Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Móda a krása

Máte modré oči? Ve skutečnosti jsou hnědé!

Je vaše dítě modrooké? A váš manžel zelenooký? Omyl! Všichni totiž máme oči hnědé.
Vydáno: 26.01.2017, Anna Kopečková
Nene, opravdu nejsou modré
Nene, opravdu nejsou modré Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle optometristy a šéfredaktora webu All About Vision dr. Garyho Heitinga je na vině pigment melanin. Nejspíše jste už slyšeli, že melanin předurčuje odstín našich vlasů a kůže. Málokdo už ale slyšel o melanocytech – specifických kožních buňkách, které produkují barvivo melanin a nacházejí se i v duhovce.

„Každý z nás má v duhovce melanin. Jeho určité množství determinuje barvu našich očí,“ vysvětluje odborník, který po letitém sledování tisíců lidských očí došel k šokujícímu závěru – ve skutečnosti existuje pouze jedna barva melaninu, a to hnědá! Nicméně má různé odstíny. Čím více se v melanocytech v duhovce tvoří melanin, tím má tmavší barvu. Svou roli ovšem hraje i světlo. Melanin totiž světlo pohlcuje a díky tomu jsou potom duhovky zbarveny dohněda.

modré oči Foto:

 

U modrookých lidí je to přesně naopak. Tito jedinci mají méně melaninu, a proto u nich nedochází v takovém množství k absorpci světla. Tím pádem se více světla odráží zpátky. Tento jev se nazývá rozptyl. Pokud je světlo rozptýlené (v duhovce konkrétně na kolagenních vláknech), dochází k jeho odrazu zpět, ale v kratších vlnových délkách. Nebojte se, další věta vám všechno objasní. Když se totiž podíváte na barevné spektrum, jaká barva koresponduje s kratšími vlnovými délkami? Ano, uhodli jste – samozřejmě, že modrá.

A jak je to u zelenookých nebo oříškově hnědých očí? Pokud patříte do některé z těchto dvou skupin, pak máte melaninu buď příliš málo, nebo naopak nestandardně hodně. Nestalo se vám náhodou, že by se vás někdo někdy zeptal, zda vaše oči nemění barvu? Je tomu tak proto, že je vaše barva mnohem citlivější k množství světla v prostředí, v němž se nachází. Vaše oči pravděpodobně vypadají jinak, když je venku slunečno, než když je temno a bouřlivo.

oči Foto:

Modrooká miminka

Tohle všechno vysvětluje, proč mají miminka ihned po narození modré oči. Jejich melanin se totiž stále vyvíjí a v průběhu času – několika měsíců nebo až dokonce let – mohou duhovky díky vyšší hladině melaninu ztmavnout. Jak dítě roste, v jeho duhovce se hromadí čím dál více melaninu. Barva očí se může finálně vyvinout až v pubertě.

A jak je to s barvou očí a dědičností? Neměli byste zapomínat, že je barva očí polygenním rysem, ovlivňuje ho tedy více genů. To je důvod, proč se oběma tmavookým rodičům může narodit dítě, které má oči světlé.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Poznáš podle očí svou oblíbenou celebritu?

TEST: Poznáte celebrity podle očí?

Modroocí lidé jsou harmoničtí a klidní a málo se koukají na kriminálky a horory

Oko, do duše okno: Co prozradí barva očí o vaší povaze?

Barva očí: Co prozradí o vašem zdraví?

Barva očí: Co prozradí o vašem zdraví?


Článek je zařazen v: oči, dědičnost, barva očí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama