zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

V létě stoupá počet úrazů očí. Nejvíce jsou ohroženi muži při jejich oblíbené činnosti

Plastická chirurgie není blízká jen ženám. Jaké zákroky podstupují nejčastěji muži?
Autor: iStock Plastická chirurgie není blízká jen ženám. Jaké zákroky podstupují nejčastěji muži?
Petra Kloidová , Vydáno: 09.07.2020
Léto? To jsou různé sporty, grilování nebo práce na zahradě. A také jsou to letní radovánky, při kterých nejčastěji dochází k úrazům očí. Lidé mnohdy závažnost poranění podceňují. Včasná návštěva očního lékaře je přitom zásadní.

reklama

Během letních měsíců počet vážných úrazů očí podle lékařů  stoupá. „Mezi nejčastější úrazy oka v létě patří poranění při sportech - například při míčových hrách, dále poškrábání povrchu oka, rovněž píchnutí se do oka větvičkou při procházce přírodou nebo při práci na zahradě. Běžné jsou také podráždění či záněty očí způsobené koupáním v bazénech s chlorovanou vodou, v rybnících a přírodních koupalištích,” vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

OČI STÁRNOU S NÁMI. CO PRO NĚ UDĚLAT VE 30, 40, 50, 60 LETECH

Mužská záležitost - grilování je riziko, které byste možná nečekali

Rizika s sebou nese i oblíbené grilování, což je v mnoha případech jediný typ přípravy stravy, kterého se muži během roku dobrovolně chopí. Může dojít k popálení víček či povrchu oka. Takové zranění je nejen velmi bolestivé, ale i nebezpečné. „Rozžhavený uhlík může během grilování spadnout do oka a popálit víčko, spojivku nebo rohovku. Popálení rohovky může způsobit na rohovce jizvu a tím dojde k trvalému poškození zraku. Pokud by se navíc do poraněné rohovky dostala infekce, hrozí v krajním případě vážné doživotní následky. S popálením je samozřejmě spojena intenzivní bolest oka a očního okolí. Oční rohovka je totiž vůbec nejcitlivější místo na lidském těle,” popsal Pavel Stodůlka. 

Grilování ve světě
Autor: iStock Grilování ve světě

Řada poranění může způsobit trvalé následky. Nebezpečná je i zanedbaná hygiena. „Mezi nejrizikovější úrazy stran vážného poškození zraku patří bodná poranění ostrými předměty. Hrozí trvalé poškození sítnice, rohovky nebo dalších částí oka. Dlouhodobé následky mohou rovněž způsobit infekční záněty rohovky spojené s nedostatečnou hygienou kontaktních čoček,” uvedl Pavel Stodůlka. 

8 VĚCÍ, KTERÉ SE VÁM OČI SNAŽÍ SDĚLIT O VAŠEM ZDRAVÍ

Letní úrazy očí častěji postihují muže napříč generacemi. „Úrazy očí se častěji týkají mužů. Ke zranění dochází převážně při sportu nebo při práci. Až třetinu očních úrazů tvoří úrazy oka u dětí. Zranění převládají u chlapců, a to nejčastěji v období adolescence,” řekl Pavel Stodůlka. 

Děti sluneční brýle
Autor: iStock Děti sluneční brýle

Návštěvu očního nepodceňuje, následky mohou být fatální

U jakéhokoliv úrazu oka není vhodné odkládat ošetření u očního lékaře. Čím dříve jej pacient navštíví, tím menší je riziko dlouhodobých následků. „Důležité je při závažnějším poranění dodržovat zásady první pomoci. Při zasažení oka chemickou látkou, jako jsou například čisticí roztoky nebo benzín, je nutné oko co nejrychleji vypláchnout velkým množstvím čisté vody. Poté urychleně vyhledat odborníka. Při sportech, jako je například cykloturistika, je žádoucí nosit vhodné brýle, které chrání zrak před proudícím vzduchem, prachem, poletujícím hmyzem a při jízdě v lese také před větvemi stromů. Lehké škrábnutí do oka se povětšinou zahojí samo bez odborného zásahu. Zapíchnuté předměty, jako například třísku, by však lidé neměli z očí vytahovat sami. Pokud k takovému poranění oka dojde, je třeba neprodleně vyhledat pomoc očního lékaře. S návštěvou oční ordinace se nevyplácí otálet ani při zdánlivě lehčích úrazech. Čím dříve bude léčba zahájena, tím se riziko trvalého poškození zraku snižuje,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

VYZKOUŠEJTE: OBRÁZEK ODHALÍ, JESTLI POTŘEBUJETE BRÝLE

POTRAVINY, DÍKY KTERÝM BUDETE MÍT ZDRAVÉ OČI

5 ZPŮSOBŮ, JAK CEÝ DEN SEDĚT U POČÍTAČE A ZŮSTAT ZDRAVÝ

MÁTE MODRÉ OČI? VE SKUTEČNOSTI JSOU HNĚDÉ!

ŠEDÝ ZÁKAL: 7 MÝTŮ, KTERÉ VÁM NIČÍ ZRAK

Otestujte si svůj zrak

Otestujte si svůj zrak a pohotovost zábavným způsobem

reklama

Související témata: oči , úrazy očí , zdraví , léto , letní úrazy , problémy s očima , nemoci očí

reklama

Přečtěte si také

reklama