Zdraví a nemoci

21. července 2017 10:00

Anna Kopečková

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zánětem žil?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit zánětem žil?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Zánět žil se určuje podle místa svého vzniku, ale také závažnosti. Rozlišujeme zánět povrchových žil (tromboflebitidu), nebo hlubokých žil (flebotrombózu). Zánět povrchových žil se projevuje zarudnutím a bolestivým zatvrdnutím v průběhu žíly. Zánět hlubokých žil je závažnější, protože při něm dochází ke vzniku krevní sraženiny. Nejčastěji na sebe upozorní otokem. Podmínkou vzniku zánětlivého onemocnění je zpomalení toku krve, kdy dochází k jejímu srážení. Tak se v okolí sraženiny rozvine zánět žíly, který nejčastěji postihuje dolní končetiny. Na horních končetinách se objevuje vzácně a bývá obvykle spojen s poraněním žíly, například při nitrožilní aplikací léků.

Jaké jsou duševní příčiny potíží se zánětem žil?

Zánět žil se projevuje na duševní úrovni především tím, že prožíváme zlost a frustraci. Je spojen s obviňováním ostatních lidí, z nedostatku radosti. Neradujeme se a neprožíváme radosti života a náš život tak ztrácí lehkost bytí. Táhneme si s sebou všechny tíhy světa jako ocelové koule. Nohy tak jsou zatížené všemi starostmi světa.

Zánět žil jsou také přenášené rány, křivdy, ublížení z minulosti, které s sebou stále nosíme. Jsou podpořené vzpomínkami.

Nohy jsou na začátku unavené a občas večer otékají, až oteklé už zůstanou. Znamená to, že nedokážeme vstřebat některé zážitky a negativní myšlenky. Ten obrovský tlak, který nosíme v sobě, se tak začne nakonec dostávat na povrch v dolních končetinách. Tak, jako sopka. Na nohou pak vznikají bércové vředy, které se nehojí, a to z důvodů nevyřešených bolestí z minulosti.

Položte si následující otázky:

Máte nějaké prožitky radosti? Bojíte se budoucnosti? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Užíváte si život? Trpíte strachem? Umíte se radovat? Nepřetěžujete zbytečně vaše tělo?

Jak k nám problémy se zánětem žil promlouvají?

Chronická žilní nedostatečnost, zánět žil, bércové vředy.

Jak si vyléčit problémy se zánětem žil?

Očištěním svých myšlenek a odstraněním všech ran a zlostí se vám mohou vyléčit i vaše nohy a žíly. Stálá práce na odstranění bloků z dětství a minulých let je jedinou možnou úlevou pro těžké nohy. Pokud neumíte odpustit a stále s sebou vlečete staré bolesti, nemohou se tak ani nohy uzdravit. Zapomenout na staré bolesti je cesta k vyléčení.

Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem tvarohový obklad na noc. Tvaroh rozetřete na hadřík, přiložte na postižené místo, ovažte mikrotenem (igelitem), který vytvoří izolační vrstvu, navrch vše lehce zafixujte obvazem a nechte působit přes noc. Ráno místo omyjte a natřete měsíčkovou mastí.

Nohy potřebují stálý pohyb a nepokoj, zvláště když dlouhodobě sedíte nebo stojíte. Pohybujte stále nohama, přešlapujte. Pokud stojíte nebo sedíte, zvedněte každou hodinu nohy nahoru. Ideální je lehnout si na 2 - 5 minut a natažené nohy opřít chodidly o stěnu nejméně 60 cm nad podlahou. Poněkud slabší účinek má dávat nohy na stůl. A také pomůže starat se o to, aby nohy nebyly studené, ale ne nahříváním ve vaně!

Afirmace pro léčbu: „Radost proudí celým mým životem i tělem a já si ji zcela užívám.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.