zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Plíseň na nohou: Jak s ní účinně zatočit

Věděli jste, že řada lidí s plísněmi na nehtech trpí depresemi, sníženým sebevědomím a problémy v partnerských vztazích?
Autor: Thinkstock Věděli jste, že řada lidí s plísněmi na nehtech trpí depresemi, sníženým sebevědomím a problémy v partnerských vztazích?
anna kopečková , Vydáno: 05.06.2016
Teplé počasí a sluníčko jsou fajn, ale přináší s sebou i pár záludností. Jednou z nich je plíseň na nohách. Nejenže začneme nosit otevřenou obuv, kdy poškozené nehty nevypadají zrovna vábně, ale zároveň neodoláme návštěvě venkovních bazénů a koupališť, kde se to plísní leckdy dost hemží.

reklama

 

Plísňové infekce se šíří buď přímým kontaktem, nebo skrze společně užívané předměty (ručníky, sedátka) a prostory (podlahy). Nejběžnější je našlápnutí infekčních šupinek kůže oddrolených z nohou jedinců, kteří jsou postiženi plísňovým onemocněním. Tyto odpadlé infekční šupinky kůže bohužel obsahují zárodky plísní. Kde tyto šupinky nejčastěji ulpívají? Zejména na dřevěných podložkách, na dlaždicích v okolí bazénu a na podlahách v šatnách a sprchách.

Jak poznáte plíseň?

Projevy plísně se nejdříve objevují mezi čtvrtým a pátým prstem na nohou a jsou doprovázené svěděním. Kůže postižených míst je zarudlá, prosáklá. V místech postižení dochází k bělavému olupování a mokvání. Přidává se i pocit pálení.

Nejčastějším vyvolavatelem kožních onemocnění jsou dermatofyta (jeden druh plísní), která se živí rohovějícími kožními buňkami, a proto napadají kůži, nehty a vlasy.

Jednoduchý návod jak uzdravit své nehty

Jak mít krásné a zdravé nehty? Máme pro vás vychytávku!

 

Snažte se jim předcházet

První bodem správné terapie je prevence vzniku mykózy, která spočívá v následujících opatřeních:

Je nutné upřednostňovat kvalitní obutí, nosit suché a čisté bavlněné ponožky.

Dále byste měli pečovat o nohy jako takové - pravidelně je natírat hydratačními krémy či krémy přímo určenými k péči o nohy.

Důležité je i správné praní ponožek na vyšší teploty, ideálně na 60 °C. To samé platí i u vložek do bot či ložního prádla, zvlášť pokud se u jedince plísně objevují opakovaně. Plísně se totiž mohou z nohou přesunout kamkoliv po těle, kde se kůže zapařuje a kde mají plísně ideální prostředí pro svou existenci - tmu, vlhko a teplo. Proto se často objevuje v kožních záhybech.

Příčinou vzniku mykózy může být i neodborná manikúra.

Mykóza se také objevuje méně, pokud přestanete používat lak na nehty.

Některé změny na nehtech jsou neškodné, některé je potřeba řešit s lékařem

Co prozradí nehty o vašem zdraví?

 

Využijte sílu přírody

Jestli se dostanete s plísňovou infekcí do kontaktu, můžete pro začátek využít některá přírodní antimykotika. Například jablečný ocet nebo olivový olej pomáhají ničit kvasinky a efektivně bojovat s plísní. Stačí několikrát týdně potírat postižená místa. Velmi silné antibakteriální, antiseptické a protiplísňové vlastnosti má také kvalitní tymiánový olej.

Jako protiplísňové doplňky stravy můžete užívat česnek (každý den snězte 1-2 stroužky), oreganový olej (2-3 kapsle denně), extrakt z jader grapefruitu (2-3 kapsle denně) nebo přípravky obsahující kyselinu kaprylovou, černý vlašský ořech, beta karoten nebo biotin.

Podle nehtů okamžitě poznáte, jak jste na tom se zdravím

6 potravin, díky kterým budete mít krásné nehty

 

Když příroda nepomáhá

Další možností léčby jsou přípravky volně prodejné v lékárně. Protože ale léčba mykózy nehtů bývá jedním z nejkomplikovanějších kožních onemocnění, často ani volně prodejné léčivé přípravky nezabírají. Pokud se vám plísně neustále vracejí, navštivte raději dermatologa, jenž vám dle výsledků mikroskopického a kultivačního vyšetření odebraných vzorků postižené tkáně a klinického obrazu vhodně zvolí antimykotikum.

3x tip z lékárny: 

 naloc_1 Foto:

 

Naloc

Kompletně podporuje hojení zbarvených a deformovaných nehtů následkem nejen plísňové infekce. Nehty zároveň zpevňuje a zvyšuje jejich hydrataci.

398 Kč/10 ml 

 

 

aeb2c2c8d72a13f16985142ba73d28bd_881 Foto:

 

Canespor 1x denně 

Lokální antimykotikum se širokým spektrem účinku k místní léčbě kožních infekcí vyvolaných kvasinkami, plísněmi a jinými houbami. Dobře proniká do kožních vrstev, usmrcuje původce nákazy, brání jejich růstu.

394 Kč/1 sada

 

 

23201 Foto:

Clotrimazol AL

Krém se často používá při zánětu sliznice pohlavních orgánů, ale lze ho výborně využít i k léčení kožních infekcí způsobených plísněmi, kvasinkami a některými houbami. Lze ho koupit i ve formě spreje.

103 Kč/50 g

reklama

Související témata: plíseň nohou , plíseň na nehtech , nehtová plíseň

reklama

Přečtěte si také

reklama