Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s ischiasem?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy se zánětem sedacího nervu neboli ischiasem?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Nervus ischiadicus neboli sedací nerv je naším nejsilnějším míšním nervem, který inervuje převážnou část dolních končetin. Vystupuje ze spodní části bederní páteře a křížové kosti. Jeho funkci poznáme až v momentě, kdy nás začne bolet v dolních končetinách. Zánět sedacího nervu, lidově známý spíše jako ischias, je velmi bolestivé onemocnění, za jehož vznik může například nepřiměřené dráždění a utlačování samotného kořene sedacího nervu, který se nachází blízko páteře, za což může vyhřeznutá meziobratlová ploténka. Projevuje se jako prudká bolest v dolní části zad, která může vystřelovat do vnější strany stehna a šířit se nohou až do oblasti chodidel. Zhoršení pak nastává při předklonu, kašli nebo kýchnutí. Bolest bývá velmi intenzivní, bodavá až palčivá. Nezřídka zánět sedacího nervu zhoršuje kompletní funkci celé dolní končetiny, která se pak projevuje slabostí nebo podlamováním kolene. Příznakem ischiasu je silná bolest v kříži a dolních končetinách, která se objevuje zejména v noci.

Jaké jsou duševní příčiny potíží se zánětem sedacího nervu?

Sedací nerv nás začne zlobit v případě, že se obáváme o svoji finanční budoucnost. Pokud řešíme existenční problémy, sháníme peníze a bojíme se, že to finančně nezvládneme. V práci se přepínáme, možná máme i více prací najednou, jen abychom to vše finančně zvládli. Ischias nás může postihnout i v případě, že jsme pokrytečtí. Ustrnutí ve své touze naplnit v životě svých blízkých jejich představy přináší bolest, která nám vystřeluje až do malíčku na noze. Obětování nic nepřinese a touha naplnit představy ostatních už vůbec ničemu nepomůže. A až přijde ischias, tak si budou muset pomoci stejně sami.

Položte si následující otázky:

Myslíte více na ostatní než sami na sebe? Nemáte ráda sama sebe? Máte nedostatek lásky? Trestáte sama sebe? Máte problémy s financemi?

Zánětu sedacího nervu jsem se ve svém životě také nevyhnula. Ať to bylo v době, kdy jsem řešila existenční problémy, nebo v době, kdy jsem se rozdávala ostatním. Vždy jsem to nakonec odnesla ischiasem. V dnešní době, když mě pobolívá v kříži, začnu se sama sebe ptát, zda neřeším finanční problémy. Pokud tomu tak je, uklidním sama sebe, že vždy mám možnost, jak tuto situaci vyřešit, a vždy jsem ji vyřešit uměla, tak proč by to mělo být tentokrát jinak. Pokud neřeším finanční problémy, začnu pátrat po tom, zda se nerozdávám ostatním a nezapomínám sama na sebe, což v mé profesi není tak složité. A většinou se opravdu zastavím a začnu myslet více na sebe, věnuji se sama sobě, zeptám se sama sebe, co potřebuji a co by mi udělalo radost. A dokážu i odmítnout klienta nebo kamarádku, která má nějaký problém, s tím, že se ozvu, až se postarám o sebe. Pak bolesti odezní a mé tělo mi poděkuje zase pevným zdravím a vitalitou. Důležité je jen poslouchat ho a neignorovat varovné signály.

Jak k nám problémy se zánětem sedacího nervu promlouvají?

Ischiasem.

Jak si vyléčit problémy se zánětem sedacího nervu?

Zánět sedacího nervu se většinou objeví ve chvíli, kdy to nejméně potřebujete. Vždy před tím přichází určitá varování v podobě problémů s páteří, kterým nevěnujete pozornost. A nevěnujete především pozornost sami sobě, zapomínáte na sebe, upřednostňujete ostatní před sebou samými. Věnujete pozornost svým nejbližším, ale ne sami sobě. Zanedbáváte sami sebe. Pokud vás akutní bolesti odloží na lůžko, musíte se konečně věnovat sami sobě. Umožňuje to tělu věnovat se regeneraci.

Na fyzické úrovni je správnou volbou klid na lůžku, pokud možno na tvrdé a nepohyblivé matraci. Při ischiasu nám také může dobře pomoci tzv. úlevová poloha. Ta je nejčastěji vleže na boku s pokrčenýma nohama. Dále se doporučují zábaly, a to studené na silné bolesti a teplé na bolesti mírnější. Dalšími prostředky mohou být (pokud není bolest akutní) masáž. Na masáž se doporučuje olej z třezalky tečkované. Nebo si můžete připravit směs z 3 lžic prášku z muškátového oříšku a 1 šálku sezamového oleje. Tuto směs zahřejte a nechte vychladnout. Nanášejte ji několikrát na bolestivé místo v průběhu celého dne po dobu několika týdnů. Pomáhá bodová masáž, protože bolest v dolní části zad, stehnech a hýždích ve většině případů souvisí s body v oblasti malého a středního hýžďového svalu.

Při léčbě ischiasu se může používat také kurkuma díky jejím protizánětlivým účinkům. Kurkumin, který představuje účinnou sloučeninu v kurkumě, může výrazně snížit bolest nervů a zánětu. Doporučuje se uvařit 1 šálek mléka spolu s 1 čajovou lžičkou kurkumy a malou lžičkou skořice. Pro zlepšení chuti se může přidat trochu medu. Kapsaicin, který je aktivní sloučeninou v kajenském koření, se také považuje za významný přírodní lék proti bolesti. Použijte mast nebo krém, které mažte na bolestivé místo po dobu 1 týdne více než 4krát denně. Kořen kozlíku lékařského je považován za velmi účinný pro snižování bolesti ischiasu způsobené svalovými křečemi a pro zmírnění chronické bolesti nervů. Akupunktura může zmírnit bolesti ischiasu, uvolnit svaly. Stimulací konkrétních akupunkturních bodů můžete stimulovat centrální nervovou soustavu, což způsobuje uvolňování chemikálií, které mění vnímání bolesti nebo vytvářejí pocit pohody. Semena pískavice řecké mají protizánětlivé vlastnosti a jsou velmi účinná pro zmírňování bolesti při dně a revmatické artritidě.

Afirmace pro léčbu: „Směřuji k dobru a dobro je všude kolem, nebojím se.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.