Jak přežít cestování s dětmi: Letíme letadlem
Jak to udělat, aby i dlouhé cesty autem přežili děti i rodiče bez úhony.
Letadlo je statisticky nejbezpečnější dopravní prostředek a taky jde většinou o nejrychlejší a občas i jediný způsob, jak se dostat na vysněnou dovolenou. Jenomže vy teď máte malé dítě a říkáte si, jestli je rozumné nyní cestovat?
Tuto základní otázku si samozřejmě musíte zodpovědět vy, v tomhle vám nikdo radit nemůže. Posuzujte podle schopnosti dítěte snášet cestování a podle toho, zda je dítě schopno přizpůsobit se cizímu prostředí. Pokud se rozhodnete, že to zvládnete, zbývá už jen rozhodnout, jak na dovolenou pojedete.
Ať už se rozhodnete pro dovolenou na vlastní triko, nebo se spolehnete na cestovku, nezapomeňte při objednávání letenek uvádět, že budete cestovat s dítětem. Pokud je váš potomek ještě hodně malý, možná za něj nebudete nic platit, ale letecké společnosti o něm musí vědět. Také proto, že vám mohou v letadle přidělit lepší místo, kde budete mít víc prostoru, nebo kde budete moct dokonce umístit jakousi postýlku. Pokud budete v letadle požadovat i další služby určené pro děti, opět to nahlaste předem. Některé letecké společnosti nabízí například dětské jídlo nebo vám dají balíček určený pro malé děti, který bude obsahovat například jednorázové pleny, ubrousky a chrastítko.
Informujte se ještě před balením
Než se začnete balit na dovolenou, měli byste si zjistit konkrétní pravidla vašeho přepravce, zejména co se týká zavazadel. Hodně totiž záleží na tom, s jakou společností letíte a zda má vaše dítě nárok na vlastní sedačku, či zda cestuje na vašem klíně. Možná tak nebude mít nárok na vlastní zavazadlo, nebo jeho zavazadlo bude mít povolený nižší váhový limit. A také se může stát, že nebude moct mít příruční zavazadlo. Tím vším se musíte při balení řídit, abyste nemuseli své kufry přebalovat uprostřed odletové haly.
Co s sebou do letadla
Zde hodně záleží na věku vašeho dítěte. Se staršími dětmi je to výrazně jednodušší, ty cestují na vlastním sedadle, a tak budou mít právo na vlastní palubní zavazadlo. Nejpraktičtější je malý batůžek, který si dítě bude moct samo nést. Do něj patří:
- nějaké teplejší oblečení - v letadle může být kvůli puštěné klimatizaci zima
- svačina – v letadle sice podávají jídlo, ale zejména u nízkonákladových společností toho nebývá moc a vašemu potomkovi by to nemuselo stačit. Nebo pokud je vaše dítě vybíravé, snadno se může stát, že mu předložené jídlo nepadne do noty. Pak se budou nějaké sušenky hodit.
- bonbon nebo žvýkačka – změna tlaku při vzletu a přistání způsobuje zalehnutí uší, čemuž se předejde žvýkáním nebo cucáním
- hračky – nechte dítě, ať si samo vybere, co s sebou chce. Pak do batůžku přihoďte pár knížek, nebo omalovánky
Máte-li ale mladší dítě, třeba takové, které ještě nosí plenky, budete toho potřebovat daleko více:
- věci na přebalování – plenky, vlhčené ubrousky, krém, podložku na přebalování
- náhradní oblečení – raději všechno důležité ve dvou kusech, snadno může dojít k prosáknutí plenky, nebo se dítě může pozvracet
- dudlík, jestli ho ještě používáte
- lahvičku s pitím – od roku 2006 platí normy, že do letadla nesmíte vnášet lahvičky o větším objemu než je 100 mililitrů, ale personál letiště je většinou velice shovívavý, máte-li u sebe malé dítě. Situaci si usnadníte, pokud bude láhev originálně zabalená. Když budou mít bezpečnostní pracovníci pochybnosti, dají vám napít, nebo provedou rychlý chemický test tekutiny
- svačinu – zabalte dítěti něco, co má rádo a co spolehlivě sní
Na letišti buďte včas
Některé letecké společnosti nabízí možnost odbavení z domova nebo pomocí chytrého telefonu. Máte-li tu možnost, využijte ji, zjednoduší vám to situaci. Před odjezdem z domova také zavolejte na letiště a informujte se, zda váš let nebude mít zpoždění, pokud ne, je čas vyrazit. Udělejte si dostatečnou rezervu, tedy zhruba dvě hodiny, počítejte, že s dětmi to bude možná složitější, než jste byli zvyklí.
Pokud nejste odbaveni předem, musíte to udělat hned po příjezdu na letiště. Rodiny s malými dětmi mají velice často přednost, proto dítě neschovávejte, naopak využijte ho. Stejně tak budete mít pravděpodobně přednost při nástupu do letadla.
Jezdí-li vaše dítě ještě v kočárku, nemusíte kočárek odevzdávat při odbavení. Naopak, nechte si ho až do okamžiku nástupu na palubu, takže s ním budete moc absolvovat celou dlouhou trasu check-in – security check – boarding. Letištní personál pak kočárek předá do zavazadlového prostoru, v cílové stanici na vás bude před východem zase čekat.
Před nástupem do letadla využijte poslední příležitosti a dítě v klidu přebalte a lehce nakrmte. Obojí sice můžete udělat i v letadle, ale tam jsou výrazně stísněnější podmínky.
V letadle se nebojte požádat o pomoc
Situace na palubě letadla nemusí být úplně jednoduchá. Pokud máte mít dítě na klíně, budete pravděpodobně bojovat s nedostatkem místa. Možná toho máte prostě moc. V každém případě se nebojte požádat o pomoc letušku, je to její práce. Není-li v dohledu, klidně se obraťte na spolucestující, určitě vám rádi pomohou.
Na letušky se nebojte obrátit například i v případě, že budete potřebovat ohřát dětské pití či kojenecké jídlo. Mohou vám též přinést náhradní deku, aby dítě bylo v teple a pohodlí.
Pokud poletíte déle a váží-li vaše dítě do 10 kilo, můžete využít dětských postýlek. Váš potomek tam bude připoutaný, ale bude ležet a může tak v klidu usnout. A vy si budete moct také odpočinout.
Spoustu dalších užitečných informací o cestování do Chorvatska a dalších oblíbených destinací najdete v LETNÍM SPECIÁLU Prima ZOOM.
Autor: Lucie Kořistová