Chcete, aby vaše tělo fungovalo? Projezte se k hormonální rovnováze!

Hormony jsou na rozdíl od nervů vcelku pomalé. Pro své působení potřebují čas a správné podmínky, a to je právě to, v čem jim my sami svým nesprávným životním stylem házíme klacky pod nohy. Jaké potraviny byste měli jíst, aby se opět dostaly do rovnováhy?

Hormony jsou dle definice sloučeniny sloužící organismu jako chemické přenašeče. Produkují je žlázy s vnitřní sekrecí nebo specializované tkáně. Mají buď bílkovinnou chemickou povahu, nebo se jedná o látky odvozené od cholesterolu. Ať tak či onak, bez nich by v našich tělech nefungovalo nic tak, jak by mělo.

Jaké živiny či potraviny byste měli jíst, aby se vaše hormony dostaly do rovnováhy?

Sacharidy

Poskytují našemu organismu potřebnou energii pro fungování. Pokud jich máme v jídelníčku obecně málo a tělo jede „na rezervy“, je logické, že ani hormony nepracují tak, jak mají. Při negativní energetické bilanci se začne postupem času vyplavovat hormon ghrelin, produkovaný v žaludku, který se bude neustále dožadovat jídla a vy budete mít permanentní pocit hladu. V opačném případě, kdy je energie (často právě ze sacharidů a tuků) nadbytek, dochází ke zmnožení tukové tkáně, obezitě a leptinové rezistenci čili neschopnosti mozku zachytit pocit nasycení. Dalším významným hormonem, který je extrémně ovládaný příjmem jednoduchých sacharidů, je inzulín.

Vsaďte proto na adekvátní příjem komplexních sacharidů v podobě zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, pseudoobilovin a vlákniny.

Tuky

Už ten fakt, že je spousta hormonů v podstatě odvozených od cholesterolu, by měl napovědět, že tuky nejsou nepřátelé. Aby hormony fungovaly správně, a to především ty ženské, je nezbytné určité procento podkožního tuku i příjem správných tuků v jídelníčku. Pravidelně si proto dopřávejte avokádo, lososa, celá vejce, máslo, ořechy i semena. Ale pozor, nadbytek tělesného tuku u mužů i žen produkci pohlavních hormonů dost komplikuje!

Bílkoviny

Proteiny jsou velmi výhodnou makroživinou vzhledem k udržení stabilní hmotnosti, hubnutí i budování svalové hmoty a dalších tělesných tkání, tedy i hormonů. Ujistěte se, že konzumujete aspoň 1,5 gramů proteinů na kilo vaší hmotnosti, pokud nejste fyzicky aktivní. V opačném případě se nebojte až 2,5 gramů na kilo váhy. Například takový růstový hormon by bez bílkovin neměl z čeho nechat naše těla růst.

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.