Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s hlasivkami?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
Vydáno: 08.07.2016, Anna Kopečková
Ztrácí-li člověk hlas, je důležité zamyslet se nad tím, proč přichází o to nejcennější.
Ztrácí-li člověk hlas, je důležité zamyslet se nad tím, proč přichází o to nejcennější. Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

 

Řeč je jedním z největších darů, které byly člověku dány. Hrdlo a hlasivky představují cestu sebevyjádření a tvořivosti. Schopnost mluvit sám za sebe a vyjádřit se. Chrapot je spojen s vyjádřením „ mlč, už bylo vše řečeno“.  Ztráta hlasivek může být spojena i se strachem projevit se, říci, co si myslím, nebo se zastat sami sebe. Trpět ztrátou hlasu nebo potížemi s hrdlem mohou i neprůbojní lidé, kteří jsou ostýchaví, trpí, protože všem ostatním ustupují. Nedokáží prosadit své představy. Nemají cíle a neplní si své touhy. Hlas je tak projevem jejich nízké snahy se prosadit.

Článek

Někdy stačí být chvíli v klimatizované místnosti a bolest je na světě Foto:

9 způsobů, jak se zbavit letní bolesti v krku

I doma najdete prostředky, které vám uleví.

 

Jaké symboly nám okrývají potíže s hlasivkami?

Hlasivky ukazují na naši touhu se vyjádřit. Vzepřít se a ukázat naši odvahu projevit se. Strach z autority. Může to však znamenat i potlačený hněv nebo odmítání přizpůsobit se změnám.

Položte si následující otázky:

Mám strach říci, co si myslím? Bojím se vyjádřit naplno své pocity? Potlačuji svůj hněv?

Hlasivky jsou orgán, který pro svou práci kouče a psychoterapeuta nezbytně potřebuji. Moje práce je můj koníček a tak zapomínám na únavu a přepracování. Dost často si neumím říci ne a vezmu klienty i přesto, že bych už měla odpočívat. Necítím únavu a klienti mně často spíše energií nabíjí, než aby mi ji vzali, což samozřejmě neznamená, že nepotřebuji odpočívat. Odpočinek potřebuji stejně, jako ostatní lidé a někdy možná i více, když spojuji práci kouče a novináře. Samozřejmě znám zákony rovnováhy a pokud vyčerpám svůj energetický účet, tak následně lehnu s nějakou virózou nebo chřipkou a tak mne tělo donutí odpočívat.

Tento styl mi samozřejmě nevyhovoval a věděla jsem, že není optimální, tak jsem se svým tělem uzavřela dohodu.  Naše domluva byla taková, že až budu unavena a bude čas na odpočinek, tak mi to tělo dá nějakým jemným způsobem najevo. A moje tělo to vždy vyřeší přes hlasivky. Začne to tím, že mi přeskakuje a slábne hlas. Pokud nezačnu odpočívat, tak mi hlasivky odejdou úplně a stejně musím zrušit sezení s klienty. V případě, že si hned naordinuji odpočinek, tak se hlasivky za dva dny srovnají. Už to mám za ty roky odzkoušené a přijít o hlas je pro mne a moji povahu katastrofální.

Zkuste využít léčivou sílu přírody

Bolí vás v krku? 10 léčivých jídel, která vám pomůžou

 

Jak k nám hlasivky promlouvají?

Záněty hrtanu (laryngitida), chraptění, bolesti v krku, nosní potíže, poruchy hlasu.

Jak si vyléčit hlasivky?

Ztrácí-li člověk hlas, je důležité se zamyslet nad tím, proč přichází o to nejcennější. Věnujte pozornost tomu, co říkáte. Jak se vyjadřujete? Jaká slova používáte? Zda to jsou slova laskavá, nebo jedovatá. To, co říkáte, jde skutečně z vašeho srdce? Nejsou to pouze plané řeči, které chce vaše okolí slyšet. Někdy je potřeba si odpočinout a pokud tělu nedopřejeme odpočinek, hlasivky vypoví svoji službu.

Důležité je nebát se projevit svůj názor, případně i nesouhlas. Mluvit jasně a zřetelně a pokud je to nezbytně nutné, tak i nahlas. Vyjádřit svou tvořivost. Nebát se změnit se a být slyšet.

 

Afirmace pro léčbu: „ Otevírám své srdce a zpívám o radostech lásky.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek je zařazen v: bolest v krku, hlasivky, chrapot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama