Otékají vám v létě nohy? Nemusí to být jen kvůli horku!
Vysoké letní teploty jsou zátěží pro celý organismus a pro dolní končetiny zvlášť. V kombinaci se sedavým zaměstnáním či dlouhým stáním můžete mít lehce „nohy jako konve“. Důležité je otoky nepodceňovat a zjistit, zda se nejedná o závažnější problém.
Ačkoli je léto jedno z nejoblíbenějších ročních období, pro oběhový systém je horko velkou zátěží. „V teple dolní končetiny snadno otékají, což je často doprovázeno nepříjemnými pocity jako bolest, tíha a podobně. Je to dáno především tím, že teplo zpomaluje průtok krve v žilách, zvyšuje se riziko dehydratace a častěji se cestuje, což také zvyšuje riziko zánětu žil,“ vyjmenovává MUDr. Jana Vojtíšková.
Za oteklé nohy v létě však nemůže jenom teplé počasí. Otoky mají často další příčiny, které bychom měli zjistit a minimalizovat. Které jsou ty nejčastější?
Chronická žilní choroba
Podle statistik je toto onemocnění nejčastější příčinou otoků nohou. Tímto onemocněním trpí až 85 % populace. „Zanícené žilní stěny ztrácejí pružnost a nevytlačují pak krev zpět k srdci,“ vysvětluje lékařka a dodává: „Otoky vás tedy trápí hlavně večer, po celém dni stráveném na nohách. Nejvíce ohroženi jsou lidé s nadváhou a sedavým zaměstnáním.“ Kromě otoků jsou dalším příznakem chronické žilní choroby metličkové a křečové žíly.
Pokud je příčinou vašich oteklých nohou právě toto onemocnění, neotálejte s návštěvou lékaře. Čím dříve svého praktického lékaře navštívíte a svěříte se mu se svými symptomy, tím lépe. Většinou se začíná s léčbou pomocí zdravotních punčoch a venofarmak (léků na žíly). Největší chybou lidí trpících touto chorobou je spoléhání se na samoléčbu, na různé nepodložené „babské“ rady či návštěvu lékárny a zakoupení nějakého potravinového doplňku.
Těhotenství
Oteklé nohy jsou v těhotenství velmi časté, zvlášť v jeho druhé polovině. Kvůli správnému vývoji plodu začne tělo zadržovat větší množství tekutin a zvýšením hmotnosti a tlaku bříška na pánevní žíly dochází k hromadění krve v žilách nohou a následnému rozvoji křečových žil. V tomto období je dobré dodržovat správný pitný režim, často měnit polohy nohou, chodit pravidelně na rychlejší procházky a používat kompresivní punčochy pro těhotné. Je možné brát i léky na žíly, které vám předepíše gynekolog.
Lymfatické otoky
Otoky způsobené chybou v lymfatickém systému a hromaděním lymfy v podkoží poznáte tak, že kromě kotníků jsou oteklé i prsty a nárty. Odborně se nazývá lymfedém. Ten může být dědičný, v takovém případě hovoříme o tzv. primárním lymfedému, který se objeví nejčastěji v dospívání, častěji u dívek než chlapců. Sekundární lymfedém vzniká blokací lymfatického řečiště úrazem, operací, ozařováním, zánětem či růstem nádoru. V obou případech dochází ke kumulaci lymfy. Tento typ otoku by měl být léčen ve specializovaných pracovištích tzv. lymfocentrech pomocí takzvané komplexní dekongestivní terapie. Ta zahrnuje ruční a přístrojové lymfodrenáže, kompresivní terapii, lymfotaping a farmakoterapii pomocí venofarmak. V léčbě lymfedému jsou velmi důležitá i režimová opatření – udržování tělesné hmotnosti, vyvarování se dlouhého stání či sezení, dostatek pohybu, vyhýbaní se vysokým teplotám a nošení vhodného oblečení či obuvi.
Sedavé zaměstnání
Celodenní sezení u počítače nedělá dobře jak našim zádům, tak ani nohám. Podobné problémy přináší i zaměstnání, kde se většinu času musí stát. Nohy nám tuhnou a průtok krve se opět zpomaluje, krev se hromadí v dolních končetinách a ty otékají. „Důležité je nohy pravidelně protahovat, nesedět celý den na jednom místě. Ideální jsou malé procházky či občas vyběhnout schody,“doporučuje MUDr. Vojtíšková.
Co nedělá otékajícím nohám dobře?
- obezita
- život bez sportu
- dlouhé stání na místě / dlouhé sezení
- sauna / horké lázně a koupele
- dlouhodobé slunění
- příliš těsný oděv, zejména ponožky a boty
- vysoké nebo příliš nízké podpatky
Čím těžkým nohám ulevíte?
- pravidelné cvičení (vhodná je jízda na kole, jogging, plavání, procházky)
- snížení nadváhy
- omezení dlouhého stání
- střídání teplé a studené vody na dolní končetiny při sprchování
- vynechání horké koupele
- několik minut denně se zvednutými dolními končetinami
- pohodlné oblečení a obuv