Nejčastější letní zranění? Podvrtnutí kotníku!

Pokud jste rekreačním sportovcem a se sportem to přeženete, můžete si přivodit nepříjemná zranění jako je poškození šlachy či svalu, podvrtnutí kloubu nebo vymknutí kotníku.

Předtím, než si dáte pořádně do těla, je třeba se důkladně rozhýbat – lze tak předejít případným zraněním. Dopřejte svalům a šlachám čas, aby se nejprve zahřály a uvolnily. Začněte nějakým typem aerobního cvičení. Vhodný je běh na pásu nebo jízda na rotopedu. Vaše tělo je třeba rozpohybovat a hlavně rozehřát. Následovat by měl strečink a důsledné protažení, čímž lze předejít možným poraněním. Nepřepínejte své síly, a pokud pocítíte únavu, nepřemáhejte se a dopřejte si odpočinek. Po cvičení nezapomeňte na závěrečné protažení svalů.

Nejčastější zranění? Podvrtnutí/vymknutí

Když se řekne podvrtnutí, jde o poranění vazů, které spojují kosti a prakticky drží klouby pohromadě. Především u sportovců je podvrtnutý kotník nejběžnějším zraněním. Toto nepříjemné zranění se však může přihodit prakticky každému. Nevyhne se ani ženám na vysokých podpatcích, protože mnohdy stačí jen málo - třeba špatné našlápnutí - a bolest a otok jsou tady.

Můžeme rozlišit tři stupně míry poranění. V prvním stupni jsou vazy tzv. „natažené“, přesto je možné s takovým poraněním opatrně chodit. U druhého stupně jsou již vazy částečně natržené a potíže jsou už výraznější. U třetí fáze, kdy jsou vazy úplně přetržené, je nutná speciální péče lékaře.

Foto: thinkstock.com

Jak na podvrtnutí/vymknutí?

Kloub ponechte v klidové poloze, pro zmírnění otoku ledujte a stáhněte obinadlem. Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do několika dnů, poraďte se s lékařem. Vhodnou péči při podvrtnutí kotníku je možné shrnout do čtyř bodů, tedy tzv. zásad RICE:

Rest (klid) – udržujte končetinu v klidu a snažte se ji co nejméně zatěžovat

Ice (ledování) – nejlépe třikrát denně kotník ledujte, využít můžete ledovou tříšť, ale stejně poslouží také zmrazená zelenina

Compression (komprese) – stáhněte kotník elastickým obvazem, který poraněnou končetinu dostatečně zafixuje

Elevation (zvednutí) – najděte si polohu, ve které budete mít kotník výše než srdce, omezíte tvorbu otoku

Pojistěte se na proti úrazům na cestách. Porovnejte si na Prima Rádci a vyberte si z mnoha nabídek pojištění. Uzavřete snadno a rychle cestovní pojištění on-line.

Na tlumení bolesti provázející tento úraz existuje celá řada léčivých přípravků v lékové formě krémů či gelů. Důležité je, aby obsahovaly silnou účinnou látku, která dobře prostupuje kůží k postiženému místu. Tyto požadavky splňuje například gel s obsahem nimesulidu určený především k úlevě od bolesti a otoků při poranění měkkých tkání. Je volně prodejný a dostupný v každé lékárně.

Horším stupněm poranění je vykloubení, kdy dojde k vychýlení kloubní hlavice z kloubní jamky. Někdy je možné poznat vykloubení na první pohled, kdy se pod kůží rýsuje obrys kloubu. Zranění se však rozhodně nesnažíme sami napravovat, každý pohyb je pro postiženého značně bolestivý a manipulace patří výhradně do rukou lékaře.

Sdílejte článek
Štítky bolest lékař edém kloub

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.