Bojíte se rakoviny děložního čípku? Požádejte gynekologa o správný test
Jde o pandemii, varuje Světová zdravotnická organizace, když mluví o sexuálně přenosné infekci lidským papilomavirem, jemuž se ve zkratce říká HPV. Některé typy HPV virů bohužel způsobují rakovinu děložního čípku. Jak se jí bránit? Třeba očkováním nebo také jejím včasným odhalením. Vyberte si k tomu ten správný test!
Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí lidským papilomavirem (HPV z angl. human papillomavirus). V České republice je ročně diagnostikováno 900 případů rakoviny děložního čípku. 400 žen na toto onemocnění ročně zemře. Ačkoliv se daří zachytit stále více předrakovinových změn na děložním čípku, a předejít tak rozvoji v rakovinu, stále se jedná o vysoká čísla. Tím spíše, že rakovina děložního čípku je onemocnění, kterému lze téměř stoprocentně předejít vhodnou prevencí, tedy očkováním (ideálně ještě v době před zahájením sexuálního života) a screeningem.
V roce 2012 bylo v ČR zahájeno očkování 13letých dívek hrazené z veřejných prostředků. Vzhledem k tomu, že se HPV infekce a s ní spojená rizika přenosu a rozvoje onemocnění týkají stejnou měrou i mužské populace, bylo v roce 2018 hrazené očkování zavedeno i pro stejně staré chlapce. V současné době je v ČR naočkováno zhruba 65 % dívek a 30 % chlapců v cílové věkové skupině.
Kontrola u gynekologa
Kontrola buněk děložního čípku, takzvaná cytologie, je součástí preventivní gynekologické prohlídky. Každá žena by ji měla absolvovat jednou ročně a nechat si zjistit, jestli se náhodou buňky nezačínají měnit. Pokud ano, jde o takzvanou prekancerózu, což je stav, kdy je ještě velká naděje na úplné uzdravení. Jako u každé rakoviny platí i u té na čípku děložním, že čím dříve se diagnostikuje, tím lépe. V současné době pro to u nás mají gynekologové k dispozici dva testy, někde provádějí jen ten starší, jinde si pacientka může vybrat.
Starší test je méně spolehlivý
Zatím v gynekologických ordinacích převažuje takzvaný Pap stěr, při němž se buňky odebrané z děložního čípku kartáčkem nanášejí na sklíčko. „Jedná se bohužel o 70 let starou metodu, která zaručí pouze 60procentní pravděpodobnost záchytu patologických buněk,“ vysvětluje gynekolog Mikulášek. Při takovém odběru se podle něj vzorek částečně znehodnotí, protože řadu buněk se na sklíčko vůbec nepodaří přenést, některé se přenosem poškodí, další se na sklíčku překrývají. Navíc se s buňkami tkáně na sklíčko dostanou i krev, kvasinky, bakterie či hlen. To výsledky mikroskopického vyšetření může významně zkreslit. Na 400 tisíc buněk v každém vzorku může odborník jen stěží zhodnotit důkladně a pár rakovinných buněk v tomto množství snadno přehlédne.
Nový test zvýší jistotou
Již několik let je u nás k dispozici nejnovější ThinPrep Pap test. Při něm se vyšetřované buňky odebírají z čípku přímo do tekutého média, říká se tomu liquid based cytologie, čili LBC. Tento vzorek následně vyhodnocuje počítač, takže test je mnohem přesnější a zaručuje více než 90procentní záchyt případných rizikových změn. Vzorek je navíc možné skladovat až 6 týdnů a lze jej využít k dalším doplňujícím vyšetřením. Pacientka proto nemusí opakovaně chodit ke gynekologovi na další odběry vzorku sliznice.
Jak test pro sebe získat? Je třeba zeptat se gynekologa, zda spolupracuje s Bioptickou laboratoří. V ní se speciálním způsobem odebrané vzorky od pacientek z celé České republiky vyhodnocují za pomoci jedinečného počítačového programu. Na test se připlácí, ale pouze kolem 500 korun, což je cena odběrového setu. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny.
Málo efektivní screening a zapomnětlivé ženy
Na sto tisíc českých žen ročně připadá až 17 nových pacientek s diagnózou rakoviny děložního čípku. Ve vyspělých zemích se dostávají pod deset nových případů na sto tisíc žen, protože lépe zachycují už stavy předrakovinné, lépe léčitelné. „Vysoké počty nemocných i umírajících žen jsou výsledkem málo efektivního screeningového programu. Lepší preventivní diagnostikou by jistě šlo řadě onemocnění žen zabránit,“ říká MUDr. Lubomír Mikulášek, gynekolog a vedoucí lékař pražského Centra Minimálně Invazivní Gynekologické Operativy.
Ani moderní lékařské postupy ale nemohou pomoci ženám, které na gynekologické preventivní vyšetření nechodí. Podle aktuálních údajů jich na kontroly dochází jen 57,9 %. Nejukázněnější jsou ženy mladších ročníků. Bohužel s narůstajícím věkem účast žen velmi výrazně klesá, současně s tím však značně narůstá riziko rozvoje rakoviny děložního čípku – průměrný věk pacientky s pokročilou rakovinou děložního čípku převyšuje 53 let. Starší ženy již neřeší antikoncepci, těhotenství a podobně a tím pádem často gynekologické prohlídky opomenou. K populaci žen nad 50 let proto směřuje výrazný apel, aby pravidelně navštěvovaly gynekology, neboť jedině tak lze zásadním způsobem ovlivnit nepříznivou prognózu pozdě zjištěné rakoviny.
Nejen rakovina děložního čípku, nejen ženy
Rakovina děložního hrdla je nejčastější zhoubné onemocnění, které je spojeno s HPV infekcí. Ale není zdaleka jediné. Nákaza vysoce rizikovými typy HPV se týká žen i mužů. Může vést k rozvoji karcinomu vaginy, penisu, zevních rodidel, análního otvoru a stále se zvyšujícímu počtu karcinomů v oblasti hlavy a krku. Nízce rizikové typy HPV způsobují polypy dýchacích cest a genitální bradavice.
-jk-