Zdraví a nemoci

29. června 2016 04:40

Martina Čerňanská

Jak správně vybavit cestovní lékárničku

Už se to blíží. Již zítra dostanou děti vysvědčení a začínají prázdniny a čas dovolených. Také už se vidíte někde na pláži u moře? Nezapomeňte ovšem kromě všech nezbytností, jako jsou šaty, sukně, boty, opalovací krémy, knížky aj. také na lékárničku. Lepší je totiž být vždy připraven.

Pokud si zapomenete na dovolenou přibalit vaše oblíbené šaty nebo čtvrté boty, nestane se nic vážného. Ale pokud vám bude chybět například dezinfekce, náplasti, léky na alergii, můžete si pěkně zkomplikovat dovolenou. Obzvlášť pokud se chystáte na dovolenou někam mimo civilizaci. Ideálně doporučujeme sepsat si předem, jaké léky si s sebou vezmete. Zdravotní komplikace nemůžeme nikdy předpovídat, a proto je dobré se připravit na ty nejběžnější jako úraz, nevolnost, nachlazení, spálení, bodnutí hmyzem nebo alergie. Přihlédnout také musíte k tomu, kam jedete, na jak dlouho jedete a v jakém zdravotním stavu jste vy a vaše rodina.

Správný výběr léků je základ

Při výběru vhodných léků je dobré volit takové, které zabírají na více potíží a jejich účinky se vzájemně sčítají. Zásada je jednoduchá – nekombinovat vzájemně léčivé látky, a naopak využít jejich synergického efektu.

Pokud si například vymknete kotník na horské túře, je vhodné ošetřit místo analgetickým krémem a zároveň zmírnit bolest orálním podáním léku. Z analgetik jsou v tomto ohledu výhodné přípravky s účinnou látkou ibuprofen, neboť se vyskytují v různých formách. Účinná látka ibuprofen nejen tlumí bolest, ale působí i protizánětlivě a také se po požití tohoto léku nemusíte bát jít na sluníčko – žádná alergická reakce vám nehrozí.

Mast využijete na úrazy typu podvrtnutí, pádu při sportu, na zhmožděniny, podlitiny či krevní výrony, podvrtnutí kloubu, otoky či poranění měkkých částí kloubů, ale také na bolesti zad. Tabletky využijete na bolesti hlavy, zubů, při bolestivé menstruaci, bolestech zad, svalů a kloubů. Pokud by vás na cestách zastihla zvýšená teplota, pomůže osvědčený Paralen a dostatečný přísun tekutin.

Léky podle druhu zranění či onemocnění

Pokud máte malé děti, pravděpodobně se nevyhnete běžným dorbným zraněním jako jsou rozbitá kolena a drobné odřeniny. Základem by tedy měl být dostatek náplastí (voděodolných) různých velikostí – dnes již seženete v tolika barevných provedeních, že je děti nosí dokonce rády –, kvalitní dezinfekce, obinadlo a tekutý obvaz ve spreji, který je ideální během letních dovolených.

Častým problémem je zažívání, takže při ruce mějte vždy prášky na průjem nebo živočišné uhlí. Přibalte si také prášky na zácpu. Důležitým pomocníkem je dostatečný pitný režim, protože mnoho zažívacích problémů spouští špatná hydratace.

Důležité maličkosti, na které byste neměli zapomenout

Nezapomeňte dále na léky, které dlouhodobě užíváte. Dále je dobré vzít s sebou kapky do nosu, repelent (nejlépe přírodní), pinzetu a kleštičky na klíště. Výborný je také Tea tree olejíček.

Nezapomínejte ani na alergie, ať už na ně trpíte, nebo ne. Alergie může například u dětí poprvé vzniknout právě na dovolené.

A pokud se vám dělá v letadle, v autě nebo na lodi špatně, nezapomeňte na klasický a lety prověřený kinedryl.

Nyní je lékárnička kompletní a vy můžete bez obav vyrazit na dovolenou. S tímto základním vybavením si bohatě vystačíte a nebudete muset kvůli drobnostem chodit do místní lékárny či nemocnice.

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.