Domácí mazlíčci: Jsou roztomilí a milují vás, ale mohou vás i nakazit!

Vaši domácí mazlíčci vám mohou dát nejen spoustu lásky, ale také plno nemocí.

Je jedno, jestli na vás doma čeká roztomilé koťátko, úžasný veselý pes nebo maličký křeček. U všech si můžete být jisti, že kromě bezmezné lásky, nepřetržité společnosti a uvolnění od pracovního stresu, vám dají i méně příjemné věci. Konkrétně plno jiných zvířátek – od bakterií či virů až po parazity.

„Nežijeme ve sterilním prostředí a i naši domácí mazlíčci na sobě a v sobě mají různé mikroorganismy,“ popisuje americká doktorka Susan Rehmová. „Někdy se může stát, že na sebe nějakou nemoc přeneseme,“ dodává. Nejohroženější jsou podle ní senioři, malé děti a také lidé s oslabenou imunitou. Kterými nemocemi nás zvířata nejčastěji obdarovávají a jak se chránit?

Trichofycie: Když kůže plesniví

Foto: Thinkstock

Štěňata a koťata jsou k přenášení tohoto kožního plísňového onemocnění nejnáchylnější. U lidí se projevuje jako šupinatá, zarudlá kruhová vyrážka nebo jako lysinka na hlavě. Některá dospělá zvířata, většinou kočky, nemusejí vykazovat žádné příznaky, o to je plíseň zákeřnější.

Chytit ji můžete velmi snadno – kontaktem s nakaženým zvířetem nebo i jen utřením se do stejného ručníku nebo třeba povlečení. Vyskytuje se ale také v hlíně v místech, kam psi nebo kočky vykonali svou potřebu. Léčba zahrnuje potírání mastí, v závažnějších případech může lékař předepsat i protiplísňovou tabletu.

Prevence: To nejlepší, co můžete udělat, je umýt si ruce pokaždé, když si zvíře pohladíte. Na zahradě pak používejte rukavice.

Škrkavky, měchovci a psí tasemnice

Foto: Thinkstock

Většina štěňat a koťat se se škrkavkami rodí, což by měl být podle některých expertů důvod pro preventivní vyšetřování a léčbu. Ve vlhkém prostředí, jako například v písku nebo hlíně, kam předtím zvířata vykonala potřebu, přežijí vajíčka až měsíc. Pokud tedy s takovou hlínou pracujete a pak si neumyjete ruce, můžete vajíčka spolknout. V ojedinělých případech se nakažení škrkavkami může projevit jako potíže s očima, srdcem, plícemi nebo i nervovou soustavou. Léčba spočívá v podávání antiparazitik.

Měchovci se člověk může nakazit, pokud larvy tohoto parazita proniknou z kontaminované půdy skrz pokožku do organismu. Infekce ovšem obvykle vymizí sama, případně opět dostanete antiparazitika.

Psí tasemnici můžete chytit od svého psa nebo kočky, když se váš mazlíček olizuje a spolkne infikovanou blechu. Nicméně takové riziko je velmi nízké. Poznáte to na sobě nevysvětlitelným hubnutím nebo zažívacími obtížemi, ale někdy třeba taky vůbec nijak.

Prevence: U měchovců spočívá hlavně v tom, že nebudete chodit bosi nebo si nebudete sedat v místech, která mohou být infikovaná. Proti psím tasemnicím zabojujete nejvíc tím, že budete své miláčky pravidelně odblešovat a budete jim preventivně dávat léky. A co se týče škrkavek, choďte pravidelně na kontroly k veterináři a nové zvíře si nechte důkladně vyšetřit. Po svém zvířeti vždy uklízejte.

Salmonelóza: Pozor na hady, ještěrky a želvy

Foto: Thinkstock

Obyvatelé nájemních bytů, kterým majitelé jejich příbytku nedovolí psa nebo kočku, si často domů přinesou jiného mazlíčka – ještěrku, hada nebo jiného plaza. I kvůli tomu se mezi nimi velmi často vyskytuje salmonelóza, kterou způsobují bakterie salmonely. Kromě ještěrek a hadů tuto nemoc šíří také želvy a leguáni. Nakažená zvířata nejeví žádné příznaky nemoci, jenže jejich „páníčky“ pak skolí průjem, horečka a žaludeční křeče, které trvají asi týden. Chovat želvu nebo plazy byste neměli především v případě, že máte malé děti. Pro ně by byla salmonelóza obzvlášť nepříjemné onemocnění.

Prevence: Nechte si svá zvířata jednou ročně otestovat u veterináře. Poté, kdy s mazlíčkem manipulujete nebo jen dáváte něco do jeho klece, si umyjte ruce. Nemyjte jeho klec v kuchyni a všechnu zeleninu, kterou mu dáváte, velmi důkladně a několikrát opláchněte. A pokud se svým dítětem navštívíte zoo, kde si na plazy může sáhnout, umyjte mu před odchodem pořádně ruce.

Psitakóza (ptačí horečka) aneb Nedýchejte na papouška

Foto: Thinkstock

Pokud máte doma exotického papouška nebo třeba jen andulku, dejte si pozor na bakterii Chlamydophillapsittaci. Můžete ji vdechnout spolu se sekrety nakažených ptáků, a to i přesto, že právě opeřenci žádné příznaky nejeví. U lidí se onemocnění projevuje horečkou, zimnicí, bolestmi svalů a suchým kašlem. Léčí se antibiotiky tetracyklinem nebo doxycyklinem.

Prevence: Buďte opatrní při čištění ptačí klece. Pokud to děláte v místnosti, která se nedá pořádně vyvětrat, vezměte si raději roušku. A ujistěte se, že podestýlka v kleci je každý den čerstvá a čistá. Samozřejmostí jsou také rukavice při čištění.

Toxoplazmóza: Hrozba pro těhotné ženy

Foto: Thinkstock

Na člověka se přenáší kontaktem s kočičím záchodem nebo kontaminovanou zeminou. Nejnebezpečnější je tento parazit pro nenarozené děti, proto se musí nejvíce chránit těhotné ženy. Toxoplazmóza by mohla plod poškodit. U dospělých se projevuje podobně jako chřipka. Symptomy obvykle po několika týdnech ustupují, nicméně parazit v těle žije dál.

Prevence: Čistěte kočičí záchod každý den (těhotné by s ním ale neměly vůbec manipulovat) a poté si vždy důkladně umyjte ruce mýdlem. Stejně tak byste si měli mýt ruce vždy po práci na zahradě. Snažte se udržet svou kočku doma, kočky, které se pohybují hodně i venku, jsou k nakažení náchylnější, a nedovolte jí vykonávat potřebu jinde, než právě na jejím záchodě.

Bartonelóza: Pozor na kočičí škrábnutí

Foto: Thinkstock

Pokud má vaše kočka blechy, drbe se a pak vás třeba do krve škrábne, můžete se nakazit bakterií Bartonellahenselae. Nemoc se projevuje horečkou, zduřením mízních uzlin a celkově nevolností. Rozhodně to není nic, co byste chtěli zažít. Vážnější případy potřebují léčbu medikamenty.

Prevence: Pokud vás kočka kousne nebo škrábne, vymyjte si okamžitě ránu mýdlem a vodou. Také svou kočku chraňte před blechami.

Ptačí tuberkulóza: Kupujte jen registrované ptáky

Foto: Thinkstock

Ptáci chovaní doma mohou být infikovaní ptačí tuberkulózou, aniž by prokazovali jakékoliv příznaky. Nicméně pokud se bakterie dostane do vzduchu, může se přenést na člověka a napadnout plíce, takže onemocnění připomíná skutečnou tuberkulózu. Nemoc je však naštěstí poměrně vzácná, ale také se velmi těžko léčí, bakterie jsou často rezistentní na antibiotika.

Prevence: Základem je opět důkladné mytí rukou. Dále nekupujte neregistrované ptáky, ve světě bují nelegální obchod s exotickými ptáky a to riziko nákazy zvyšuje.

Vzteklina: Nechte svého psa očkovat

Foto: Thinkstock

Tato obávaná nemoc se vyskytuje hlavně u divokých zvířat, jako jsou lišky, mývalové či netopýři. Šíří se slinami, a tak se může dostat až k vašemu psovi, který se třeba s nakaženým zvířetem porve nebo ho nemocné zvíře pokouše. Lékaři také upozorňují, že každý, kdo si myslí, že jeho mazlíček se nemůže nakazit, je na omylu. Pokud vás někdy pokouše pes, u kterého není jisté, jestli byl proti vzteklině očkovaný, čeká vás nepříjemná léčba injekcemi. Pokud už se u člověka rozvinou příznaky (delirium, halucinace a symptomy podobné chřipce), je šance na přežití mizivá.

Prevence: Nejúčinnější je mít doma jen očkované zvíře.

Leptospiróza: Další důvod, proč nechat psa očkovat

Foto: Thinkstock

Leptospiróza je bakterie, kterou najdeme v moči infikovaných zvířat – psů, myší, krys a veverek. Člověk se může nakazit přímo či nepřímo kontaktem s ní. Bakterie dokáže přežít ve vodě či v půdě týdny až měsíce. Pokud tedy váš pes proběhne po zahradě, kde je infikovaná půda, a potom si očistí u vás doma tlapky, můžete leptospirózu chytit. U lidí se nemoc projevuje horečkou, zvracením, zimnicí a vyrážkou a může vést až k selhání ledvin. Dá se však dobře léčit, většinou antibiotiky penicilinem či doxycyklinem.

Prevence: Leptospiróza je další důvod, proč byste měli nechávat svého psa pravidelně očkovat. Zároveň přijměte všechna opatření, abyste doma neměli krysy a myši.

Lymfocytární choriomeningitida: Pozor na hlodavce

Foto: Isifa

LCM obvykle přenášejí hlodavci. Nakazit se můžete kontaktem s močí, trusem a materiálem pro vytvoření jejich hnízda. Příznaky se opět podobají chřipce. Těžké případy mohou skončit encefalitidou a pobytem v nemocnici. U těhotných žen může infekce přejít na plod a může způsobit vrozené vývojové vady a mentální retardaci.

Prevence: Vyhněte se především kontaktu s volně žijícími myšmi a chraňte před nimi svůj dům. Pokud doma hlodavce chováte, umyjte si ruce ihned poté, co na ně sáhnete.

Jak chovat zvířata bezpečně?

Pokud máte doma malé děti, někoho s oslabenou imunitou, jste těhotná nebo žijete společně s prarodiči, musíte být při chování domácích mazlíčků obzvlášť obezřetní a dodržovat přísné hygienické zásady. Lékaři zmiňují především důkladné mytí rukou po jakékoliv manipulaci se zvířetem a pravidelné čištění kočičího záchodu (pokud vaše kočka běhá venku, pak ze zahrady sbírejte její výkaly). Lidé s poruchou imunity by se neměli vůbec přibližovat ke zvířatům, která trpí trichofycií, protože jsou k nákaze náchylnější. Stejně tak by neměli čistit ptačí klec. Děti by se také měly naučit si umýt ruce po každém hraní se zvířátkem.

ana/ Foto: Thinkstock a Isifa

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.