Zácpa může spustit ekzém i oslabit imunitu
Zácpa je nepřítel, o kterém nahlas nemluvíme. Podle odhadů trápí až třetinu dospělých, dvakrát častěji ženy než muže a obecně také seniory. Čím dál víc přibývá i dětí, které mají s vyprazdňováním potíže.
„Při funkční chronické zácpě se tělo nestačí zbavovat všech nashromážděných odpadních látek, které se začnou hromadit ve střevech a mohou způsobit velmi nepříjemné potíže, které často dokážou ´zaměstnat´ celou rodinu,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka.
Trápení malých i velkých
Příčiny dlouhodobé funkční zácpy bývají podobné bez ohledu na věk – nesprávná životospráva, nedostatek tekutin, málo pohybu a špatná kondice trávicí soustavy. „Riziko zácpy se výrazně zvyšuje, jestliže konzumujete hodně světlého pečiva a sladkostí, vyhýbáte se ovoci, zelenině a vláknině obecně a málo pijete. Obzvlášť u dětí jsou takové stravovací návyky nebezpečné, protože hrozí, že si vzniklé potíže s vyprazdňováním přenesou do dospívání i dospělosti,“ zdůrazňuje pediatr.
Pro bezproblémové zažívání je samozřejmě nezbytné také zdravé prostředí v trávicí soustavě, potažmo správně fungující střeva. V tomto ohledu je nejpřirozenějším pomocníkem probiotická bakterie Lactobacillus reuteri Protectis původně izolovaná z mateřského mléka. Jako přirozená součást lidského zažívacího traktu podporuje zrání střevních tkání, rozvoj zdravé mikroflóry a normální fungování střev. Tím, že tato mléčná probiotická bakterie vytváří ideální prostředí v celém trávicím traktu, zvyšuje také jeho odolnost vůči infekcím.
„Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis (např. BioGaia ProTectis) se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů, zejména bakterií, a naopak napomáhají růstu bakterií tělu prospěšných. Snižují riziko infekcí zažívacího traktu a udržují v něm mikrobiologicky ideální, harmonické prostředí,“ vysvětluje doktor Matulka.
Čím déle, tím hůře
Funkční chronická zácpa bývá obecně charakterizována jako obtížné a zpravidla bolestivé vyprazdňování střev, k němuž dochází maximálně jednou za tři dny. Provází ji nadýmání, plynatost a bolesti břicha. Čím déle trvá, tím více potíží nám způsobuje. „Odpadní látky, respektive toxiny, které se tělu nedaří vylučovat stolicí, se mohou přes krevní oběh dostávat k životně důležitým orgánům a poškozovat je,“ konstatuje lékař. Protože škodlivé látky prostupují i kůží, bývají častým projevem dlouhodobější zácpy vyrážky a ekzémy.
Samostatnou kapitolou je při dlouhotrvající zácpě nebezpečí poškození střevní sliznice, která je klíčem ke správnému fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že se až 70 % imunity nachází ve střevech, může zácpa obranyschopnost organismu výrazně narušit. Aby se tak nestalo, je důležité podporovat střevní rovnováhu a aktivitu prospěšných bakterií ve střevech. „Mléčná bakterie Lactobacillus reuteri Protectis harmonizuje prostředí v trávicí soustavě a zkvalitňuje fungování celého imunitního systému,“ říká Matulka.
Jak lze bojovat proti zácpě?
- Vypijte sklenici vody hned po ránu.
- Pijte přes den hodně tekutin.
- Pravidelně se hýbejte.
- Jezte potraviny s dostatečným množstvím vlákniny (hodně ovoce a zeleniny).
- Zkuste sušené ovoce.
- Snažte se o pravidelný denní režim.
- Zkuste čistou vlákninu v podobě psylia nebo otrub, můžete ji rozpustit ve vodě nebo přidat do jogurtu (nejlépe zakysaného).
- Pomáhá i pověstná minerálka Šaratica.
Mohlo by vás také zajímat:
autor: MM