zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Krutá pravda o líbání: Co nám hrozí?

Líbejte se, ale pozor na to, s kým
Autor: iStock Líbejte se, ale pozor na to, s kým
motlovk , Vydáno: 19.04.2017
Polibky léčí, to je známá věc. Ale co když má líbání i druhou, poněkud temnější stránku?

reklama

V lidských ústech žije víc bakterií a choroboplodných zárodků, než je lidí na Zemi (a to je skoro sedm miliard). Měli bychom se jich ale bát? Ne nutně a ne vždy, některé z nich jsou nám i prospěšné.

Ty dobré

Jistě, ústní bakterie nezní jako něco extra lákavého, ale podívejte se na ně z jiné stránky. Lidské tělo je bakterií naprosto plné, stejně jako prostředí, ve kterém žijeme. „Značná část těla je jimi zahlcená a s naprostou většinou z nich žijeme v symbióze,“ říká například doktor Amesh Adalja, který působí na univerzitě v americkém Pittsburghu. Bakterie v ústech nám například pomáhají natrávit některé složky jídla, dále v trávicím traktu zase jídlo rozkládají a pomáhají třeba při trávení vitaminů.

Díky líbání si navíc některé bakterie vyměňujeme, což nám prospívá. Kromě toho, že víc slin znamená zdravější zuby a dásně, si tak také posilujeme imunitní systém.

A když jsme u benefitů polibků, určitě jste si sami všimli, že líbání odbourává stres a napětí a posiluje váš vztah. A často se mluví i o hubnoucím efektu – čím vášnivěji se do toho „opřete", tím lépe.

Ty horší

Spolu s hodnými bakteriemi si ale, bohužel, při líbání předáváme i ty méně prospěšné. Vždyť to znáte sami – dáte pusu někomu nemocnému a brzy sami ulehnete s teplotou…

Nemoci se ale šíří mnoha způsoby, nejen polibky. Nebezpečné zárodky můžete vdechnout ze vzduchu, nebo se k vám dostanou, pokud sáhnete na „zamořené“ předměty, jako jsou tyče v MHD, telefonní sluchátko nebo peníze, a pak si promnete oči nebo se podrbete pod nosem.

Ničemu neprospívá ani to, že jeden z nejvíce prolíbaných dní v roce, Valentýn, připadá zrovna na zimu a na chřipkovou sezonu. Ta v polovině února navíc vrcholí, a tak se chřipka, rýma, kašel, ale i mononukleóza, šíří raz dva.

Mononukleóza je ostatně nazývaná nemocí z líbání, protože se touhle cestou šíří více než snadno. Dalšími takto přenosnými nemocemi jsou třeba streptokokové infekce, příušnice nebo spalničky.

Ty úplně nejhorší

A co nejhoršího si můžete z líbání odnést?

Opar

Tahle rodina virů nezpůsobuje jen bolavé puchýře na rtech, které se čas od času udělají asi každému, ale třeba i neštovice.

Žloutenka typu B

I když se častěji přenáší krví, můžete hepatitidu typu B chytit i ze slin, obzvlášť pokud máte v puse nějaké ranky.

Bradavice

Ano, existují i ústní bradavice, a ty se přenášejí právě líbáním.

Líbat se, nebo ne?

Sečteno a podtrženo: líbejte se klidně dál! Podle odborníků není potřeba se kvůli strachu z různých infekcí zříkat ani sebevášnivějšího proplétání jazyků. Dávejte si ale pozor na to, komu svá ústa nabízíte, přece jen na první pohled nemocný člověk nebude ten pravý. A pokud jste vy tím, kdo na tom zrovna zdravotně není nejlíp, šiřte svou lásku jinak než polibky…

-ana-

Mohlo by vás taky zajímat:

Magnetická rezonance trochu jinak!

Video natočené na MRI: Jak vypadá líbání, sex a porod?

Polibek má ve vztahu zásadní význam

Zkažený polibek může znamenat konec vztahu

5 zásadních důvodů, proč je líbání zdravé

5 zásadních důvodů, proč je líbání zdravé

reklama

Související témata: Viry , bradavice , líbání , bakterie , polibek , opar , žloutenka , hepatitida , sliny , neštovice

reklama

Přečtěte si také

reklama