21. června 2016 04:50
Martina ČerňanskáJak se zdravě a hlavně bezpečně opálit
Sluníčko pomalu a jistě začíná přitápět a vy navíc balíte kufry, abyste nachytali bronz dřív, než dítka vyběhnou ze škol s vysvědčením v ruce a započne ta pravá cestovatelská sezona? Máme pro vás tipy, jak si ze sluníčka udělat spojence.
Jedině tak se nespálíte a vaše pokožka bude políbena slunečními paprsky bez zarudnutí či v horším případě bez bolestivých puchýřků.
Vyberte si vhodnou ochranu, ta je základ všeho!
Pokud míříte k moři, rozhodně vám nesmí v povinné výbavě chybět sluneční kosmetika, která pro pokožku představuje něco jako štít, jenž nás chrání před nájezdy nenechavých a čím dál silnějších slunečních paprsků. Do exotiky a tropů se pro slabší a citlivé jedince rozhodně alespoň ze začátku doporučuje ochrana s SPF 50. K evropskému moři si vystačí SPF od 25 a více. Samozřejmě vždy berte v potaz, v jakém prostředí budete a jaký jste fototyp. Každopádně ale i při nákupu opalováků pročítejte etikety a plaťte jenom za ty, co vás chrání proti UVA i UVB. Jedině za těchto předpokladů bude vaše pokožka v bezpečí jak před spálením, tak před poškozením buněk, stárnutím pleti, či dokonce před nebezpečnou rakovinou kůže, která řádí jako smyslů zbavená. Prima tip: Na rty se vybavte pomádou s ochranou proti slunci, rty tak budou lákat k polibku a nebudou vysušené jako troud. Pokud se nechcete vzdát vaší oblíbené rtěnky ani na dovolené, rozhodně volte tu s hydratačními vlastnostmi či lesk s tónovaným nádechem.
Brýle, slaměný klobouk a především dostatek tekutin
Stejně tak jako lokny namáháme při fénování či žehlení, i sluníčko má na ně vliv podobný. Dopřejte jim proto ochranu, přestříkejte je sprejem proti slunci, připlácněte je k hlavě na způsob uvolněného drdolu a vlasy schovejte pod slamák. Pamatujte ale na to, že ten s malinkatými otvory není ideální. I přes tato místečka si můžete pokožku hlavy bolestivě spálit. A ta na to bude reagovat loupáním a vaše vlasy nebudou zrovna ukázkové.
Pro sluneční brýle zajděte raději do optiky, zvláště pokud potřebujete ty dioptrické. Koupit si brýle proti slunci na tržnici je holý nerozum, zrak totiž máme jenom jeden. Na pláž vezměte s sebou také chladicí box či tašku, kam uskladníte do chládku PET lahve s vodou. Tekutiny budou mít svěží teplotu a navíc se do nich nebudou uvolňovat nebezpečné látky, jako když je necháte na slunci.
Krémy máte a teď je musíte používat, tedy poctivě se s nimi mazat
U vody oceníte ten voděodolný. Počítejte však s tím, že co se týká jeho výdrže, tak tu komplikuje také pot. Jakmile strávíte v moři, bazénu či rybníku déle než půl hodiny čistého času, jděte se preventivně namazat. Berte v potaz, že také otírání do osušky ničí váš nátěr proti slunci.
Jak je to s dětmi?
Miminka rozhodně na sluníčko nepatří, ani se je v tomto věku nedoporučuje mazat byť dětskou opalovací kosmetikou. Jejich pokožka s nimi totiž neumí dostatečně naložit. Naopak děti od čtyř let nejenom natřete kvalitním opalovákem, ale přidejte malému capartovi k výbavě šatičky, delší triko s rukávky, klobouček, brýle a botičky na pláž (zvláště Kypr, Egypt, SAE, kde hrozí doslova žhnoucí písek).
Mohlo by vás také zajímat:
-lz-