17. prosince 2017 10:00
Martina ČerňanskáJe čas exotických plodů: Stojí za to si je koupit a jsou pro nás vůbec zdravé?
Před Vánoci to začne v obchodech vypadat jak na tropické plantáži. Pulty zdobí ananasy, pomela, manga, papáji a další exotické plody, které nás lákají dopřát si je alespoň teď, o svátcích. Víte, jak mohou přispět k vašemu zdraví a stojí za to do nich investovat?
Mnoho lidí se už naučilo dávat přednost sezónním potravinám. Na jaře mlsáme chřest, začátkem léta jahody a na podzim vaříme litry dýňových polévek. Co ale v zimě o svátcích? Z dalekých teplých krajin na naše pulty doputují záhadné exotické plody, které lákají alespoň barvami a tvary, když už ne cenou. Máme si dopřát liči, manga či karamboly, nebo je to jen vyhazování peněz a podléhání nákupní horečce?
Pojďme si nejprve shrnout výhody a nevýhody takového nákupu:
Je jasné, že babiččinou zahrádkou nemá toto ovoce nic společného a jeho cesta vede z veliké dálky. Často se trhá ještě nezralé a dozrává cestou. Aby transport a skladování přežilo, je značně chemicky ošetřené a každý kus exotů, včetně citrusů, je potřeba umývat teplou vodou. K tomu přičtěme pořádnou uhlíkovou stopu, kterou takové ovoce za sebou při transportu zanechá a máme tu poněkud neekologické a neekonomické vykřičníky. Navíc, náš středoevropský organismus nemusí být na konzumaci exotických plodů připravený a zejména děti by se mohly setkat s alergickou reakcí. Proto je důležité toto ovoce ochutnávat po malých dávkách a pečlivě umyté.
Na druhou stranu tu máme i spoustu skvělých vlastností a kladných dopadů na naše zdraví, díky kterým si exotické ovoce respekt zaslouží. Je nabité vitamíny, enzymy, dokáže pomoci s kašlem i doplnit mnohé minerální látky. Pojďme si představit několik druhů:
Liči
Liči, Foto: istock.com
Jeho domovem je Čína, kde je velmi oblíbené, ale pěstuje se i v Africe nebo Indonésii. Pomůže vám doplnit draslík, sodík a vápník.
Papája
Papája, Foto: istock.com
Pěstuje se hlavně v Brazílii, jižní Africe a Austrálii. Pokud vám zachutná, dopřejte si ji zralou a vynechejte černá zrníčka, která pálí. Papája vám pomůže svými enzymy s trávení, doplní vitamíny B, C, A a vápník.
Karambola
Karambola, Foto: istock.com
Tuhle asijskou hvězdici můžete slupnout po umytí bez loupání ca celou. Potěší vás vysokým obsahem vitamínu C, železa a fosforu.
Pomelo
Pomelo, Foto: istock.com
Velký citrusový plod s dužinou připomíná přerostlý grepfruit, ale je sladší a neutrálnější. Neobsahuje takřka žádné kalorie, tuk ani cholesterol. V Asii je velmi oblíbené při léčbě kašle, ošetření otoků, problémech s trávením, hubnutí i kocovině. Snižuje i hladinu cholesterolu v krvi.
Kaki
Kaki, Foto: istock.com
Kaki obsahuje velké množství antioxidantů, a výtažky z něj se používají ve farmacii. Přidávány jsou třeba do léků, které se užívají při leukémii. Pokud budete kaki jíst pravidelně, snížíte cholesterol v krvi a doplníte vitaminy A, C a vlákninu. Pozor ale na poměrně hodně sacharidů!
Granátové jablko
Granátové jablko, Foto: istock.com
Přímo kouzelné jablko z ráje! Výrazně snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, osteoporózy i rakoviny. Zvyšuje imunitu a naopak snižuje vysoký krevní tlak i vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Pánové ho ocení jako pomocníka při zlepšení erekce. Prostě superpotravina.
Mango
Mango, Foto: istock.com
Také mango je opravdu superzdravé, patří mezi nejbohatší přírodní zdroje vitaminu B6! Má neobvykle vysoký obsah vitaminu C, A, E, zinku a betakarotenu. Konzumace manga je ideální pro lidi, kteří trpí alergií na citrusové plody. Je to ale podobné jako s třešněmi - při konzumaci manga nepijte, bolelo by vás břicho!
Kiwi
Kiwi, Foto: istock.com
Kiwi je bohaté hlavně na vitamin C, dále na hořčík. Tato skvělá kombinace dokáže podpořit látkovou výměnu v těle a přispět ke zpevnění cév a žil. Kiwi posiluje i obranyschopnost a umí zlepšit zrak. Dále posiluje zdravou funkci srdce a odstraňuje parodontózu, ovlivňuje růst svalů a kostí.
Mohlo by vás také zajímat:
autor: KU