Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s mykózami?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s mykózami?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Mykóza je označení pro skupinu infekčních onemocnění kůže a sliznic, které je způsobené plísněmi. Projev mykózy je svědění, olupování, začervenání, nebo tvorba bělavých povlaků na kůži či na sliznici. Onemocnění postihuje kůži, nehty, vlasy, genitálie a ústní dutinu. Mykózy jsou nepříjemné a bolestivé. Existuje celá řada plísňových infekcí, mezi nejčastější patří mykózy nohou (tinea pedis/pedum), nehtů (onychomykóza) na rukách či nohou a kvasinkové infekce (kandidózy). Houby (plísně) ale mohou vyvolat i závažná onemocnění, jako je například zánět mozkových blan (meningitida).

Jaké jsou duševní příčiny potíží s mykózami?

Onemocnění způsobené plísněmi a kvasinkami pramezí z přehnané sebekritiky a pocitu vlastní nedostatečnosti. Také se můžeme zlobit na někoho, u koho máme pocit, že nám ublížil a způsobil náš pocit vlastní nedostatečnosti. Trpíte-li nízkým sebevědomím a obviňujete se neustále z nějakého zklamání, tak se u vás mykózy mohou objevovat častěji.

Položte si následující otázky:

Máte se rád/a? Umíte si užívat života? Máte obavy a strach? Žijete ve stresu? Umíte se radovat ze života? Zbavujete se lehce negativních myšlenek? Věříte sami sobě? Trestáte sami sebe?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svých mykóz.

Jak k nám problémy s mykózami promlouvají?

Mykózami různého druhu.

Jak si vyléčit problémy s mykózami?

K léčbě mykóz pomáhá pozitivní myšlení. Vneste do života více optimismu a světlých chvilek. Postačí žít více srdcem než rozumem a egem. Přestat plísnit sebe i ostatní a nehodnotit negativně podmínky, v kterých se nacházíme. A především přestat kritizovat sebe i své okolí. Dbejte více na šlechetnost svých myšlenek.

Na fyzické úrovni se k léčení mykóz často používají speciální antimykotické krémy a masti (antimykotika = látky působící proti mykózám). Tyto krémy si můžete koupit v lékárně, ale řada přírodních léků proti plísňovým infekcím může být mnohem účinnější.

Vagína je domovem řady zdraví prospěšných mikrobů, které udržují přirozenou rovnováhu vnitřního prostředí. V případě, že se tato nerovnováha poruší, mohou se objevit kvasinky. K léčbě vaginálních kvasinkových infekcí můžete použít jogurty nebo probiotika (například kombuchu). Důvodem této léčby je obnovení přirozené rovnováhy vnitřního prostředí v pochvě na základě „doplnění” a podpory množení zdraví prospěšných bakterií.

Dalším přírodním prostředkem je česnek, který účinně působí proti plísňovým infekcím a především účinně působí proti mykózám nohou. Také oreganový olej je účinné rostlinné antibiotikum a řada klinických studií prokázala, že účinně proti kvasinkovým infekcím působí tea tree olej. Ten byl experimentálně testován v léčbě vaginálních mykóz způsobených jak kmeny Candida albicans, které dobře reagují na léčbu ostatními antimykotiky (flukonazol a itrokonazol), tak kmeny Candida albicans, které jsou na tato antimykotika rezistentní. Také kokosový olej, který obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci, účinně likviduje plísně. Tyto zvláštní druhy tuků působí nejen proti plísním, ale také proti virům a bakteriím a jsou vhodné pro léčbu plísní na nehtech dolních i horních končetin i k léčbě řady dalších plísňových chorob. Koprový olej má antibakteriální účinky, které se dobře uplatní i při léčbě plísňových onemocnění, a může se tak stát dalším vhodným kandidátem na výrobu přírodních prostředků proti mykózám.

Ve stravě je důležité omezit cukry a rafinací upravované sacharidy, což dokáže významně potlačit riziko vzniku plísňových infekcí v organismu. Důvodem je to, že plísně a kvasinky se živí cukry, které se kvašením (fermentací) přeměňují na alkohol a na ještě toxičtější látku, acetaldehyd.

Afirmace pro léčbu: „Nepotřebuji ke svému životu svého vnitřního kritika a uvědomuji si všechny krásy života.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.