Zdraví a nemoci

21. listopadu 2019 07:30

Anna Kopečková

Hypnoterapeut Libor Činka: Lidé za mnou přicházejí a často zmíní, že jsem jejich poslední záchrana

Špatné soustředění, fobie, úzkostné i depresivní stavy, poruchy spánku, alergie, intimní problémy, nemožnost otěhotnět, potíže s učením nebo pamětí – to je jen zlomek problémů, se kterými může pomoci hypnoterapie. Tu v poslední době vyhledává stále větší množství Čechů. Ze dvou třetin se jedná o ženy.

  • Lidé si často pletou hypnoterapii s psychoterapií. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdíly jsou zásadní. Hypnoterapie se zabývá podvědomím, zatímco klasická psychoterapie pracuje s vědomím člověka. V hypnóze jde o stav zvýšené vnímavosti k vnitřním prožitkům. Děje a prožitky se v transu zintenzivňují, a je proto mnohem snazší využít podvědomí k vyřešení situace, která člověka trápí, omezuje ho anebo mu brání v seberealizaci. Pro úspěšnou hypnoterapii obvykle stačí pár sezení. Při psychoterapii, která nejde tak do hloubky, je potřeba mnohem delší čas na vyřešení konkrétního problému.

Zkušeného hypnoterapeuta lze přirovnat k IT specialistovi. Ovládá něco jako klávesové zkratky a příkazy, které zlepší fungování klíčových částí systému. Jakmile najde myšlenkové viry, dokáže je ‚uspat‘, přemostit, obejít. Pomáhá vytvořit v mysli cesty, které se vyhnou nebezpečným úsekům. Vyspělá hypnoterapie má své uplatnění v jakékoli oblasti, kde je používána lidská mysl. Oproti tomu klasické psychoterapie nedokážou jít do hloubky.

Hypnoterapie dokáže pomoci i se zdánlivě neřešitelnými problémy – pomůže klientům zbavit se strachu, závislosti na cigaretách, harmonizovat vztahy v rodině a obnovit ztracené sebevědomí.

  • Co je potřeba k tomu, aby byla hypnoterapie úspěšná? A jak dlouho obvykle trvá vyřešení problému, s nímž klient přichází?

K úspěšné hypnoterapii je zapotřebí spolupráce klienta a jeho ochota převzít za celý proces zodpovědnost. Výsledky jsou oproti jiným terapiím patrné velmi rychle. Je mnoho lidí, pro které bylo již prvních devadesát minut terapie zlomovým okamžikem. ,Pokud člověk přichází s chutí spolupracovat na řešení problému, a nikoli se záměrem ‚vyřešte to za mne', pak jsou výsledky tím překvapivější a rychlejší. I u velmi komplikovaných případů dochází k řešení zpravidla mezi šesti až 10 sezeními, což je nejméně o polovinu rychlejší než při použití klasické psychoterapie.

  • Jací lidé za vámi nejčastěji chodí a s jakými potížemi?

Ačkoli je zatím pro mnoho lidí hypnoterapie až poslední možností, důvěra lidí v tuto formu pomoci stále stoupá. Lidé za mnou přicházejí a často zmíní, že jsem jejich poslední záchrana, že už vyzkoušeli, co se dalo. Obecně ale zájem o jiné než klasické terapeutické přístupy stoupá. Moji klientelu tvoří ze dvou třetin ženy. Zbytek jsou muži, leckdy se jedná o vysokoškolsky a středoškolsky vzdělané lidi, často to jsou lidé, kteří pracují i na vyšších manažerských pozicích. Nejvíce klientů chce prostřednictvím hypnoterapie vyřešit problémy v osobním životě – od závislosti na cigaretách přes komplikované vztahy v rodině až po problémy s početím.

  • Pomoc hypnoterapeutů vyhledává i stále víc lidí s poruchami spánku. Dokážete jim pomoci?

Pro řešení poruch spánku je nutné se zdánlivě paradoxně vyhnout lékům na spaní. Rozsáhlé studie prokazují, že tyto léky prodlužují spánek jen o necelých 30 minut. Pod vlivem léků dochází k chemickému zakrytí bdění a lehkého spánku, kýžený odpočinek je tak ve skutečnosti iluzí. Podobně fungují i další sedativa, jako například alkohol, která mají na kvalitu spánku velmi negativní vliv.

Pokud má člověk problém usnout z psychologických příčin, vracejících se myšlenek či starostí, pak je potřeba trénovat schopnost oddělit se od vnějšího světa. Hypnóza ve své nejmodernější podobě vede člověka k napojení na jeho nitro a tak zcela přirozeným způsobem umožňuje nastartovat ozdravné mechanismy a změnu vnímání důležitosti spánku přímo v podvědomí. Řada klientů, kteří přišli řešit jiné problémy, mi už na druhém sezení sděluje, že kromě jiného začali spát a mít sny jako dřív. To je jedna ze známek probíhající změny.

  • Dá se poznat dobrý hypnoterapeut? A kdo se jím může stát?

Hypnoterapeutický výcvik může absolvovat prakticky kdokoliv, málokdo však hypnoterapii může skutečně provozovat. Vysokoškolské vzdělání nejmodernější psycho- a hypnoterapeutické nástroje nenabízí, ale je potřeba si je osvojit v dlouhodobých výcvicích. Za minimální dobu potřebnou pro zkušenost umožňující pracovat s klienty považuji dvouletý výcvik pod dozorem zkušených praktiků, kteří mají nejméně desetiletou terapeutickou praxi. Po takovém vedení podle mého názoru může hypnoterapii provozovat každý, kdo prakticky ovládl široké spektrum metod a zároveň, a zejména má vysokou etiku a myšlení překračující medicínské standardy.

Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.