Zácpa může spustit ekzém i oslabit imunitu

Zácpa je nepřítel, o kterém nahlas nemluvíme. Podle odhadů trápí až třetinu dospělých, dvakrát častěji ženy než muže a obecně také seniory. Čím dál víc přibývá i dětí, které mají s vyprazdňováním potíže.

„Při funkční chronické zácpě se tělo nestačí zbavovat všech nashromážděných odpadních látek, které se začnou hromadit ve střevech a mohou způsobit velmi nepříjemné potíže, které často dokážou ´zaměstnat´ celou rodinu,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka.

Trápení malých i velkých

Příčiny dlouhodobé funkční zácpy bývají podobné bez ohledu na věk – nesprávná životospráva, nedostatek tekutin, málo pohybu a špatná kondice trávicí soustavy. „Riziko zácpy se výrazně zvyšuje, jestliže konzumujete hodně světlého pečiva a sladkostí, vyhýbáte se ovoci, zelenině a vláknině obecně a málo pijete. Obzvlášť u dětí jsou takové stravovací návyky nebezpečné, protože hrozí, že si vzniklé potíže s vyprazdňováním přenesou do dospívání i dospělosti,“ zdůrazňuje pediatr.

Pro bezproblémové zažívání je samozřejmě nezbytné také zdravé prostředí v trávicí soustavě, potažmo správně fungující střeva. V tomto ohledu je nejpřirozenějším pomocníkem probiotická bakterie Lactobacillus reuteri Protectis původně izolovaná z mateřského mléka. Jako přirozená součást lidského zažívacího traktu podporuje zrání střevních tkání, rozvoj zdravé mikroflóry a normální fungování střev. Tím, že tato mléčná probiotická bakterie vytváří ideální prostředí v celém trávicím traktu, zvyšuje také jeho odolnost vůči infekcím.

„Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis (např. BioGaia ProTectis) se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů, zejména bakterií, a naopak napomáhají růstu bakterií tělu prospěšných. Snižují riziko infekcí zažívacího traktu a udržují v něm mikrobiologicky ideální, harmonické prostředí,“ vysvětluje doktor Matulka.

Čím déle, tím hůře

Funkční chronická zácpa bývá obecně charakterizována jako obtížné a zpravidla bolestivé vyprazdňování střev, k němuž dochází maximálně jednou za tři dny. Provází ji nadýmání, plynatost a bolesti břicha. Čím déle trvá, tím více potíží nám způsobuje. „Odpadní látky, respektive toxiny, které se tělu nedaří vylučovat stolicí, se mohou přes krevní oběh dostávat k životně důležitým orgánům a poškozovat je,“ konstatuje lékař. Protože škodlivé látky prostupují i kůží, bývají častým projevem dlouhodobější zácpy vyrážky a ekzémy.

Samostatnou kapitolou je při dlouhotrvající zácpě nebezpečí poškození střevní sliznice, která je klíčem ke správnému fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že se až 70 % imunity nachází ve střevech, může zácpa obranyschopnost organismu výrazně narušit. Aby se tak nestalo, je důležité podporovat střevní rovnováhu a aktivitu prospěšných bakterií ve střevech. „Mléčná bakterie Lactobacillus reuteri Protectis harmonizuje prostředí v trávicí soustavě a zkvalitňuje fungování celého imunitního systému,“ říká Matulka.

Jak lze bojovat proti zácpě?

  • Vypijte sklenici vody hned po ránu.
  • Pijte přes den hodně tekutin.
  • Pravidelně se hýbejte.
  • Jezte potraviny s dostatečným množstvím vlákniny (hodně ovoce a zeleniny).
  • Zkuste sušené ovoce.
  • Snažte se o pravidelný denní režim.
  • Zkuste čistou vlákninu v podobě psylia nebo otrub, můžete ji rozpustit ve vodě nebo přidat do jogurtu (nejlépe zakysaného).
  • Pomáhá i pověstná minerálka Šaratica.

Mohlo by vás také zajímat:

autor: MM


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 7. 2024

Berani, smíchejte dnes realitu s trochou fantazie. Na chvíli si odpočiňte a odreagujte se. Zkuste strávit čas meditací a vyčistěte si hlavu od každodenních starostí. Uklidňující, relaxační činnosti jsou tím nejlepším způsobem, jak dnešní den strávit. Vydejte se na procházku s přáteli a ponořte se do hovoru na obskurní témata. Dopřejte si čas a prostor pro snění.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.