21. května 2018 10:00
Martina ČerňanskáZasáhla vás krize středního věku? Naučte se, jak ji zvládat!
Je to s ní trochu jako s pubertou. Potká to každého, ale zatímco jeden ji zvládá celkem dobře, s druhým to mává ode zdi ke zdi. Naučte se zvládat krizi středního věku!
Je to přesně to období, o kterém se tak trefně říká “mládí v čudu a do penze daleko”. Pokud se váš věk nachází někde kolem čísla čtyřicet, pravděpodobně se už s tímto obdobím více či méně potýkáte. Někteří psychologové považují střední věk za období, kdy se růst mění ve stárnutí. Jakýsi pomyslný vrchol kopce, ze kterého vede cesta už jen dolů.
Zní to trochu smutně a přesně tak se mnoho lidí v tomto období může cítit. Jsou poněkud frustrovaní ze ztraceného mládí, zavalení každodenním kolotočem povinností a zároveň se vyrovnávají s vědomím, že sil už bude spíše ubývat.
Podle americké psycholožky Susan Nolen-Hoeksema si lidé kolem čtyřicátého roku uvědomují, že je dosažené úspěchy netěší tak, jak si od nich slibovali, respektive že nestihnou dosáhnout všeho, co si předsevzali. Uvědomují si, že život je konečný, mnohé bolestně zasáhne úmrtí rodičů, nebo dokonce vrstevníků.
PŘEČTĚTE SI: NOSTE TYTO KOUSKY A BUDETE VYPADAT MLADŠÍ!
Je ale nesmírně důležité uvědomit si, že život není jen o tom být mladý. Zralý věk má totiž mnoho (možná zatím skrytých) krás. Člověk ve středním věku by se měl naučit vnímat to, co doposud prožil, jako odrazový můstek k tomu, co ještě prožít může. Nebrat čtyřicítku jako bránu smrti, ale jako otevřenou bránu do "druhého" života, který může být stejně zajímavý a vzrušující jako ten první.
Dobrá zpráva přichází od britských ekonomů, kteří provedli obsáhlou studii ve 71 zemích světa a zjistili, že zatímco kolem 45. roku života se lidé cítí nejvíce deprimováni svými dosavadními prohrami a blížícím se stářím, kolem padesátky se dostavuje nový pocit štěstí a pohody, který sílí, a po šedesátce zažívá mnoho lidí nové a velice šťastné období. To je slušná vyhlídka, ne?
Můžete volit jeden ze tří postupů, jak se s krizí středního věku vyrovnat:
1) Zachovejte optimismus
Klidně i trochu silou. Věřte, že máte sílu se se vším vypořádat a že bude líp. Dívejte se dopředu a cíleně si představujte svůj další život v jásavých barvách. Přežeňte to a do této vizualizace přidejte i fantazii. Nejde o to zbytečně snít a představovat si nemožné, ale dát svým vyhlídkám barvy a kulisy, které vám pomůžou se stále těšit na další zítřky.
2) Přizpůsobte svou cestu
Jde o to kráčet stále stejným směrem, ale ne stejnou cestou jako dříve, to znamená zvolnit tempo a zmírnit nároky. Stavte kvalitu nad kvantitu, prožitky nad výkonnost, pohodu nad stres, osobní rozvoj nad ekonomický a tak dále. Jděte více do sebe, hledejte nové hodnoty, které se vám budou líbit a udělají váš život zajímavým a krásným.
3) Postavte si nový život
To se samozřejmě lehko řekne a hůře udělá, ale myšlenka je taková, že pokud jste dosud nebyli šťastní, udělejte si pro svou druhou polovinu života nový plán. Nebojte se i radikální změny, sil máte stále dost. Můžete zkusit změnit profesi, najít nové druhy seberealizace, udělat něco, co byste opravdu chtěli, abyste se cítili dobře. Uvědomte si, že je to jen váš život a času na jeho změnu už víc nebude. Nebojte se být prostě více sami sebou a splňte si alespoň jeden velký sen!
Mohlo by vás taky zajímat:
autor: KU