zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Koriandr: Chutné koření i lék na mnoho neduhů. Víte, na co je dobrý?

Koriandr se kdysi přidával i do nápojů lásky
Autor: iStock Koriandr se kdysi přidával i do nápojů lásky
anna kopečková , Vydáno: 06.03.2019
Možná jeho zelené lístky přidáváte do guacamole nebo jiného dipu, možná používáte jen jeho semínka a možná koriandr nepoužíváte v kuchyni vůbec. A to je škoda, protože je to nejen skvělé koření, hlavně do asijských a jihoamerických specialit, ale koriandr má i řadu překvapivých léčivých účinků.

reklama

Listy koriandru obsahují velké množství vitamínu C, vitamínu K a bílkovin. A navíc koriandr obsahuje fosfor, draslík, tiamin a niacin. Je to poměrně nenáročná bylinka, kterou si můžete vypěstovat i sami doma

V Indii se mu říká „dhania" a jeho aromatické listy se přidávají do téměř všech pikantních jídel. Je ale důležité přidávat je až ke konci tepelné úpravy, protože vařením se znehodnocují cenné látky.

Až příště uvidíte na talíři lístky koriandru, rozhodně je snězte a nenechávejte jen tak odsunuté na okraji. Tato zázračná bylina má totiž řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Může se používat při léčbě rakoviny, nemocech kůže, léčí anemii, poruchy trávení, ovlivňuje hladinu cukru v krvi, a dokonce napomáhá zdravému zraku. A to jsou jen některé ze všech existujících pozitivních účinků, které koriandr nabízí.

Snižuje cholesterol

Koriandr obsahuje nejrůznější kyseliny, například kyselinu olejovou a linolovou, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje také hladinu špatného cholesterolu v žilách a tepnách.

Zastaví průjem

Průjem je projevem oslabeného zažívacího traktu. Koriandr pomáhá uvést zažívání zpátky do rovnováhy, obnovuje správnou funkci jater a tím zaručeně pomáhá proti průjmu. Trocha nasekaného koriandru přimíchaného do podmáslí průjem spolehlivě zastaví.

Chrání před nevolnostmi

Koriandr se dá použít i jako prevence nevolností. Jelikož je plný bioaktivních složek, pomáhá uklidnit žaludek. Snižuje pocity nevolnosti a nutkání na zvracení.

Léčí vřídky v ústech

Nejrůznější vřídky v puse jsou velmi nepříjemné a bolestivé. Koriandr pomáhá urychlit jejich hojení. Tato bylina má silné dezinfekční účinky, což výrazně pomáhá v léčbě dutiny ústní. Žvýkání koriandru také pomáhá proti nepříjemnému zápachu z úst.

Chrání kosti

Koriandr má také pozitivní vliv na kosti. Je skvělým zdrojem vápníku a dalších minerálů, které posilují pevnost kostí a starají se o jejich obnovu. Pomáhá také předcházet řídnutí kostí a osteoporóze.

Snižuje úzkost

I když je úzkost mentálním problémem, u některých lidí způsobuje pocity nevolnosti, které vedou k bolestem žaludku a hlavy. A právě koriandr v jídle pomáhá proti těmto projevům bolesti.

Na koriandr by si měli dát pozor pouze lidé s poruchami srážlivosti krve. Obsahuje totiž kumarin (toxin, který obsahují některé rostliny a který působí proti srážení krve).

 

 

reklama

Související témata: bylinky , koření , koriandr , guacamole , léčivé byliny

reklama

Přečtěte si také

reklama