Chuť na bláto nebo padající vlasy. Jak poznáte, že vám chybí železo?
Stovka vypadaných vlasů za den je normální. Jenže jakmile ztrácíte vlasů až neúměrně hodně, může to značit i nedostatek železa. A to není žádná legrace.
Železo je pro naše zdraví nezbytné, řada tělesných funkcí by bez něj nefungovala správně. Jeho primární úlohou je přenášet kyslík v krvi do každé buňky v těle. Železo je totiž důležitou složkou hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách, která přenáší kyslík z plic do celého těla. Pokud tedy tělu železo chybí, nemůže produkovat dostatek zdravých červených krvinek. Výsledkem je anémie neboli chudokrevnost, tedy malé množství hemoglobinu.
Kolik ho potřebujeme
Ženy v reprodukčním věku mají vyšší riziko anémie, protože pravidelně ztrácejí krev během menstruace. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je proto vhodné, aby si železo doplňovaly, doporučená denní dávka železa pro ženy od 19 do 50 let je 18 mg, u těhotných dokonce 27 mg. Naproti tomu mužům stačí jen 8 mg železa denně.
Existují přitom dva druhy železa – živočišného a rostlinného původu, přičemž to živočišné se snáz vstřebává. Mezi potraviny bohaté na železo patří hovězí maso, játra, ústřice, fazole, obohacené cereálie, tmavá listová zelenina, jako je špenát. Dobrým zdrojem železa je i poslední dobou stále více oblíbená řasa chlorella, která obsahuje dokonce 20x víc železa než zelené rostliny na železo nejbohatší, tedy již zmíněný špenát nebo pažitka.
Foto: Thinkstock
Nízká hladina železa může v těle vyvolat pořádný chaos. Jak to poznáte?
1. Extrémní únava a vyčerpání
To je základní signál, že tělo trpí nedostatkem železa, přesto může být obtížné si tyto dvě věci spojit. V podstatě jde o to, že tělo má potíže s dopravováním kyslíku do buněk, což ovlivňuje hladinu energie. Ve výsledku se můžete cítit pomalí, slabí a neschopní soustředění. Pokud se tedy nemůžete únavy zbavit a nepomáhá ani dlouhý spánek a odpočinek, dojděte si na krevní testy a nechte si překontrolovat hladinu železa.
2. Časté infekce
Železo hraje klíčovou roli také v imunitním systému, s jeho nižší hladinou proto můžete být náchylnější k infekcím. Červené krvinky pomáhají přenosu kyslíku do sleziny, což je místo, kde může organismus infekci překonat. Červené krvinky kyslík přenášejí také do lymfatických uzlin, které jsou plné bílých krvinek, jež také bojují s viry a bakteriemi. Při nedostatku železa pak bílé krvinky nevznikají správně a nejsou tak silné.
3. Světlá kůže
Bledá kůže je často spojovaná s nemocemi. Nicméně je to hemoglobin, který dodává pokožce růžovou barvu, takže jeho nízké hladiny způsobují její bledost. Když totiž červené krvinky nemají dostatek železa, jsou menší a ve středu světlejší. U lidí, kteří mají světlou pleť sami o sobě, pomůže podívat se na spodní víčko. Pokud je znatelně světlejší než okolní pokožka, zřejmě mají železa málo.
4. Otok jazyka
Důsledkem nedostatku železa je také bolestivost a zbytnění svalů. Týká se to všech svalů, ovšem jazyk je jediný, kde si toho opravdu všimnete. Stejně tak s nedostatkem železa souvisejí popraskané koutky a tváře.
5. Syndrom neklidných nohou
U někoho se s nedostatkem železa může rozvinout syndrom neklidných nohou, porucha, která způsobuje silné nutkání hýbat nohama. Často se problém pojí i s nepříjemným pocitem mravenčení a křečí v nohách, což ztěžuje usínání a spánek.
6. Syndrom pica
Že jste o něčem takovém nikdy neslyšeli? Určitě ano, jen možná nevíte, že se tomu tak říká. A není to nic vulgárního! Pica syndrom je nutkání jíst věci, které rozhodně nejsou potravinami – jíl, křídu, špínu… Vědci zatím přesně nevědí, proč se takové chutě vážou k nedostatku železa, nicméně nejspíš to souvisí s tím, že všechny tyto “pochutiny” zpomalují vstřebávání železa.
7. Padání vlasů
Obzvlášť když už se rozvine anémie, můžete zpozorovat výrazné vypadávání vlasů. Pokud totiž vlasové folikuly nemají dostatek kyslíku, dostanou se do klidové fáze a začnou vypadávat. Zlepší se to až s tím, když se zbavíte chudokrevnosti. Normální ztráta je asi sto vlasů za den, pokud si tedy všimnete nadměrného vypadávání, víte, co máte dělat.
ana