Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Vidí vaše dítě dobře? Šilhání může vést až ke slepotě!

Oční vadou trpí zhruba třetina dětí. Mezi ty nejčastější patří dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus, dále tupozrakost a strabismus neboli šilhání. Zásadní roli tu hraje genetika, a pokud rodiče nějakou oční vadou trpí, měli by zraku svých dětí věnovat mimořádnou pozornost.
Vydáno: 10.02.2018, Anna Kopečková
Vidí vaše dítě dobře?
Vidí vaše dítě dobře? Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Varovným znamením, že je se zrakem dítěte něco v nepořádku, může být jeho chování – pokud často naráží do věcí, zakopává nebo si mne oči, natáčí hlavu na stranu, sedí příliš blízko televize nebo ho často bolí hlava, s odborným vyšetřením rozhodně není radno otálet.

Pozor na šilhání

Pro dětský zrak je nebezpečné už samotné šilhání, které může vést až k tupozrakosti. Tedy vadě, při které dochází ke snížené schopnosti vidění jednoho nebo i obou očí. Na tupozrakém oku nemusí být patrné jakékoliv postižení, nicméně optické dráhy přenášející zrakové podněty z oka do mozku nejsou dostatečně vyvinuty. „S léčbou tupozrakosti pomocí cvičení očí je třeba začít velmi brzy, ideálně mezi třetím a pátým rokem věku dítěte, kdy je šance na úplné vyléčení velmi vysoká. Cvičení je účinné i u starších dětí, ale začne-li se po osmém roku věku, naděje na odstranění tupozrakosti je již velmi malá. V pozdějším věku dítěte už není možné tupozrakost zcela vyléčit a u dospělých není léčba možná vůbec,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize Praha.

Neléčený člověk se stává v podstatě jednookým, druhé oko vůbec nevyužívá. Život s pouze jedním zdravým okem znamená mnoho omezení ve sféře profesní i soukromé, snižuje se kvalita života, člověk je frustrovaný a může být vyřazen z určitých sociálních skupin. Navíc nemocné oko v podstatě ztrácí svou funkci, a tak může v případě onemocnění zdravého oka dojít až k oslepnutí.

Léčba dětí probíhá na odborných pracovištích, kde se nejprve odstraňuje vada, která zapříčinila vznik tupozrakosti, a poté je třeba donutit mozek, aby znovu začal spolupracovat s postiženým okem. Toho se docílí přelepením zdravého oka náplastí či aplikací takzvaného okluzoru na brýle. Důležitou roli při léčbě hrají tzv. pleoptická cvičení, při nichž je zapojena dětská fantazie.

Sledování televize zrak nezhorší

Pověry, aby se dítě nedívalo zblízka na televizi, aby si nezkazilo oči, nemají na dětský zrak a vznik zrakových vad žádný vliv. „Očním vadám nelze předejít, protože jsou vrozené nebo dědičné. Jejich důsledky lze napravit nebo alespoň zmírnit včasnou diagnostikou a včasným zahájením léčby. Každopádně i u zraku platí, že čím více podnětů, tím lépe – dítě by mělo práci nablízko střídat s hrou venku a střídat tak pohledové vzdálenosti,“ říká MUDr. Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko.

Na vyšetření i s batoletem

Výhodou dnes je, že špičková pracoviště umí vyšetřit i docela malé, nespolupracující a nekomunikující děti, takže lze většinu očních vad odhalit prakticky od šestého měsíce věku. Kontroly jsou důležité právě pro včasné zachycení jakékoli poruchy zraku a pro co nejrychlejší zahájení léčby. Pro zdárný průběh vyšetření je důležité, aby při něm dítě dokázalo spolupracovat. Vhodné je proto dítě na vyšetření připravit už doma, pro adaptování na zakrytí oka může posloužit hra na piráty či dívání se do „kukátka“, například starého fotoaparátu nebo kaleidoskopu. Také je vhodné naučit dítě popsat obrázky – buď jednoduchým slovem nebo zvukem.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Potraviny, díky kterým budete mít zdravé oči Foto:

Potraviny, díky kterým budete mít zdravé oči

Jaké potraviny se musí ve vašem jídelníčku objevit, chcete-li dobře vidět i za pár let?
Barva očí: Co prozradí o vašem zdraví?

Barva očí: Co prozradí o vašem zdraví?

Je lehká a vejde se do ní spousta knížek

Klasické knihy vs. čtečky: Co škodí očím víc?

Čočky nemohou nahradit brýle, ale dětem v mnohém usnadní život

Děti a kontaktní čočky – ano, či ne?Článek je zařazen v: operace očí, krátkozrakost, dalekozrakost, zrak, oko, tupozrakost, šilhání, dítě špatně vidí, problém s očima, oční vyšetření
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama