Ochlupení: 6 věcí, které prozradí o vašem zdraví

Změnit si barvu vlasů nebo si udělat depilaci, to v dnešní době není žádný problém. Jenže co když se vám začne bez vaší vůle měnit ochlupení na kterékoliv části těla? Nepodceňujte to. Organismus se vám tím totiž snaží něco sdělit.

Množství a kvalita ochlupení, které pokrývá vaše tělo, se často odvíjí od etnické příslušnosti. Toho jste si určitě všimli. Jemné a krátké chloupky se nazývají podsada, dlouhé, hrubé a pigmentové chlupy určené jako ochranná vrstva zase pesíky. Ty se nacházejí v obočí, řasách, na pokožce hlavy, na bradě, v podpaží a kolem genitálií (pubické ochlupení).

Existuje určité spektrum toho, co je pro každou etnickou skupinku určitou normou. Jakékoliv etnikum se tedy vyznačuje odlišným množstvím a kvalitou „pesíků“. Nejméně jich mají Asiaté, zatímco Hispánci a obyvatelé Středního Východu jich většinou mívají nejvíce. Ale existují samozřejmě výjimky. Ostatní etnické skupiny se z hlediska množství ochlupení nacházejí někde mezi těmito zmiňovanými etniky. Co je tedy pro vás normální, může být jinde exotické. Jenže co když se množství ochlupení začne měnit a normální už není?

1. Nemáte v rovnováze hormony

Náhlý zvýšený růst nebo naopak ztráta ochlupení u žen bývá často způsobena nerovnováhou mužských hormonů, které jsou v různém množství přirozeně přítomny nejen u mužů, ale i u žen. Například pokud dojde ke zvýšení hladiny testosteronu, může se to projevit nadměrným ochlupením.

„Tomuto stavu se říká hirsutismus. Nejčastěji způsobuje u žen nechtěný růst ochlupení v oblasti nadbřišku, v horní části hrudníku nebo horní části zad. Více než 8 chloupků kolem jedné bradavky je u žen považováno za abnormální a plní to definici hirsutismu,“ vysvětluje profesorka medicíny z coloradské univerzity Margaret E. Wierman.

Dalším projevem hirsutismu může být u žen také „mužská“ plešatost. Nejčastěji se objevuje v období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu a v důsledku toho naopak vzrůstá hladina testosteronu. Mnoho žen právě v tuto dobu zjišťuje, že zatímco jim vlasy vypadávají, hrubnou jim chloupky na obličeji a možná se objeví i v oblasti brady. Zpočátku to působí děsivě, jako byste měly pocit, že se transformujete v muže. Ale je to naprosto normální.

2. Vaše vaječníky mohou vyžadovat prohlídku

Pokud je hirsutismus doprovázen nepravidelnou menstruací, měla byste to co nejdříve konzultovat s lékařem. Pravděpodobně se jedná o nějaký problém, který je potřeba vyřešit. Nejčastější příčinou je syndrom polycystických ovarií. Pro něj je charakteristická nerovnováha mezi tvorbou mužských a ženských pohlavních hormonů a cystičky na vaječnících. Druhou nejpravděpodobnější příčinou je obezita, která ale zároveň může doprovázet syndrom polycystických ovarií.

3. Můžete mít málo železa nebo sníženou aktivitu štítné žlázy

Každý z nás má určitý cyklus, v němž mu více padají vlasy a chlupy. U někoho se tato aktivita projevuje spíše na jaře a na podzim, u jiného v létě a v zimě. Pravděpodobně máte na sobě vypozorováno, do jaké skupiny patříte. Pokud se jedná o „normální“ proces, všimnete si toho nejspíše jen vy. Jakmile je ale ztráta vlasů (a ochlupení) velmi viditelná, příčinou může být nedostatek železa nebo nízká aktivita štítné žlázy. Častěji to postihuje vegetariánky a ženy se silnou menstruací.

„Ztráty ochlupení spojené se štítnou žlázou mají specifické příznaky. Jestliže zjistíte, že vám vypadává obočí na vnější straně obličeje z více než jedné třetiny a že se vám na nehtech vytváří nepěkné rýhy, pravděpodobně máte autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Stav hladiny TSH (hormon stimulující činnost štítné žlázy) odhalí krevní testy,“ upřesňuje profesorka medicíny.

K vypadávání vlasů nebo ochlupení může také vést náhlá změna hladiny estrogenu, například po těhotenství nebo po vysazení hormonální antikoncepce.

Foto: iStock

4. Může se jednat o autoimunitní problém

Je to sice poměrně vzácné, ale váš imunitní systém může ovlivňovat i chod vlasových a chlupových váčků neboli folikul. Výsledkem pak může být autoimunitní kožní onemocnění zvané areátní alopecie, které se projevuje ztrátou vlasů na určitých částech hlavy, takže to vypadá, jako byste měly ve vlasech lysinky ve tvaru kruhu. Případně vám mohou vypadnout všechny vlasy a ochlupení na hlavě, nebo dokonce vlasy i chlupy po celém těle včetně obočí a řas. Tyto stavy jsou nejčastěji léčeny systémovými steroidy a vlasy a chlupy nakonec mohou zase dorůst.

5. Na vině může být i nádor

Pokud se hirsutismus objeví velmi náhle a dramaticky, zhruba během šesti měsíců, kdy hladina dvou hormonů (testosteronu a DHEAS) prudce stoupne, což odhalí krevní testy, důvodem může být nádor. Ten zapříčiňuje uvolňování mužských hormonů a mění váš hormonální profil tak, že se vám může zvýšit a zrychlit růst vašeho ochlupení. Nádor se může nacházet buď v nadledvinkách, nebo ve vaječnících. Naštěstí se to nestává příliš často. Diagnózu vám ovšem musí potvrdit lékař.

6. Nemáte špatné návyky?

Některé drogy mohou zanechávat ve vašich vlasech a ochlupení zjistitelné stopy i po několika letech abstinence. V extrémních případech jsou prokazatelné i po více než století. Například stopové množství morfinu bylo zjištěno ve folikulách vlasů slavného anglického básníka Johna Keatse, kterému byly odebrány celých 165 let po jeho smrti. Tento umělec si aplikoval morfin ke konci života, aby si ulevil od bolesti, když umíral na tuberkulózu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.