Zdraví a nemoci

20. března 2019 07:30

redakce Prima Zoom

5 typů osobnosti, které mají problémy se spánkem. Nejste mezi nimi?

Trápí vás nedostatek spánku? Máte problémy s usínáním? Připadáte si ráno, jako byste byli skoro celou noc vzhůru? Jeden z posledních výzkumů spojuje nespavost s pěti typy osobnosti. Patříte do nějakého z nich? Zjistěte, co by vám mohlo pomoci.

Jste přehnaně úzkostliví? Nebo velcí perfekcionisti? Případně máte sklony k depresi? Žijete v nadměrném stresu? Pak existují vysoké šance, že budete mít problémy se spánkem.

Již dlouho vědci zkoumají, jak souvisí osobnostní rysy s nespavostí. Výsledky přináší i jedna s posledních studií zkoumající právě tuto problematiku. Výzkum uskutečnila nizozemská vědkyně Tessa Blanken se svými kolegy v holandském institutu pro neurovědu. Tým studoval po dobu šesti let osobnostní rysy a životní historii 2224 účastníků studie, jejichž diagnóza byla s největší pravděpodobností porucha nespavosti. Výzkumníci vypozorovali, že je možné začlenit dobrovolníky, kteří měli problémy se spánkem, do 5 osobnostních typů.

Typ č. 1 – vysoce vynervovaní

Tito lidé trpí nadměrnou úzkostí, smutkem nebo bolestí. Většina tísně na ně dolehne právě těsně před spaním. Jsou náchylní k depresi.

Typ č. 2 – přiměřeně vynervovaní a citliví na odměny

Jedinci tohoto typu jsou poměrně podobní předchozí kategorii, protože jim to taky začíná „šrotovat“ až těsně před spaním. Nicméně mají tendenci být více vnímaví na šťastné a pozitivní emoce. Tito lidé uváděli nadprůměrnou úroveň nespavosti způsobenou stresem, což může znamenat, že mohou mít zkušenost s nespavostí nazvanou „psychofyziologická“. Ta způsobuje stres ze samotného spánku, a proto lidi udržuje raději v bdělém stavu.

Typ č. 3 – přiměřeně vynervovaní a imunní vůči odměnám

Lidé spadající do této kategorie jsou velmi nešťastní a obecně pesimističtí. Ačkoliv jdou mimo ně pocity štěstí, není u nich diagnostikována tolik deprese jako u typu č. 2.

Typ č. 4 – mírně vynervovaní a vysoce reaktivní

Kdo patří do tohoto typu, je ve srovnání s ostatními jedinci podprůměrně vynervovaný. Potíže s nespavostí těmto lidem způsobuje aktuální životní situace, např. potíže ve finanční nebo vztahové sféře, jak tvrdí studie. Je zřejmé, že jakmile jsme v nějaké nepříjemné životní etapě, většina z nás hůře usíná. Nicméně jedinci patřící do této kategorie trpí tímto problémem déle, než je běžné. Je také pravděpodobné, že v dětství zažili nějaké trauma, protože k tomu měli sklony.

Typ č. 5 – mírně vynervovaní s nízkou reaktivitou

Tito jedinci mají podobně jako předchozí kategorie problémy s nespavostí kvůli nějakým nepříjemným životním událostem. Přesto na ně reagují méně intenzivně a zároveň zmínili méně traumatických zážitků v dětství. Podle studie tento typ osobnosti vykazuje nízkou úroveň motivace. Jak u kategorie č. 4, tak i u tohoto typu se mohou častěji projevit potíže s nespavostí až po 40. roce věku.

Předpoklad pro plnohodnotný spánek? Klid

Není překvapením, že všech 5 osobnostních typů, které mají poruchy se spánkem, není v životní pohodě. Určitě se shodneme na tom, že lidé, kteří jsou náchylní k depresi, vysokému stresu a jiným negativním náladám, jsou ohroženi nespavostí více než ti, kteří se cítí bezpečně, pohodlně a milováni. Lidé spí nejlépe ve stavu klidu.

Vědkyně poukazuje na skutečnost, že se tito vynervovaní jedinci bohužel málokdy cítí klidně a v životní pohodě. Pro to existuje vědecké vysvětlení. Aby se náš mozek uklidnil, potřebuje každou noc na pár hodin vypnout, dostat se do klidové fáze. Jestliže se tak nestane, budete následující den jako na trní. Všechno je to o tom, abyste udrželi vaše tělo v bezpečí.

Nespavost signalizuje pocity nebezpečí

Každý z nás potřebuje spát, to máme všichni společné. Nicméně správně jsme si odvodili, že spíme jinak, když se nám daří, a naopak, když máme pocit, že je všechno špatně.

Pokud je vaše tělo v jakémkoliv bezprostředním nebezpečí (pocitově jako kdyby někdo křičel: „Hoří!“ nebo „Zemětřesení!"), pak váš mozek spát nebude. Jestliže je nebezpečí, které váš mozek vnímá, dlouhodobějšího charakteru (např. chronický stres nebo deprese), mozek nedokáže zůstat v bdělém stavu po celou dobu a čekat, kdy zrovna nebezpečí udeří.

Co se děje v tomto případě? Mozek přechází do režimu spánku, kdy odpočívá v určitých vlnách a pro jistotu co nejméně, jak je to jenom možné. Co to znamená? Že trpíte onou pověstnou nespavostí. Tedy režimem spánku, který je o přežívání, ne o odpočinku.

Ohroženi jsou také perfekcionisti a lidé s obsesemi

Podobnými příznaky trpí také přehnaní perfekcionisti. Obecně řečeno proto, že jejich mozky nechtějí odejít od „rozdělané“ práce a nechat problém nedořešený.

„Lidé, kteří jsou perfekcionisté nebo mají obsesivně-kompulzivní poruchu, mají tendenci k nespavosti, protože se pokoušejí opravit věci. A to dělají jen tím, že zůstanou vzhůru,“ tvrdí Rafael Pelayo, MD, specialista na spánek ze Stanford Sleep Medicine Center.

Následující myšlenka může znít vznešeně: Nemůžete spát, protože jste příliš dobří ve vašem oboru. Ale nezapomínejte, že ztráta spánku činí lidi méně produktivní a snižuje koncentraci, a to nejen v práci, ale i v běžném životě. Pak jste méně výkonní, hůře se vám pracuje a všechno chcete dohnat přes noc. Jenže to byste právě měli spát, protože je to pro mozek to nejlepší, co mu můžete poskytnout. Jako byste se ocitli v začarovaném kruhu, že?

Co dělat, když vám vaše osobnost narušuje spánek?

Nejprve si uvědomte, že nespavost není mimo vaši kontrolu. Určitě ji můžete do určité míry ovlivnit. „Lidé přemýšlejí o problémech spánku tak, že je nemají pod kontrolou. Pokud si tedy myslí, že s tím nemohou nic dělat, cítí se v ohrožení. A jakmile pociťujete nebezpečí, váš mozek je ve stresu a bude se vyhýbat spánku,“ vysvětluje doktor Pelayo.

Krokem číslem jedna je přestat o sobě přemýšlet ve stylu, že jste „šťastní", když prospíte během noci 4–5 hodin. Pokud je to pro vás běžná fráze, je na čase, abyste se se svým lékařem domluvili, že si o vašem problému promluvíte.

Váš lékař je někdy schopný rozklíčovat, co by mohlo být základní příčinou vaší nespavosti. Jindy může být problematika náročnější, její příčiny mohou jít více do hloubky, případně je na vině úzkost a deprese. V tuto chvíli mohou pomoci terapie, antidepresiva nebo léky proti úzkosti, díky čemuž si můžete lépe odpočinout.

Pomoci může i kognitivně-behaviorální terapie

Jestliže vaše bezesné noci přetrvávají, obraťte se raději na specialistu na spánek. Častým řešením je také kognitivně-behaviorální terapie (KBT), tedy zcela běžný typ psychoterapie, který pomáhá rozpoznat negativní myšlení. Díky tomu jsou lidé schopni řešit výzvy pozitivněji a současně i efektivněji.

Velkým zastáncem KBT je i doktor Pelayo. Považuje ji pro osoby s nespavostí za velmi účinnou, protože na rozdíl od prášků může odhalit její primární příčinu a následně s ní pracovat. Důležité ovšem je, abyste se necítili méněcenní jenom proto, že vyhledáte pomoc terapeuta.

Neberte probdělé noci jako neměnnou součást vašeho životního stylu. Určitě je možné s tím něco udělat. Věřte, že noci plné dlouhého a vydatného spánku budou sladkou odměnou.

-šp-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.