Toxické věci, které máme všichni doma (a měli bychom je vyhodit)
Toxické věci, které máme všichni doma (a měli bychom je vyhodit)
Myslíte, že je jedno, jaký šampon nebo třeba nádobí používáte? Že to nemá na nic vliv? Omyl! Naše zdraví ovlivňuje všechno, co používáme, dejte si proto pozor, co doma vlastně máte. Neměli byste něco z toho hned vyhodit?
Stále větší množství výzkumů ukazuje, že chemické látky obsažené ve věcech, které doma běžně používáme, mohou ohrozit naše zdraví a způsobit plno problémů – od neplodnosti a vrozených vývojových vad po některé typy rakoviny. Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí nyní sleduje 298 chemikálií, které se vyskytují v lidském těle. A dostaly se tam většinou právě kvůli spotřebnímu zboží. Tyto látky se v těle postupně hromadí a mohou ve výsledku způsobit i vážné zdravotní komplikace.
Zatímco chemikáliím z životního prostředí se těžko vyhneme, toxických látek, které máme doma, se zbavíme celkem snadno. Stačí vědět, na co si dát pozor a co nekupovat, případně co pěkně rychle odnést do popelnice.
Plastové krabičky na jídlo
Tušíte, proč průhledné krabičky po pár umytích v myčce zmatní a popraskají? Plast se totiž časem rozruší a právě kvůli tomu se do jídla mohou uvolňovat i nebezpečné chemikálie. Plastové nádoby se vyrábějí z řady chemických látek, včetně ftalátů, které však fungují jako endokrinní disruptory. To znamená, že účinkují jako hormony v endokrinním systému a narušují přirozenou hormonální komunikaci mezi buňkami organismu. To je spojováno s poruchami imunity, abnormalitami reprodukčního systému, cukrovkou, obezitou i některými druhy rakoviny. Jídlo si proto raději ukládejte do skleněných nádob.
Hotová jídla v plastových obalech
Nemusíte se jich nutně vzdávat, stačí, když si jídlo před ohřátím vyndáte na talíř. Teplo totiž z plastu uvolňuje chemikálie, které se pak dostávají přímo do jídla. Těch pár sekund na přendání jídla se proto opravdu vyplatí.
Nepřilnavé pánve
Řada pánví s nepřilnavým povrchem může obsahovat stopové množství chemikálie s krkolomným názvem kyselina perfluoroktanová, u které se v případě laboratorních zvířat prokázalo, že způsobuje rakovinu. Povrch těchto pánví se může poškrábat nebo oloupat, a tím má tato chemikálie cestu do našeho těla zcela otevřenou. Je lepší používat raději litinové nebo nerezové nádobí a na něj oleje jako například olivový nebo řepkový.
Osvěžovače vzduchu
Všechno, co vdechnete, se záhy dostane do vašeho krevního oběhu. Vůně do zásuvky nebo syntetické vonné svíčky přitom také často obsahují už výše zmiňované ftaláty. Provoňte si domov raději svíčkami s esenciálními oleji, případně rovnou čerstvými květinami. Jako pohlcovač pachů můžete použít i jedlou sodu.
Parfémy
Věděli jste, že jeden parfém může obsahovat až 300 nejrůznějších chemických látek? Přesný seznam pochopitelně od žádného výrobce nedostanete, nicméně už tak je téměř jisté, že všechny látky nebudou úplně nezávadné. Pokud tedy můžete, voňte se raději přírodními produkty s vonnými a přírodními oleji.
Antiperspiranty
Většina antiperspirantů funguje díky sloučeninám na bázi hliníku a dalším chemikáliím, které se potními žlázami dostávají do organismu. I když studie o možných zdravotních dopadech používání antiperspirantů ještě běží, odborníci předem doporučují se jim vyhýbat, případně je používat s rozmyslem a nikdy ne na narušenou a podrážděnou pokožku (například ihned po holení). Variantou jsou antiperspiranty bez hliníku a přírodní deodoranty, které neobsahují parabeny.
Opalovací krémy s oxybenzonem
Odborníci už zjistili, že některé chemické látky obsažené v přípravcích na opalování mohou po proniknutí pokožkou způsobovat zdravotní potíže. Jde především o oxybenzon, který se používá jako syntetický UV filtr – pohlcuje totiž ultrafialové záření. Jenže v kombinaci se sluníčkem může vyvolávat alergické reakce typu vyrážky nebo akné.
Nejbezpečnější přípravky na opalování jsou vyrobené z minerálních látek, jako například oxidu zinečnatého nebo oxidu titaničitého. Nevýhoda je, že tyto produkty jsou často velmi drahé. Obecně se proto doporučuje příliš nepoužívat přípravky ve sprejích, protože je můžete vdechnout, a také přípravky obsahující chemikálie, jako jsou právě oxybenzon, octinoxate (octylmethosycinnamate), retinyl palmitát a vonné látky.
Kosmetika
Od šamponu po rtěnku použije průměrná žena při péči o svůj zevnějšek až 12 věcí. U mužů je to polovina. A to mluvíme o každodenním užívání. To znamená, že se nám do těla dostane denně až 126 látek. Volte proto raději kosmetiku s přírodními oleji a látkami na minerální bázi. Šampony a mýdla kupujte zásadně bez syntetických vonných látek a chemikálií, jako je triklosan. Ten jedna ze studií uskutečněných na zvířatech spojila s hormonálními změnami.
Spreje na ochranu látek a čalounění
Přípravky, které mají chránit před skvrnami, vytvářejí na nábytku v podstatě umělou vrstvu. Jenže tahle syntetická vrstvička se postupně rozpadá a přechází, kam jinam, než do ovzduší, které doma máte. Raději si proto dávejte pozor, jak s nábytkem zacházíte a skvrny čistěte, až když se objeví.
Čisticí prostředky
Zkontrolujte, jestli prostředky, které doma běžně používáte, neobsahují právě ftaláty nebo detergenty. Pokud ano, bez milosti je vyhoďte. Stejně dobře budou ostatně při úklidu fungovat i domácí „babští“ pomocníci, jako jsou jedlá soda, mýdlový prášek, ocet, citron a teplá voda. A s nimi si domov rozhodně nezanesete něčím toxickým.
ana