Zdraví a nemoci

9. prosince 2015 04:20

Lucie Průchová

Něco pro pivaře a nejen pro ně: Tohle jste o pivu věděli?

Holdujete tomuto lahodnému hořkému moku? Potom jste pravděpodobně věděli, že patří k nejstarším alkoholickým nápojům. První zmínky o pivu jsou z roku 8000 př. n. l., a to z oblasti Blízkého východu, přesněji území dnešního Iráku, Sýrie, Izraele, Libanonu, Turecka a Egypta.

Ale nechme historii historií a pojďme se podívat, jak a z čeho se „dnešní“ pivo připravuje! Základní suroviny jsou:

Voda

Je to surovina, která dodává pivu chuť (také vás to překvapilo?) Ano, je to tak, kvalita vody ovlivňuje, jakou bude mít pivo chuť. Proto se pivovary staví v místech, kde se nachází zdroj kvalitní vody. A věděli jste, že na jeden litr piva jí „padne“ čtyři až osm litrů?

Ječmen

Tedy vlastně ječný slad, naklíčená zrnka ječmene, která se máčejí tři dny ve vodě a poté se suší. Ten nejkvalitnější ječmen má po usušení cca 65 % škrobu v sušině.

Chmel

Jelikož většina z vás, kteří jste otevřeli tento článek, jste opravdu „pivaři“, určitě víte, že chmel dodává pivu tu charakteristickou nahořklou chuť, pro kterou máme pivo tak rádi. Platí: Nemáte kvalitní chmel? Vaše pivo nikdy nedosáhne požadované hořkosti a nestojí tedy za nic.

A další potřebné informace, které dobrý pivař musí mít :-)

- Svého lahváče uchovávejte v temném, čistém a chladném prostředí

- Při jaké teplotě? Nejlepší je prý udržovat cca 6–10 °C

- Před nalitím tohoto lahodného moku je dobré ochladit sklenici (půllitr)

- Při nalévání mírně nakloňte sklenici, pivko lijte po stěně, nebudete muset čekat tak dlouho, než vám spadne pěna, a můžete si pochutnávat hned, aniž byste měli čepičku na špičce nosu.

- A pozor! Nepopíjejte pivo z flašky! Nedochází k uvolnění vůně a chuti.

Jaká jsou piva podle stupně alkoholu?

- Porter: To jsou tmavá piva, která mají více než 18° a obsahují cca 7 % alkoholu

- Speciální piva: Ta mají 13° a obsahují cca 5–6 % alkoholu

- Ležák: 11°–12,99° a 4–5 % alkoholu

- Výčepní: 7°–10,99° a 2–4 % alkoholu

- Stolní: má maximálně 6,99° a 1,2–2 % alkoholu

- Pivo s nižším obsahem alkoholu: Má jen 0,5–1,2 %

- Nealkoholické pivo: I to může malinko alkoholu obsahovat, ale pouze do 0,5 %

A jako perličku pro všechny milovníky piva tady máme 15 důvodů, proč si dát denně alespoň jedno pivo (schváleno pivaři)

- Pivo není jen chutné, ale i zdravé! Obsahuje spoustu vitamínů, hlavně „béčka“, a také poměrně vysoké množství minerálů (železo, hořčík, zinek). Nic se ale nesmí přehánět! Dejte si denně dva půllitry, obsahují 40 gramů alkoholu, což je v pohodě. Do 60 gramů je to „v cajku“.

- Chrání vaše tělo před infarktem! Věděli jste, že pivaři mají o 60 % menší pravděpodobnost než abstinenti, že ho dostanou? Když to nepřeháníte a nedáváte si denně 5 a více „kousků“ denně, potom pití piva potlačuje usazování tuku v cévách, srdci a mozku.

- Snižuje riziko mrtvice! Některé látky, které pivo obsahuje, totiž zabraňují srážení krevních tělísek. Skoro žádný pivař nemá sklerotické cévy.

- Pomáhá na cukrovku! Tělo lépe zužitkuje inzulín, který snižuje hladinu krevního cukru.

- Zlepšuje paměť a bystří rozum! Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří si denně dopřávali litr piva, měli v testech daleko lepší výsledky než ti, kteří ho pili jen nárazově.

- Posiluje kosti! Chrání před osteoporózou (lámavostí kostí).

- Prodlužuje život! Prokázalo to více než padesát studií.

- Pomáhá ženám v přechodu! Obsahuje přírodní silikon, který posiluje kosti. Stejné účinky má ovšem i nealkoholické pivo.

- Skvěle působí na vaše zažívání! Při pravidelné konzumaci malého množství piva se prý snižuje podíl takzvaného špatného cholesterolu, škodícího tělu. Zapijte bůček pivem a snížíte tím riziko, které vzniká při konzumaci tučných a hutných jídel.

- Pomáhá proti stresu! Kdybyste to nevěděli, tak při stresu klesá naše imunita, a když si tedy dáte denně menší množství piva, obranyschopnost organismu se logicky zvýší.

- Doplňuje tělu potřebné tekutiny! Po sportu či manuální práci, při které se opravdu zapotíte, je nutné doplnit tekutiny. Pivo je na to jak dělané! Je plné vitamínů a pije se mnohem lépe než sklenice vody.

- Určitě po něm neztloustnete! Jak to? Je to zcela jednoduché. A sice po vodě a čaji je to nápoj s nejmenším počtem kalorií. Jeden půllitr obsahuje 190 kcal a to je o dost méně, než má třeba sklenička červeného vína (cca 370 kcal), o džusech, limonádách a dalších přeslazených nápojích ani nemluvíme. A proč se tedy říká, že "pivo dělá krásná těla" nebo že po pivu roste "pivní mozol"? Není to pivem samotným, je to tím, že podporuje chuť k jídlu a my se tedy cpeme, i když už máme plné žaludky.

- Snižuje riziko rakoviny! Opravdu, pivo totiž obsahuje antioxidanty, které ničí škodlivé volné radikály. Dejte si denně dva půllitry a navýšíte příjem antioxidantů o téměř 10 %.

- Vyčistí vaše ledviny! Při pravidelném proplachování ledvin pivem dosáhnete blahodárnějších účinků, než když si budete kazit chuť urologickými čajíčky. Je prevencí proti ledvinovým kamenům.

- Léčí vaše opotřebované hlasivky! Ale tady zapomeňte na pivo ze sedmého schodu. Mělo by být teplejší, tak nějak pokojové teploty. Pak bude na vaše hlasivky působit jako balzám.

- A nakonec to nejlepší… Pomáhá proti nevěře! Tedy alespoň v České republice. Je totiž dokázáno, že každý šestý Čech si zajde radši s kámoši na pivo, než aby se oddával nějakým prostocvikům. Je přece daleko méně namáhavé zvedat půllitry než milenku – a ještě se při popíjení s kamarády dobře pobavíte a nemusíte zatahovat onen „pivní mozol“. Pro úplnost je třeba ještě dodat, že pivo obsahuje serotonin (hormon štěstí), který se uvolňuje právě i při sexu. Několikrát pivo zachránilo i manželství, ale to u takových konzumentů, kteří dávají tak deset kousků denně, těm pak přijde jejich manželka i po 40 letech manželství krásnější než kdejaká sexbomba v programu pro dospělé.

Takže, na vaše a dejte si i na naše!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.