Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Afty a koutky aneb Když vaše ústa nejsou v pořádku

Ať děláte, co děláte, tak prostě vaše dutina ústní či rty nejsou v takové kondici, v jaké byste si přáli? Trápí vás zvýšený zápach z úst, zuby se sklonem k tvorbě kazu, krvácející dásně, afty či bolestivé a praskající koutky? Máme nejenom úlevu přinášející tipy, ale také i ty preventivní.
Vydáno: 21.10.2016
Když vaše ústa nejsou v pořádku
Autor: thinkstock.com Když vaše ústa nejsou v pořádku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tu a tam se může s výše zmíněnými zdravotními komplikacemi setkat úplně každý. Stačí si opomenout vyčistit zuby, napít se z cizí skleničky nebo třeba mít díky podzimnímu nečasu nalomenou imunitu. Dejte jim na frak!

SOS TIPY, když pociťujete v ústech bolest

Afty: Jsou malé, ale dovedou pořádně potrápit. Neváhejte si ulevit pastilkami proti bolesti v krku, které si vycucáte, popřípadě jazykem přidržíte a necháte rozpustit v místě jejich vzniku. Bolest se utiší, ústa se vydezinfikují a vám se brzy uleví. Fajn jsou také výplachy ústní vodou. Přímo na afty lze také pořídit Mundisan gel. Využijete ho i v období, kdy se vám prořezávají „zuby moudrosti“.

5 největších mýtů o vitamínech

Největší mýty o vitamínech aneb Jak vlastně fungují a kdy je raději nebrat

Koutky: Brání v širokém úsměvu od ucha k uchu, pobolívají jako čert a umí i svědit a zvlášť teď na podzim se jim daří více než dobře. Pokud vás trápí, zařaďte do jídelníčku vitamín B nebo pro něj sáhněte v lékárně (máte-li pocit, že jejich přítomnosti vděčíte nedostatku béčka). Někdo si chválí použití alpy, jiný aplikuje zinkovou mast nebo krém Fungicidin. Navrací se vám neustále? Neváhejte se pídit po tom, proč tomu tak je. Mohou totiž signalizovat vážnější zdravotní problémy.

Prevence nadevše!

Zásada číslo jedna: Nechejte pracovat kartáček ve váš prospěch

Ne, nemáme na mysli výhradně a jenom ten elektrický, to vůbec ne. Skvělou službu vám prokáže také ten klasický, ale vždy se snažte vybírat ten, co disponuje menší hlavou, která se lépe dostane k zubům. Preferujte jemné a především husté štětinky. Jedině tak nebude mít plak šanci. To ale bohužel nestačí. Do výbavy si pořiďte také mezizubní kartáčky, popřípadě dentální nit. Nejste si jistí, zda jsou vaše zuby opravdu čisté? Můžete se nechat přesvědčit tabletkami sloužícími jako indikátor plaku.

Příčinou oslabené imunity může být i to, že nejíme dostatek syrové stravy

Máte oslabenou imunitu? OTESTUJTE SE!

Zubař a dentální hygiena jsou základ

K zubaři chodíte, protože jste na to tak nějak zvyklí, ale na dentální hygienu vás to netáhne? Rozhodně to neváhejte napravit. Na tomto pracovišti vás zbaví nejenom zubního plaku, který přešel v zubní kámen, ale také vám vštípí nové zásady v péči o orální hygienu a doporučí správnou velikost mezizubních kartáčků, dentálních párátek (s nití) a jiných. Vaše zuby budou dokonale vyčištěné, nebudou se tolik kazit a dásně budou mít jemně růžový zdravý nádech. Konečně dáte sbohem zarudnutí, otoku a krvácení.

Pitný režim

Limonády, přeslazená ovocná lepidla a jiné tomu podobné, notně doslazované nápoje jsou pro dutinu ústní postrachem. Nejlépe jí prospívá neslazená voda a také zelený čaj (opět ale musí být bez cukru), který je pověstný tím, že omezuje tvorbu zubního kazu a obsahuje látky, jež utnou řádění bakterií.

Vyvážený jídelníček

Jak bylo řečeno výše, nadbytek cukru je problém. Proto jeho konzumaci omezte nejenom v nápojích, ale i ve stravě. Máte zájem sáhnout po umělých sladidlech? Z těch zdravějších alternativ můžeme doporučit stévii. Vaše strava by měla vyvážená, bohatá na kvalitní bílkoviny, dodávat energii, vitamíny a také minerály. Konzumujte mořské i sladkovodní ryby, kuřecí, krůtí či králičí maso, mořské řasy, ořechy (pozor ale na ty pražené a solené nebo v čokoládové polevě), celozrnné pečivo, luštěniny a zeleninu.

I u superpotravin platí: všeho s mírou.

Superpotraviny: 7 otázek, na které jste se možná chtěli zeptat

Co dutině ústní dál prospívá?

  • Pečujte o vaši imunitu různými způsoby. 8 hodin spánku, pohyb, sauna a relax. Koutky, afty a jiné nebudou mít šanci.
  • Nosíte rovnátka? Věnujte dostatek času a prostoru jejich čištění.
  • Chcete zuby jako perličky? Bělení přenechejte raději odborníkům.
  • Večer buďte důkladní. Bez použití mezizubního kartáčku neopouštějte koupelnu.
  • Na zubech se projeví také pravidelné kouření a holdování alkoholu. Proto to nepřehánějte.

-lz-

Článek je zařazen v: pitný režim, dentální hygiena, opary, opar, afty, nemoci ústní dutiny, nemoci ústní sliznice, zubní kartáček
Reklama