Nepodceňujte rizika nezávazného letního sexu. Nakazit kapavkou se může v podstatě každý!

Kapavka, syfilis, AIDS, hepatitida, chlamydie… jestli si myslíte, že tyto nemoci patří jen prostitutkám a homosexuálům, jste na velkém omylu. Léto a dovolené často lákají k nezávaznému sexu, který vás, kromě pár chvilek rozkoše, může stát i řadu nepříjemných problémů. Ohroženi jsou ale bohužel i ti, kterých se nezávazný sex vůbec netýká.

„Velmi byste se divili, do jakých sociálních vrstev pohlavní choroby zasahují, kolik nešťastných osudů se před námi odehrává. Přijdou k nám i studenti, kteří se nakazili v zahraničí na studijním pobytu, mladí muži po návratu z exotické dovolené, ale i nešťastníci po jednorázovém sexuálním zážitku,“ smutně konstatuje MUDr. Přemysl Procházka, vedoucí lékař dermatovenerologické ambulance v Praze.

Jak poznám nákazu kapavkou?

Jako standardní inkubační dobu v případě kapavky lékaři uvádějí období dvou až čtrnácti dnů. U žen se první příznaky objevují nejčastěji mezi 4.–7. dnem po nakažení, u mužů potom zhruba mezi 2.–5. dnem. Nebezpečné však je, že řada žen nákazu kapavkou velmi často nezpozoruje, protože minimální gynekologický výtok bez přidružených bolestivých symptomů nepovažuje za nic abnormálního, tím spíše, když trpí na tyto výtoky řadu let. Důležitým příznakem je změna a charakter výtoku, změna zabarvení z fyziologického čirého či bělavého výtoku bez zápachu na zapáchající žlutavý, doprovázený někdy nepravidelným krvácením. Chronická neléčená kapavka se může šířit na vnitřní gynekologické orgány, vejcovody či vaječníky, může být i příčinou neplodnosti ženy.

Nakažení muži mohou mít obtíže při močení spojené s nepříjemným pálením a řezáním, často doprovázeným hustým hnisavým výtokem z močové trubice. Neléčená kapavka se může rozšířit do oblasti varlat a nadvarlat, což je obvykle doprovázeno svěděním nebo bolestí. Výsledkem může být také neplodnost.

Nákaza hrozí i při orálním sexu

Důležité je vědět, že se kapavka přenáší i při orálním nebo análním sexu. Tyto způsoby přenosu jsou stejně rizikové jako klasický vaginální sex. Velkou roli zde hraje nezodpovědnost a neznalost. Pokud se kapavka neléčí, přenáší se na další sexuální partnery, kteří ani netuší, jakou cenu za sex zaplatí.

Ochrání mě kondom?

Použití kondomu je samozřejmě nejúčinnější forma ochrany před nákazou pohlavní nemocí, ale vždy se musí počítat i s možností protržení kondomu při samotném pohlavním styku, nebo při manipulaci s kondomem po styku, kdy neopatrností může dojít ke kontaktu sliznice genitálu s poševním sekretem či spermatem. „Je to celkem překvapivé, ale za týden se objeví v naší venerologické ambulanci několik pacientů, kteří udávají tuto nehodu při chráněném pohlavním styku. Takže je to i trochu o štěstí a být též trochu manuálně zručný," říká MUDr. Procházka.

Jak dlouho trvá léčba kapavky?

Kapavka je v současné době velký medicínský problém, protože vzrůstá počet rezistentních kmenů kapavek na dosud citlivá antibiotika. V České republice neexistuje jednotné schéma léčby kapavky, léčba se liší dle jednotlivých venerologických pracovišť, povětšinou terapie tabletovou formou antibiotik trvá 10 dní.

„Mnohým lidem připadá trapné při sexu řešit kondom a sexuální věrnost je podle nich nudná. Ale tady jde o zdraví a mnohdy i o život. Proto veškeré předsudky stranou! A pokud máte jakékoliv podezření, zajděte si co nejdříve na testy do venerologické ambulance, doporučení obvodního lékaře k tomu nepotřebujete,“ důrazně dodává doktor Procházka.

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s MUDr. Přemyslem Procházkou z dermatovenerologické ambulance v Praze 5 a informačním webem projektu Lab Tests Online.

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.