zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejen roušky mohou chránit před koronavirem, pomohou i brýle, říkají oční lékaři

Kvalitní brýle nejsou levné
Autor: archiv Kvalitní brýle nejsou levné
kloidop , Vydáno: 26.03.2020
Kvůli koronavirové pandemii se celé Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření koronaviru.

reklama

Chápání důležitosti opatření před nákazou koronavirem se v české společnosti po několika výzvách výrazně zlepšilo. Nošení roušky je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro to, abyste eventuálně někoho nenakazili.

„Rouška brání tomu, aby nakažený člověk vir vylučoval. Respirátory pak brání viru, aby se dostal na sliznice v ústech a očích. Důležité je také mytí rukou nebo běžná strava s dostatkem vitaminů. Nedoporučuje se naopak kouření," vysvětluje MUDr. Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, v rozhovoru pro Prima Ženy.

Koronavirus je kapénková infekce, která se může do těla šířit i přes oči

Koronavirus se šíří kapénkami, které mohou ulpět na obličeji a odtud se šířit nosem, ústy a očima. „Oči před virovými kapénkami mohou částečně ochránit dioptrické nebo sluneční brýle. Nicméně při péči o potencionálně nakaženého člověka ochrana není stoprocentní, je nutné použít ochranný štít, ochranné brýle nebo alespoň improvizovaně brýle potápěčské. Ty je třeba udržovat v čistotě a dezinfikovat. K mytí rukou, ochraně nosu, úst a dezinfekci povrchů se také doporučuje častější dezinfekce slunečních či dioptrických brýlí přípravkem na alkoholové bázi,“ upozorňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

JAKÁ PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ PROTI KORONAVIRU SKUTEČNĚ FUNGUJÍ? ZEPTALI JSME SE PRIMÁŘKY Z PRAŽSKÉ BULOVKY

Lékaři se snaží vrátit zrak pacientům trpícím vzácnou dědičnou vadou
Autor: istockphoto.com/boggy22 Lékaři se snaží vrátit zrak pacientům trpícím vzácnou dědičnou vadou

Jak chránit oči během období koronaviru?

Podle studie z univerzity New South Wales se člověk dotkne obličeje průměrně 23krát za hodinu. Právě dotýkání se obličeje může být podle Světové zdravotnické organizace jedním ze způsobů, jak se do těla koronavirus dostane. „Zamezte tření, mnutí a sahání rukama do očí. Pokud oči řežou či pálí, prokapávejte je umělými slzami bez konzervantů a při aplikaci kapek se vyvarujte kontaktu konce kapátka s očima a jejich okolím. Pokud používáte kontaktní čočky, zvažte spíše nošení dioptrických brýlí. Při manipulaci s kontaktními čočkami si lidé častěji sahají na oči a zvyšují riziko možné infekce. Pokud budete nadále pokračovat v jejich nošení, dodržujte důsledně hygienická opatření a upřednostňujte pokud možno jednorázové denní kontaktní čočky. Před manipulací s kontaktními čočkami si minimálně 20 sekund umývejte ruce vodou a mýdlem. Skladujte čočky v roztoku k tomu určenému a pravidelně kontrolujte čistotu pouzdra,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Pozor na slzy! Podle České oftalmologické společnosti jsou slzy velmi infekční a rizikové stran koronaviru. „Při slzení se nedotýkejte očí, slzy utřete na tváři. K sušení používejte jednorázové kapesníky, které po použití vyhoďte, a poté si umyjte nebo vydezinfikujte ruce,“ popsal Pavel Stodůlka.

Jak bojovat proti koronaviru

Boj proti koronaviru: Chraňte sebe a své blízké

Koronavirus může způsobit v jednom až třech procentech případů virový zánět spojivek, který bývá i prvním příznakem nákazy. „Zánět spojivek se typicky projevuje začervenáním oka a zvýšeným slzením. Nemusíte však panikařit, když oko zčervená. Pravděpodobně se jedná o jinou příčinu onemocnění. V současné době trápí alergiky pyly a právě zánět spojivek je nejběžnějším projevem oční alergie,“ uzavřel světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka.

8 TIPŮ, JAK BOJOVAT SE ZAMLŽOVÁNÍM BRÝLÍ, KDYŽ NOSÍTE ROUŠKU

Virolog a imunolog Karel Raška ml.

Největší riziko nákazy koronavirem představuje MHD, říká virolog Karel Raška ml.

reklama

Související témata: koronavirus , ochrana , roušky , brýle

reklama

Přečtěte si také

reklama