Ponožkoboty nebo barefoot obuv jako hit mezi obuví? Žádný zázrak, tvrdí ortoped

Nové „vynálezy“ v oblasti obouvání, jako jsou ponožkoboty nebo barefoot obuv, jsou poslední dobou velmi populární a možná uvažujete, že je sobě nebo někomu jinému pořídíte i jako dárek pod stromeček. Podle výrobců mají blahodárné účinky nejen na nohy, ale i celý pohybový aparát. Na to, jestli to tak opravdu je, jsme se zeptali zkušeného ortopeda.

Zázrak se nekoná

Podle MUDr. Františka Picka z pražského ORP Centra je sice dobře, že se začíná věnovat pozornost chodidlům, která jsou, pokud jde o zdraví, dost opomíjená. Asi proto, že abychom zkontrolovali jejich stav, musíme se pořádně ohnout. Nicméně obě výše zmíněné novinky mezi obuví rozhodně s jásotem nevítá a nevěří tomu, že by byly nějak zvlášť „zázračné".

„BOSÁ" OBUV MŮŽE VÁŽNĚ POŠKODIT VAŠE ZDRAVÍ

Záleží na terénu

„Chození v těchto dvou druzích obuvi nelze ani odsoudit, ale ani jednoznačně doporučit. Záleží hlavně na povrchu. Rozhodně nedoporučuji chůzi na tvrdém, což je asfalt, dlažební kostky. Po městě by se asi neměly nosit vůbec a určitě ne ze dne na den. Na druhou stranu terén, i třeba nerovný, třeba v lese, je pro nohy prospěšný, jde o trénink a stabilizaci svalů. Z tohoto pohledu je samozřejmě nejideálnější pro posílení stability a svalů chodidla chůze po mokrém písku či oblázkové pláži," říká MUDr. Picek.

CHŮZE NABOSO PROSPÍVÁ, MÁ ALE SVOJE PRAVIDLA

Neklidné nohy

Tuto moudrost ostatně znali už staří Egypťané, v hrobě 4 500 let mrtvého lékaře se nalezly malby znázorňující tlakové body na ploskách nohou, i to, jak jejich masáž příznivě ovlivňuje organismus. Asi ve stejné době se tím samým zabýval čínský učenec Chi Wang-Lim. Ten „předepisoval“ místo léků dlouhé procházky po plážích, pochopitelně naboso. U nás se dokonce v minulosti prodávala masážní podložka, která simulovala právě chůzi po oblých kamenech. Její účinky byly ohromující, uměla dokonce „vyléčit" syndrom neklidných nohou, což je neurologická porucha, kterou v Čechách trpí víc než milion lidí. Projevuje se hlavně bezděčným a nekontrolovaným škubáním nohou ve spánku, ale i jejich mírnými bolestmi v klidu.

Boty do kapsy, ale ne do zimy

Vraťme se ale zpět k výše zmíněné obuvi. U ponožkobot je velká výhoda v tom, že se dají smotat a strčit do kapsy. Jsou i lehké, dají se prát. Nicméně jejich nošení v zimě není moc vhodné, pokud nezvolíte ty, které jsou zateplené. I tak ale v zimě hrozí pády při náledí a záleží na tom, z jakého materiálu je podrážka. Pro tyto případy jsou zimní boty mnohem lépe upraveny. „Rozhodnutí nosit ponožkoboty či barefoot obuv by nemělo být určitě náhlé. Je třeba si uvědomit, že chůze v nich není pro každého. Zejména ji nelze doporučit těm, kdo jsou po úrazu kotníku či kolen, případně chirurgické ortopedické operaci. Určitě nejde o žádný zázrak, který vyřeší bolesti chodidel či nohou," dodává MUDr. Picek.

Pokud se pro ponožkoboty nebo barefoot obuv rozhodnete, doporučuje lékař zařadit jakýsi mezistupeň, nejprve se připravit na měkkém terénu (les, louka, tráva) a pak teprve přejít na asfalt. A také je nenosit stále, protože podle odborníků tyto boty pro každodenní nošení příliš vhodné nejsou a je vhodné je střídat s normální obuví.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.