Velký přehled čajů: Které problémy vám výluhy vyřeší bez léků?
Pokud patříte mezi vyznavače síly rostlin, určitě se bez účinků čaje a výluhů neobejdete. Víte, s čím vám který pomůže?
Nemůžete usnout bez svého čaje z meduňky? Popíjíte brusinkový čaj, když vás trápí zánět močových cest? Kloktáte výluhem z hřebíčku, když pobolívají zuby? Pak jistě patříte mezi milovníky přírodních sil a zobat pilulky jdete až naposledy.
Upřímně, děláte dobře. Čaje a výluhy vše nevyléčí, ale zmohou opravdu hodně malých trápení lépe a zdravěji než různé zázraky farmacie. Ostatně, velká část léků stejně extrakty z bylin a rostlin obsahuje.
U bylinkových čajů platí, že všeho s mírou! Nepijte jich litry, ale nejlépe dva šálky denně, to úplně stačí, aby se účinky projevily!
V období chřipek je fajn si připomenout s čím vám čaje dokážou pomoci. Zahrajte si na babku bylinkářku, přinášíme velký přehled čajů!
1) Černý čaj – průjem a zuby
Kofein, flavonidy, fluor na zuby. To jsou hlavní taháky černého čaje. Ačkoli obsahuje kofein, snižuje krevní tlak, pomáhá vykašlávat při nachlazení, uklidňuje zažívání při průjmu, startuje metabolismus.
2) Zelený čaj – hubnutí a antioxidanty
Kde začít? Je toho opravdu hodně, co dokáže! Bojuje proti rakovině, pomáhá hubnout, povzbuzuje, snižuje cholesterol, čistí vlasy. Třísloviny, které obsahuje, zpomalují proces stárnutí!
3) Heřmánkový čaj – léčí nervy a kůži
Výluh z heřmánku má blahodárný účinek pro zklidnění nervů a úzkostí. Skvěle funguje jako obklad, který se přikládá na drobné rány, nebo hojí zanícené oči.
4) Šípkový čaj – céčko jako štít
Zásobárna vitamínu C! Zlepšuje imunitu a funguje jako prevence při nachlazení.
5) Lipový čaj – snižuje teplotu
Leze na vás chřipka? Lipový čaj bude váš spojenec. Tiší bolest hlavy, zmírňuje teplotu vyvolanou nachlazením a uklidňuje nervy.
6) Meduňkový čaj – proti stresu a nespavosti
Pokud máte nervy v kýblu, dejte si ho. Snižuje napětí, zklidňuje podrážděnou náladu a nervy nadranc.
7) Kopřivový čaj – železo a čistička
Dodá tělu potřebné železo, pomáhá čistit organismus. Je močopudný, odvodňuje. Je skvělý při alergii a senné rýmě.
8) Mateřídouškový čaj – zvládá záněty dutin
Velký pomocník při nachlazení, chřipce a infekcích. Pomáhá léčit zánět nosních dutin a zánět uší. Ulevuje od bolesti a má povzbuzující účinky.
9) Ořechový čaj – dráždivý suchý kašel
Vlašské ořechy jsou skvělé nejen na jídlo, ale výluh z nich pomáhá od suchého dráždivého kašle.
10) Mátový čaj – klidné zažívání
Kromě toho, že je lahodný a svěže voní, pomáhá s trávením i zkaženým dechem.
11) Třezalkový čaj – lepší krevní oběh
Třezalka podporuje krevní oběh, působí hojivě a dezinfekčně a ulevuje alergikům od jejich obtíží.
12) Zázvorový čaj – antiseptikum
Výluh ze zázvoru je činný především jako antiseptikum a bojovník s chřipkovými onemocněními. Pomáhá zároveň při žaludečních či těhotenských obtížích.
13) Rozmarýnový čaj – vrací vitalitu
Dějte si ho ráno, vrací vitalitu! Ulevuje od bolestí hlavy a používá se při trávicích potížích. Tvrdí se, že posiluje paměť!
14) Čaj z květu černého bezu – podporuje pocení
Opravdová zbraň při chřipce a nachlazení, protože působí protizánětlivě a podporuje pocení. Také je vhodný při kašli a při senné rýmě.
15) Kontryhelový čaj – gynekologycké potíže
Čaj pro ženy spojovaný s léčbou gynekologických potíží. Pomáhá také při redukčních dietách a při zažívacích potížích, které způsobují mikrobi a plísně.
16) Maliníkový čaj – před porodem
Další ženský čaj, který pomáhá maminkám před porodem. Působí totiž na děložní stěnu a usnadňuje vyvolávání kontrakcí.
17) Levandulový čaj – proti migréně
Výbornou službu prokazuje čaj z levandulových květů nespavcům či lidem s úzkostnými stavy. Poradí si i s takovými nepříjemnostmi, jako jsou nezastavitelná třesavka, migréna a hysterické stavy.
18) Petrželový čaj – odvodnění a hubnutí
Obyčejná petržel patří mezi superpotraviny! Výluh z petržele vám pomůže s hubnutím, u některých lidí je úbytek váhy i výrazný. Jde ale především o přebytečnou vodu, kterou dostanete z těla ven.
19) Rakytníkový čaj – imunita i léčba vředů
Zázrak ze Sibiře toho umí hodně. Výluh připravte z plodů nebo listů, podpoří vaši imunitu. Také upravuje krevní oběh, přispívá k hojení sliznic průdušek a plic, působí blahodárně na klouby, léčí žaludeční vředy a je prevencí proti skleróze.
20) Fenyklový čaj – proti nadýmání
Fenykl je užíván k odstraňování tekutých hlenů z dýchacích cest, ale lidé ho oceňují pro jeho další účinky, zejména ty při nadýmání a špatném trávení.
21) Jitrocelový čaj – léčí kašel
Léčí kašel, zahlenění průdušek, tiší bolavý žaludek i nemocné močové cesty a v neposlední řadě čistí krev. Látky obsažené v bylině navíc účinně ničí bakterie.
22) Šalvějový čaj – skvělé kloktadlo
Využíváme ho zejména jako nálev pro kloktání, kdy bylina dokonale vyčistí krční sliznice a zároveň zabíjí bakterie.
-KU-