Trápí vás nepříjemné afty? Zatočte s nimi!
Spouštět je může slabá imunita, příliš ostrá či nepadnoucí plomba, starý nebo tvrdý zubní kartáček, nevhodná strava, stres či nedostatek vitaminů, ale i vážnější nemoci organismu.
Na rozdíl například od oparu kupodivu nejsou afty přenosné na druhého člověka. I tak, pokud je zrovna máte, není vhodné se líbat a je dobré dodržovat základní hygienická pravidla.
Jak je poznáte a co vlastně afty znamenají?
Menší i větší, palčivě bolestivé rudě zanícené skvrnky, které mohou sužovat sliznice dutiny ústní až tři týdny. Trpí na ně především ženy a mladí lidé do třiceti let. Afty patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním úst.
Přesná příčina vzniku aftů není zatím úplně známá. Obvykle bývá na vině nízká imunita, nevhodná strava, stres. Může se ale jednat i o afty vzniklé z důvodu vážného onemocnění vnitřních orgánů. Proto je dobré nechat si udělat řádné vyšetření u odborníka.
„Afty, drobné slizniční vřídky, se mohou vyskytovat ojediněle nebo může jít o afty opakované v horizontu měsíců i několika let. Vznikají například při mechanickém poškození ústní sliznice a následné zánětlivé reakci,“ vysvětluje MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc. „Nejčastěji se objevují na jazyku, na patře či na dásni. Samy o sobě nejsou nebezpečné, ale jsou velmi bolestivé a umí ovlivnit běžný život, protože s afty lze těžko jíst i mluvit,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.
Postihne-li vás aft a přetrvává déle než dva týdny, je důležité navštívit lékaře, který zvolí vhodnou léčbu. Při lehčím aftu si vystačíte s babskými radami, vhodně zásobenou lékárničkou a upraveným jídelníčkem. Pokud se vám afty vracejí příliš často, navštivte svého zubaře, můžete mít například špatně sednoucí plombu.
Problémy u dětí
„Děti předškolního věku může postihnout aftózní stomatitida, což je horečnaté onemocnění vyskytující se někdy v malých epidemiích. Projevuje se slizničním zánětem s následným početným výsevem drobných puchýřků v ústech, velkou bolestivostí a zápachem z úst,“ říká MUDr. Ždichynec. „Opakovaná aftózní stomatitida je poměrně časté onemocnění nejen u dětí a mladistvých, může též pokračovat i v dospělosti. Je znám i rodinný výskyt. Příčinou bývá nevhodná výživa – sladkosti, kyselá či ostrá jídla atd., špatný skus chrupu, ale i hormonální nerovnováha, například u žen v premenstruačním období,“ popisuje lékař.
Jak afty léčit
Napřed vynechte všechna kyselá, kořeněná a příliš slaná nebo příliš teplá jídla, rovněž kávu, ale třeba i potraviny s vysokým rizikem infekce – zrající sýry, jogurtové kultury, oříšky, sušené ovoce). Místo toho utište dutinu ústní jemnými jídly jako jsou pudinky, kaše, banány, nebo čímkoli, co vás nebude dráždit. „Především u malých dětí je důležité hodně pít, protože afty mohou vznikat ze špatné hydratace, “ dodává Tomáš Arndt.
Zásadní je posílit svou imunitu multiminerálními přípravky, které obsahují dostatek vitaminu C a B. Výborná je i syrová cibule. Váš partner to sice neocení, ale při hojení aftu díky svým antiseptickým účinkům velmi pomáhá. Podobné účinky má i česnek. Dobrá je též konzumace droždí, ve kterém se nachází velké množství vitaminu B. Můžete také zkusit kloktat odvar ze šalvěje. Šalvěj lékařská působí protizánětlivě a urychluje hojení. Pomůžou vám i speciálně sestavené přírodní přípravky, jako je například Aftonsine, který je složen výluhů ženšenu, třezalky tečkované a kramerie trojmužné ve 40 % etanolu, obohacené silicí z máty peprné.
Jakmile bude možné, aby vám agresivní ovoce neiritovalo afty, obohaťte jídelníček nastálo rozličným ovocem, zeleninou, rybami, ořechy a další hodnotnou stravou.
Pozor na výběr kartáčku
Důležité je pečlivě dodržovat ústní hygienu, čistit si zuby dvakrát denně co nejměkčím kartáčkem a ideálně používat i dentální nit a mezizubní kartáček. Nezapomínejte ani na ústní vody a volte zubní pasty s přírodním složením a neutrálním pH. Po vyléčení by měla být samozřejmostí výměna zubního kartáčku za nový, stejně jako všech pomůcek používaných k ústní hygieně.
„Je velmi důležité dbát zvýšenou měrou na hygienu dutiny ústní. Vhodné jsou výplachy úst odvarem z heřmánku a šalvěje spolu s pastou Solcoseryl aplikovanou na postižená místa sliznice. Pasta podporuje hojení poškozené tkáně v ústní dutině a v ní obsažená účinná látka Iauromakrogol způsobuje povrchové znecitlivění. Utiší tak počínající i přetrvávající bolest,“ uzavírá MUDr. Ždichynec.