Jak podpořit plodnost? Pomáhá cvičení Mojžíšové nebo změna stravy

Pokoušíte se o děťátko, ale příroda s vámi stále nespolupracuje? Existuje několik kroků, jak můžete proti neplodnosti bojovat.

S tím, jak se opatření uvolňují, je možné do přírody vyrazit čím dál tím častěji. Procházka na čerstvém vzduchu rozhodně prospěje. Velkou výhodou však je, že podpořit otěhotnění cvičením lze také v pohodlí domova. „Ke zdárnému početí může dopomoci, pokud se žena i přes náročné období, kterým právě procházíme, vnitřně zklidní. Toho lze dosáhnout pomocí jógy, meditace či například tradičního čínského cvičení cchi-kung, které dokáže uvolnit nahromaděný stres a napětí. Jeho pravidelné cvičení uvolní emoce, uklidní mysl a pomůže napravit držení těla,“ vysvětluje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Funkční neplodnosti může pomoci i cvičení podle Mojžíšové

„Rehabilitační účinky má rovněž cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Doporučujeme je jako podpůrnou metodu i našim pacientkám, které procházejí procesem umělého oplodnění. Blahodárné je ale pro všechny ženy,“ popisuje lékařka. Stažením svalů pánevního dna může dojít ke zhoršení metabolismu v malé pánvi a s tím souvisejícímu vzniku nepravidelné či bolestivé menstruace. Cvičení podle Mojžíšové dokáže pomocí reflexního ovlivňovaní svalů pánevního dna odstranit některé druhy takzvané funkční neplodnosti.

Zdravé trávení je základ. Bez sleziny v rovnováze ale nefunguje

Není ničím překvapivým, že současná situace a karanténní opatření vedou k nudě či frustraci a řada žen tak daleko snáze a častěji sáhne po něčem nezdravém k snědku. „Dle východní medicíny vede konzumace některých potravin k nadměrné vlhkosti organismu, což má za následek nárůst nízké děložní sliznice, do níž se embryo jen těžko ‚uhnízdí‘,“ říká odbornice na reprodukční medicínu. Mezi potraviny, které za nadměrným vnitřním vlhkem stojí, patří sladkosti, bílé pečivo, veškeré výrobky z kravského mléka, smažená jídla, slazené nápoje či tvrdý alkohol. Poměrně překvapivě spoustě žen neprospívá ani nadbytek syrové zeleniny. Pšenice a pasterizované mléko mají extrémně zahleňující a ochlazující účinek a působí tak i na prostředí v malé pánvi. Takový stav se u některých žen může projevit například opakovaným odmítáním embrya.

Vhodné jsou naopak obiloviny a luštěniny, skořice, zázvor, lékořice, vařené nebo dušené drůbeží maso, ryby, mrkev, dýně a jiné potraviny, jež příznivě působí na slezinu a trávicí soustavu. Ačkoliv ani nadváha početí příliš nepřeje, není nutno držet přímo redukční dietu. Cílem je dostat organismus do optimálního stavu.

BOJÍTE SE RAKOVINY DĚLOŽNÍHO ČÍPKU? POŽÁDEJTE O SPRÁVNÝ TEST

Návštěvu gynekologa zbytečně neodkládejte

O zdraví ženských orgánů je důležité pečovat i v době, kdy je řada ordinací otevřená pouze v nouzovém režimu. „V případě akutních potíží s návštěvou gynekologa neotálejte, a to ani během karanténních opatření. Některé nemoci, jako například mykóza, infekce chlamydiemi či infekce ureaplazmou, mohou při přecházení vyústit až v chronickou formu a zapříčinit neplodnost. Svému lékaři před návštěvou ordinace zavolejte, jistě vám vyjde vstříc,“ radí Kateřina Veselá. Gynekologa by pak podle ní měly navštívit co nejdříve také ženy, které se o miminko snaží bezvýsledně déle než rok, v případě žen starších 33 let je návštěva vhodná dokonce již po půl roce. Omezení mohou trvat celé měsíce a odklad vyšetření u specialisty může léčbu značně zkomplikovat. „V některých případech totiž mohou potíže s početím značit, že u ženy dochází k poklesu ovariální rezervy. Ta se pak pod kritickou mez může dostat v řádu pouhých několika měsíců. Rozhodující je proto včasná diagnóza a téměř okamžité zahájení léčby,“ vysvětluje lékařka. „Řada párů bohužel odkládáním léčby neplodnosti promešká svoji šanci mít potomka z vlastních reprodukčních buněk a později je odkázána výhradně na přijetí dárcovských vajíček nebo spermií,“ uzavírá.

KDYŽ SE NEDAŘÍ OTĚHOTNĚT....JAK POMOHOU LÉKAŘI?

NOVÁ NADĚJE PRO NEPLODNÉ PÁRY. PŘESNÉ NAČASOVÁNÍ UMĚLÉHO OPLODNĚNÍ

NEMŮŽETE OTĚHOTNĚT? JE MOŽNÉ, ŽE DŮVOD VĚZÍ VE VAŠÍ HLAVĚ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 6. 2024

Usmívejte se dnes na svět, Berani. Buďte vděční za věci, které máte, a za lidi kolem sebe. Umocněte v sobě příjemný, hřejivý pocit a šiřte tuto lásku mezi ostatní. Toto je pro vás velmi expanzivní období, ve kterém můžete dosáhnout poměrně hodně, pokud se do toho pustíte. Vyzařujte svou pravou povahu každou buňkou svého těla a sledujte, jak se vám naskýtají příležitosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.