Krutá pravda o líbání: Co nám hrozí?
Polibky léčí, to je známá věc. Ale co když má líbání i druhou, poněkud temnější stránku?
V lidských ústech žije víc bakterií a choroboplodných zárodků, než je lidí na Zemi (a to je skoro sedm miliard). Měli bychom se jich ale bát? Ne nutně a ne vždy, některé z nich jsou nám i prospěšné.
Ty dobré
Jistě, ústní bakterie nezní jako něco extra lákavého, ale podívejte se na ně z jiné stránky. Lidské tělo je bakterií naprosto plné, stejně jako prostředí, ve kterém žijeme. „Značná část těla je jimi zahlcená a s naprostou většinou z nich žijeme v symbióze,“ říká například doktor Amesh Adalja, který působí na univerzitě v americkém Pittsburghu. Bakterie v ústech nám například pomáhají natrávit některé složky jídla, dále v trávicím traktu zase jídlo rozkládají a pomáhají třeba při trávení vitaminů.
Díky líbání si navíc některé bakterie vyměňujeme, což nám prospívá. Kromě toho, že víc slin znamená zdravější zuby a dásně, si tak také posilujeme imunitní systém.
A když jsme u benefitů polibků, určitě jste si sami všimli, že líbání odbourává stres a napětí a posiluje váš vztah. A často se mluví i o hubnoucím efektu – čím vášnivěji se do toho „opřete", tím lépe.
Ty horší
Spolu s hodnými bakteriemi si ale, bohužel, při líbání předáváme i ty méně prospěšné. Vždyť to znáte sami – dáte pusu někomu nemocnému a brzy sami ulehnete s teplotou…
Nemoci se ale šíří mnoha způsoby, nejen polibky. Nebezpečné zárodky můžete vdechnout ze vzduchu, nebo se k vám dostanou, pokud sáhnete na „zamořené“ předměty, jako jsou tyče v MHD, telefonní sluchátko nebo peníze, a pak si promnete oči nebo se podrbete pod nosem.
Ničemu neprospívá ani to, že jeden z nejvíce prolíbaných dní v roce, Valentýn, připadá zrovna na zimu a na chřipkovou sezonu. Ta v polovině února navíc vrcholí, a tak se chřipka, rýma, kašel, ale i mononukleóza, šíří raz dva.
Mononukleóza je ostatně nazývaná nemocí z líbání, protože se touhle cestou šíří více než snadno. Dalšími takto přenosnými nemocemi jsou třeba streptokokové infekce, příušnice nebo spalničky.
Ty úplně nejhorší
A co nejhoršího si můžete z líbání odnést?
Opar
Tahle rodina virů nezpůsobuje jen bolavé puchýře na rtech, které se čas od času udělají asi každému, ale třeba i neštovice.
Žloutenka typu B
I když se častěji přenáší krví, můžete hepatitidu typu B chytit i ze slin, obzvlášť pokud máte v puse nějaké ranky.
Bradavice
Ano, existují i ústní bradavice, a ty se přenášejí právě líbáním.
Líbat se, nebo ne?
Sečteno a podtrženo: líbejte se klidně dál! Podle odborníků není potřeba se kvůli strachu z různých infekcí zříkat ani sebevášnivějšího proplétání jazyků. Dávejte si ale pozor na to, komu svá ústa nabízíte, přece jen na první pohled nemocný člověk nebude ten pravý. A pokud jste vy tím, kdo na tom zrovna zdravotně není nejlíp, šiřte svou lásku jinak než polibky…
-ana-