krvinek působících spermicidně.

Měď má v působení tělíska významnou roli – mechanismus účinku zůstává stejný, ovšem neinfekční zánět je právě díky ní silnější. Do děložního hlenu uvolňuje kationty oslabující spermie. Blokuje transport spermií děložním hrdlem a na spermiích vyvolává změny, kvůli kterým nejsou schopné oplodnit vajíčko. Účinek tělíska s mědí je tak vysoce spolehlivý a pravděpodobnost početí je minimální.

Antikoncepční účinek nastává okamžitě po zavedení, stejně tak se ihned po vyjmutí schopnost počít obnovuje. Nespornou výhodou je nezávislost funkčnosti na trávicím ústrojí. Tělísko tak funguje i v případě, že proděláváme trávicí těžkosti.

Pokud uvažujete o zavedení nitroděložního tělíska, poraďte se svým gynekologem a udělejte si přehled o dostupných zdravotnických prostředcích na trhu.

Výhody nehormonálního tělíska

  • Jednoduché zavedení
  • Spolehlivé proti početí
  • Bez hormonů
  • Okamžitý účinek a zároveň možnost rychlého obnovení plodnosti
  • Dlouhotrvající efekt na 5 i více let
  • Cenově výhodné
  • Žádná omezení partnerského života

Tělísko je nenáročnou a cenově velmi dostupnou variantou antikoncepce, jejíž hlavní výhodou je vyhnutí se užívání hormonů. Nenarušuje hormonální rovnováhu a perioda zůstává zachována.

Ceny nehormonálních nitroděložních tělísek se pohybují kolem 1500 Kč i se zavedením.

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.