Plíseň na nohou: Jak s ní účinně zatočit

Teplé počasí a sluníčko jsou fajn, ale přináší s sebou i pár záludností. Jednou z nich je plíseň na nohách. Nejenže začneme nosit otevřenou obuv, kdy poškozené nehty nevypadají zrovna vábně, ale zároveň neodoláme návštěvě venkovních bazénů a koupališť, kde se to plísní leckdy dost hemží.

Plísňové infekce se šíří buď přímým kontaktem, nebo skrze společně užívané předměty (ručníky, sedátka) a prostory (podlahy). Nejběžnější je našlápnutí infekčních šupinek kůže oddrolených z nohou jedinců, kteří jsou postiženi plísňovým onemocněním. Tyto odpadlé infekční šupinky kůže bohužel obsahují zárodky plísní. Kde tyto šupinky nejčastěji ulpívají? Zejména na dřevěných podložkách, na dlaždicích v okolí bazénu a na podlahách v šatnách a sprchách.

Jak poznáte plíseň?

Projevy plísně se nejdříve objevují mezi čtvrtým a pátým prstem na nohou a jsou doprovázené svěděním. Kůže postižených míst je zarudlá, prosáklá. V místech postižení dochází k bělavému olupování a mokvání. Přidává se i pocit pálení.

Nejčastějším vyvolavatelem kožních onemocnění jsou dermatofyta (jeden druh plísní), která se živí rohovějícími kožními buňkami, a proto napadají kůži, nehty a vlasy.

Snažte se jim předcházet

První bodem správné terapie je prevence vzniku mykózy, která spočívá v následujících opatřeních:

Je nutné upřednostňovat kvalitní obutí, nosit suché a čisté bavlněné ponožky.

Dále byste měli pečovat o nohy jako takové - pravidelně je natírat hydratačními krémy či krémy přímo určenými k péči o nohy.

Důležité je i správné praní ponožek na vyšší teploty, ideálně na 60 °C. To samé platí i u vložek do bot či ložního prádla, zvlášť pokud se u jedince plísně objevují opakovaně. Plísně se totiž mohou z nohou přesunout kamkoliv po těle, kde se kůže zapařuje a kde mají plísně ideální prostředí pro svou existenci - tmu, vlhko a teplo. Proto se často objevuje v kožních záhybech.

Příčinou vzniku mykózy může být i neodborná manikúra.

Mykóza se také objevuje méně, pokud přestanete používat lak na nehty.

Využijte sílu přírody

Jestli se dostanete s plísňovou infekcí do kontaktu, můžete pro začátek využít některá přírodní antimykotika. Například jablečný ocet nebo olivový olej pomáhají ničit kvasinky a efektivně bojovat s plísní. Stačí několikrát týdně potírat postižená místa. Velmi silné antibakteriální, antiseptické a protiplísňové vlastnosti má také kvalitní tymiánový olej.

Jako protiplísňové doplňky stravy můžete užívat česnek (každý den snězte 1-2 stroužky), oreganový olej (2-3 kapsle denně), extrakt z jader grapefruitu (2-3 kapsle denně) nebo přípravky obsahující kyselinu kaprylovou, černý vlašský ořech, beta karoten nebo biotin.

Když příroda nepomáhá

Další možností léčby jsou přípravky volně prodejné v lékárně. Protože ale léčba mykózy nehtů bývá jedním z nejkomplikovanějších kožních onemocnění, často ani volně prodejné léčivé přípravky nezabírají. Pokud se vám plísně neustále vracejí, navštivte raději dermatologa, jenž vám dle výsledků mikroskopického a kultivačního vyšetření odebraných vzorků postižené tkáně a klinického obrazu vhodně zvolí antimykotikum.

3x tip z lékárny:

Naloc

Kompletně podporuje hojení zbarvených a deformovaných nehtů následkem nejen plísňové infekce. Nehty zároveň zpevňuje a zvyšuje jejich hydrataci.

398 Kč/10 ml

Canespor 1x denně

Lokální antimykotikum se širokým spektrem účinku k místní léčbě kožních infekcí vyvolaných kvasinkami, plísněmi a jinými houbami. Dobře proniká do kožních vrstev, usmrcuje původce nákazy, brání jejich růstu.

394 Kč/1 sada

Clotrimazol AL

Krém se často používá při zánětu sliznice pohlavních orgánů, ale lze ho výborně využít i k léčení kožních infekcí způsobených plísněmi, kvasinkami a některými houbami. Lze ho koupit i ve formě spreje.

103 Kč/50 g


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 6. 2024

Usmívejte se dnes na svět, Berani. Buďte vděční za věci, které máte, a za lidi kolem sebe. Umocněte v sobě příjemný, hřejivý pocit a šiřte tuto lásku mezi ostatní. Toto je pro vás velmi expanzivní období, ve kterém můžete dosáhnout poměrně hodně, pokud se do toho pustíte. Vyzařujte svou pravou povahu každou buňkou svého těla a sledujte, jak se vám naskýtají příležitosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.