ONLINE CHAT: Ptejte se odborníka na léčbu artrózy a bolesti kloubů MUDr. Dalibora Zemana
Problémy s klouby je dobré řešit včas, aby bylo možné je řešit neinvazivními metodami bez operace Zdroj: Thinkstock
Většinu z nás jednou čekají problémy spojené s artrózou a bolestmi kloubů. V dnešní době už však existují i neinvazivní metody léčby, které dokážou významně pomoci. Zeptat se na ně můžete uznávaného odborníka.
MUDr. Dalibor Zeman je vedoucím lékařem Osteo klouby klinik. Zabývá se neinvazivní léčbou pohybového aparátu, konkrétně léčbou artrózy všech kloubů, bolestí zad, zánětů šlach, léčbou patních ostruh a vybočených palců, tenisových a golfových loktů. Je také zakladatelem terapie rázovou vlnou v České republice a referenčním pracovištěm pro střední Evropu.
V poslední době se specializuje na léčbu metodou Orthokine, což je biologická léčba artrózy vlastním krevním sérem.
ONLINE CHAT BYL UKONČEN.
Na několik otázek nám pan doktor již předem odpověděl:
Klouby se asi nejčastěji opotřebovávají v souvislosti se stárnutím... Existuje nějaká prevence, aby nás nebolely?
U každého člověka se opotřebovávají jinak. Záleží na spoustě faktorů. Velkou roli zde hraje dědičnost, stupeň zátěže, daný např. nadváhou, přetěžováním při vrcholovém sportu či stavy po úrazech kloubů, které mohou vést k poúrazové artróze. Často se jedná o kombinaci všech těchto faktorů. Určitě existuje několik zásad, které pomáhají oddálit degenerativní procesy na kloubech, které se s přibývajícím věkem projevují až u 90 % obyvatel. Specifické je též i postižení dle pohlaví – např. pro ženy je typické postižení palců rukou a nohou a rychlé zhoršení obtíží s klouby v důsledku snížení hladin ženských hormonů při menopauze. Prevence spočívá v přiměřeném pohybu, v pravidelných trénincích bez přetěžování, pestré stravě a udržování tělesné váhy. Užívání potravinových doplňků má pouze okrajový efekt. Nejlepší prevencí je řešit problémy s klouby včas, kdy lze použít neinvazivní metody – např. rázovou vlnu či léčbu krevním sérem ORTHOKINE.
Kromě stárnutí, jaké jsou další příčiny bolestí kloubů?
Další příčiny vzniku artrózy jsou stavy po úrazech-zlomeninách, operacích či výronech v kloubech, stavy po opakovaných artroskopických operacích kloubů a to zvláště, pokud pacient tyto úrazy nedoléčil a s výronem kotníku sportoval dále bez fixace. Tyto situace se za život nastřádají a v pozdějším věku s přibývající vahou a snižujícím se pohybem dochází ke zhoršování kvality kloubů a jejich funkce. Stupňují se obtíže, klouby jsou bolestivé, jejich pohyb je omezen.
Využíváte neinvazivní metody, znamená to, že jsou bezbolestné?
Všechny tyto metody jsou buď neinvazivní, či minimálně invazivní. Zde samozřejmě záleží na množství provedených zákroků na pracovišti a z toho vyplývající erudici ošetřujícího lékaře.
Z běžných činností, co podle vás klouby nejvíce zatěžuje?
Tato otázka nemá jasnou odpověď – např. běh po tvrdém povrchu se špatnou obuví poměrně významně zatěžuje kolenní klouby i kotníky a přenáší se na páteř. Každá dlouhodobá jednostranná zátěž vede k poškození tkáně a postupně ireverzibilním změnám.
Platí, že největší problém s klouby mají sportovci?
U sportovců jsou obtíže s klouby hlavně u vrcholových sportovců či u rekreačních, kteří jdou na hranu toho, co tělo je schopno akceptovat. Chronické přetěžování vede k poškození kloubů.