Zdraví a nemoci

1. července 2017 10:00

Anna Kopečková

Krvácíte po sexu? Může to mít vážné důvody!

Jakékoliv změny ve vašem cyklu není radno podceňovat. Výjimkou není ani krvácení po sexu, které sice nemusí mít vážnou příčinu, na druhou stranu ale může ukazovat na závažné onemocnění.

Krvácení po sexu, nepočítáme-li vůbec první sexuální styk v životě, může být známkou prostého povrchového poškození tkáně nebo zvýšené citlivosti povrchu dělohy. Pokud jste byla těhotná, může vás tento problém provázet i pár měsíců po porodu. Abyste měla klid v duši, navštivte gynekologa, a to i přes to, že váš problém vypadá jako naprostá banalita.

Co se s vaším tělem děje?

Krvácení po sexu může být příznakem poševní infekce. Bakterie napadají tkáň uvnitř dělohy, která je o to citlivější, a proto dochází ke krvácení. Tento problém nemusí být až tak závažný a lékař vám na něj předepíše protizánětlivé léky. V případě vážnějších zánětů se ale pravděpodobně bude muset léčit i váš partner, proto ho na tuto skutečnost připravte. Na infekci může upozornit kromě krvácení i mnoho jiných faktorů, jako jsou silné bolesti v podbřišku mimo vaši periodu, řezavé pálení v pochvě nebo nadměrný či neobvykle zabarvený výtok.

Krvácet mezi jednotlivými cykly můžete také v době ovulace, tedy zhruba v polovině období mezi poslední a následující menstruací. Toto krvácení mohou provázet i další problémy, jakými jsou opět bolest v podbřišku či zvýšená teplota.

A zase ta menopauza…

Ženy, které prochází menopauzou, mohou trápit i jiné příčiny krvácení, a to nejen z dělohy nebo děložního čípku, ale také z močové trubice nebo stydkých pysků. Důvodů může být několik – záněty močových cest, drsnější pohlavní styk nebo opět různé infekce. V důsledku menopauzy se také snižuje elasticita celé vagíny a její stěny se ztenčují, proto je náchylnější k poškození. Pozor si dejte na takzvané polypy neboli nezhoubné výrůstky v pochvě, které se mohou objevit na výstelce děložního čípku nebo dělohy. Vlivem sexu může pohyb polypů podráždit okolní prostředí a způsobit krvácení.

Obecně jsou ke krvácení po sexu náchylnější ženy právě během menopauzy nebo po ní, dále ženy, které zrovna porodily nebo kojí i ty, které mají několik sexuálních partnerů, se kterými nepoužívají kondom. Rizikovou skupinou jsou i ženy s anémií, které mohou zažívat nadměrné krvácení při své periodě i mimo ni. Problém mají často také ženy, které je těžké před sexem nažhavit předehrou, nebo ty, jež zanedbávají intimní hygienu včetně výplachů pochvy. Takže dámy, hlavně zodpovědně!

Špatná diagnóza? Nezoufejte

Nejhorší diagnóza při krvácení po sexu může být přednádorové stádium či samotná rakovina děložního čípku. Pokud se u vás toto onemocnění po cytologickém vyšetření nebo HPV DNA testu potvrdí, nepanikařte. Dnešní medicína si často umí poradit i s horší prognózou. Záleží na tom, v jakém stádiu se vaše onemocnění projeví. Samozřejmě čím dříve, tím větší máte šanci na rychlé uzdravení. I díky pravidelným preventivním prohlídkám se většina těchto problémů odhalí už v přednádorovém stádiu, při kterém můžete v nemocnici podstoupit drobný chirurgický zákrok, tzv. konizaci. Té se ale není třeba bát. Pokud nenastanou problémy, můžete ještě ten samý den odejít domů.

Pokud se potýkáte s podstatně závažnější diagnózou a bojíte se následků po léčbě, opět se pokuste zachovat klid. V horších stádiích už se rakovina děložního hrdla nemusí léčit pouze chemoterapií nebo radioterapií, které jsou známé zdravotními komplikacemi. Současným trendem je také méně invazívní a přitom účinná biologická léčba.

Prevence je základ

Abyste předešla podobným problémům, je zásadní především prevence. „Primární prevence onemocnění spočívá v očkování proti lidským papillomavirům. Sekundární prevencí je včasný záchyt onemocnění během gynekologického vyšetření. Moderním trendem je ale náhrada cytologického vyšetření testem HPV DNA, který stoprocentně odhalí, zda je na děložním čípku přítomná riziková HPV infekce, a to ještě dříve, než dojde k rozvoji přednádorových změn. Až 30% žen s HPV infekcí má totiž normální cytologický nález,“ upozorňuje profesor MUDr. David Cibula z Gynekologicko porodnické kliniky 1. LF UK a VFN. Vůbec nejdůležitější je tedy pravidelně navštěvovat gynekologa. Na prohlídku u něj máte ze zákona nárok minimálně jednou ročně, proto tuto možnost využívejte!

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky nemoc porod Sex infekce sex prevence 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy diagnóza menstruace děloha krvácení menopauza Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Děložní hrdlo

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.