Co prozradí nehty o vašem zdraví?

Každá žena touží mít pevné a zdravé nehty. Takové nehty ale nejen podpoří reprezentativní vzhled, také řeknou mnoho o lidském zdraví. Nepříjemné poškození či neobvyklé zbarvení mohou totiž znamenat větší zdravotní problémy, proto byste je neměla ignorovat a zakrývat je tmavým lakem na nehty.

Naopak si dobře své nehty prohlédněte. Hledejte křivky, prohlubně, vyvýšeniny a rýhy. Zjistěte, jak tlustá či tenká nehtová lůžka jsou a zda nejsou vaše nehty odlomené či zničené. Všimněte si jejich barvy, kůže pod nimi i okolo.

A teď se pojďme společně podívat, ve kterých případech je třeba navštívit lékaře a které změny jsou normání či neškodné.

Problém: Žluté nehty

S přibývajícím věkem se může stát, že nehty žloutnou. Může to však být i důsledkem častého lakování nehtů či akrylovými nehty. Pokud tedy nehty často lakujete, či nosíte umělé, dopřejte svým rukám odpočinek a dejte jim šanci se zotavit. Další možnou příčinou je kouření, které může způsobit skvrny na nehtech a dodat jim nažloutlý odstín.

Problém: Suché, lámající se a křehké nehty

Tento problém je velmi častý, bohužel jej způsobuje několik různých příčin. K lámavosti může dojít například vysušením nehtových plotének, což může být způsobeno častým pobytem v chlorové vodě, nadužíváním odlakovače, častým mytí nádobí bez rukavic, nebo jen tím, že žijete v prostředí s nízkou vlhkostí. Mezi další příčiny patří práce s chemikáliemi (například pokud často používáte čistící prostředky) nebo obyčejné stárnutí.

Aby se nehty nelámaly, je třeba je hydratovat. Vyberte si produkt, který obsahuje kyselinu hyaluronovou, glycerin nebo bambucké máslo. Pokud to nepomůže, zkuste sáhnout po doplňcích stravy. Například biotin je látka, která podporuje zdravý růst nehtů. Nicméně pokud ani potom problém nevymizí, navštivte lékaře. Někdy může být lamavost nehtů způsobená hypotyreózou, což je stav, kdy štítná žláza pracuje příliš pomalu a má (mimo jiné) i tento nežádoucí účinek.

Problém: Boulení nehtů

Zní to hrozně, ale ve skutečnosti by mezi nehtem a nehtovým lůžkem měla být prohlubeň, která v ideálním případě tvoří úhel 160 stupňů. Pokud je však na hranici nehtu a nehtového lůžka spíše boule a nehty se začnou křivit a jsou oblé, může to být známka onemocnění jater nebo ledvin a pak je rozhodně žádoucí konzultace s lékařem.

Zdroj: stanfordmedicine25.stanford.edu

Problém: Bílá místa

Mnoho lidí věří, že bílé skvrny na nehtech ukazují na nedostatek vápníku, ale to není obvykle pravda. Tyto skvrny nejsou obvykle příliš významné. Jsou často důsledkem menšího traumatu, třeba když nehtem o něco bouchnete. Žádnou spojitost s vápníkem nemají.

Problém: Horizontální rýhy na nehtech

Horizontální rýhy jsou obvykle důsledkem přímého traumatu nehtu. Také však mohou být znakem závažnějšího onemocnění, v takovém případě se objevují na více nehtech najednou. Důvod? Když je vaše tělo vyčerpané bojem s nemocí, šetří svou energii na důležitější věci. Jako by si řeklo - Mám teď lepší věci na práci než jsou nehty - a pozastaví jejich růst.

Další možnou příčinou pro tyto rýhy mohou být léky, hlavně ty silné. Horizontální rýhy přes nehtové ploténky se objevují například po chemoterapii.

Problém: Vertikální rýhy

To je obvykle normální známka stárnutí. Stejně jako vrásky na obličeji, objevují se s přibývajícím věkem i rýhy na nehtech.

Problém: Nehty okousané do krve

Kousání nehtů je odporný zlozvyk, kterého je dobré se co nejdříve zbavit. Může vám pomoci například hořký lak na nehty, který jim dodá velmi nepříjemnou chuť. Pokud však jsou nehty nebo kůžička kolem nich okousané až do krve a přesto dotyčný nepřestává, může se jednat o příznak obsesivně-kompulzivní poruchy. Někdy je k odstranění tohoto zlozvyku nutná až léčba u psychiatra. Ale to má většinou pacient i další problémy, než jen kousání nehtů.

Problém: Lžičkovité nehty

Připadá vám, že na konci prstů nemáte nehty, ale spíš malé lžičky, jak moc jsou nehtová lůžka prohnutá? V tom případě zpozorněte. Lžičkové nehty signalizují řadu vnitřních potíží. Aby se o nich dalo mluvit jako o „lžičkovitých“, musí být vyklenuté tak, že udrží i kapičku vody. Takové nehty znamenají nedostatek železa (obvykle z chudokrevnosti), nebo hemochromatózu (naopak tělo absorbuje až příliš mnoho železa). Může se však jednat i o nemoci srdce či o zvýšenou činnost štítné žlázy. V každém případě vyhledejte svého lékaře.

Problém: Důlky

Lékaře též vyhledejte, pokud se na vašich nehtech objevují různé jamky a promáčknutí, protože by to mohlo být znamení, že máte lupénku.

Problém: Tmavé pruhy nebo bolestivý růst

Pokud máte tmavou skvrnu pod nehtem ruky či nohy a vzpomínáte si, že jste se do tohoto místa udeřili, jedná se pravděpodobně o tzv. stínku neboli podnehtovou modřinu. Pokud si však na zranění nevzpomínáte, je třeba tomuto projevu věnovat zvýšenou pozornost. Je nutné především sledovat, zda tmavá skvrna odrůstá společně s nehtem či nikoliv. Jednoduše to poznáte sami, když si okraj skvrny označíte na nehtu vrypem a po měsíci si nehet znovu prohlédnete. Pokud modřinka odrůstá, je to v pořádku. Pokud ne, může se jednat o příznak melanomu. Tato forma je velice vzácná, přesto ji není radno podceňovat, jelikož pacienti s podnehtovým maligním melanomem mají velice špatnou prognózu.

-lk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.