Trápí vás nepříjemné afty? Zatočte s nimi!

Spouštět je může slabá imunita, příliš ostrá či nepadnoucí plomba, starý nebo tvrdý zubní kartáček, nevhodná strava, stres či nedostatek vitaminů, ale i vážnější nemoci organismu.

Na rozdíl například od oparu kupodivu nejsou afty přenosné na druhého člověka. I tak, pokud je zrovna máte, není vhodné se líbat a je dobré dodržovat základní hygienická pravidla.

Jak je poznáte a co vlastně afty znamenají?

Menší i větší, palčivě bolestivé rudě zanícené skvrnky, které mohou sužovat sliznice dutiny ústní až tři týdny. Trpí na ně především ženy a mladí lidé do třiceti let. Afty patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním úst.

Přesná příčina vzniku aftů není zatím úplně známá. Obvykle bývá na vině nízká imunita, nevhodná strava, stres. Může se ale jednat i o afty vzniklé z důvodu vážného onemocnění vnitřních orgánů. Proto je dobré nechat si udělat řádné vyšetření u odborníka.

„Afty, drobné slizniční vřídky, se mohou vyskytovat ojediněle nebo může jít o afty opakované v horizontu měsíců i několika let. Vznikají například při mechanickém poškození ústní sliznice a následné zánětlivé reakci,“ vysvětluje MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc. „Nejčastěji se objevují na jazyku, na patře či na dásni. Samy o sobě nejsou nebezpečné, ale jsou velmi bolestivé a umí ovlivnit běžný život, protože s afty lze těžko jíst i mluvit,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.

Postihne-li vás aft a přetrvává déle než dva týdny, je důležité navštívit lékaře, který zvolí vhodnou léčbu. Při lehčím aftu si vystačíte s babskými radami, vhodně zásobenou lékárničkou a upraveným jídelníčkem. Pokud se vám afty vracejí příliš často, navštivte svého zubaře, můžete mít například špatně sednoucí plombu.

Problémy u dětí

„Děti předškolního věku může postihnout aftózní stomatitida, což je horečnaté onemocnění vyskytující se někdy v malých epidemiích. Projevuje se slizničním zánětem s následným početným výsevem drobných puchýřků v ústech, velkou bolestivostí a zápachem z úst,“ říká MUDr. Ždichynec. „Opakovaná aftózní stomatitida je poměrně časté onemocnění nejen u dětí a mladistvých, může též pokračovat i v dospělosti. Je znám i rodinný výskyt. Příčinou bývá nevhodná výživa – sladkosti, kyselá či ostrá jídla atd., špatný skus chrupu, ale i hormonální nerovnováha, například u žen v premenstruačním období,“ popisuje lékař.

Jak afty léčit

Napřed vynechte všechna kyselá, kořeněná a příliš slaná nebo příliš teplá jídla, rovněž kávu, ale třeba i potraviny s vysokým rizikem infekce – zrající sýry, jogurtové kultury, oříšky, sušené ovoce). Místo toho utište dutinu ústní jemnými jídly jako jsou pudinky, kaše, banány, nebo čímkoli, co vás nebude dráždit. „Především u malých dětí je důležité hodně pít, protože afty mohou vznikat ze špatné hydratace, “ dodává Tomáš Arndt.

Zásadní je posílit svou imunitu multiminerálními přípravky, které obsahují dostatek vitaminu C a B. Výborná je i syrová cibule. Váš partner to sice neocení, ale při hojení aftu díky svým antiseptickým účinkům velmi pomáhá. Podobné účinky má i česnek. Dobrá je též konzumace droždí, ve kterém se nachází velké množství vitaminu B. Můžete také zkusit kloktat odvar ze šalvěje. Šalvěj lékařská působí protizánětlivě a urychluje hojení. Pomůžou vám i speciálně sestavené přírodní přípravky, jako je například Aftonsine, který je složen výluhů ženšenu, třezalky tečkované a kramerie trojmužné ve 40 % etanolu, obohacené silicí z máty peprné.

Jakmile bude možné, aby vám agresivní ovoce neiritovalo afty, obohaťte jídelníček nastálo rozličným ovocem, zeleninou, rybami, ořechy a další hodnotnou stravou.

Pozor na výběr kartáčku

Důležité je pečlivě dodržovat ústní hygienu, čistit si zuby dvakrát denně co nejměkčím kartáčkem a ideálně používat i dentální nit a mezizubní kartáček. Nezapomínejte ani na ústní vody a volte zubní pasty s přírodním složením a neutrálním pH. Po vyléčení by měla být samozřejmostí výměna zubního kartáčku za nový, stejně jako všech pomůcek používaných k ústní hygieně.

„Je velmi důležité dbát zvýšenou měrou na hygienu dutiny ústní. Vhodné jsou výplachy úst odvarem z heřmánku a šalvěje spolu s pastou Solcoseryl aplikovanou na postižená místa sliznice. Pasta podporuje hojení poškozené tkáně v ústní dutině a v ní obsažená účinná látka Iauromakrogol způsobuje povrchové znecitlivění. Utiší tak počínající i přetrvávající bolest,“ uzavírá MUDr. Ždichynec.

Sdílejte článek
Štítky jídlo strava nemoc stres zubní kartáček imunní systém afty afta Bohumil Ždichynec

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.